Päť najčastejších chýb v stravovaní: Vplývajú na zdravie, týkajú aj vás?

Jedlo

gettyimages

Jedlo ovplyvňuje náš život, naše zdravie, má dosah na to, ako sa cítime. Mnoho ľudí si myslí, že sa stravuje zdravo, alebo sa o to aspoň snaží. Často sa však dopúšťame chýb, ktoré si v každodennom kolotoči možno ani neuvedomujeme.

1. Príliš veľké porcie

Mnohí sme z reštaurácií naučení, že rezeň má byť cez celý tanier a ryže nám naservírujú aspoň tri poriadne kopčeky. Podľa veľkosti porcie dokonca hodnotíme aj kvalitu reštaurácie. A potom len nechápavo krútime hlavou, keď nám pri prezentácii vysokej gastronómie ukazujú ako hlavné jedlo čosi neidentifikovateľné, čo zjeme doslova na dva hlty. Za samozrejmé tiež pokladáme, že všetko, čo sa objaví na tanieri, treba zjesť. To je ale omyl!

Treba si uvedomiť, že pocit sýtosti človek pocíti až 15 až 20 minút po jedle. Presne toľko trvá, kým mozog spracuje signály zo žalúdka, tenkého čreva a krvi, a dochádza k uvedomeniu si sýtosti. Žiaľ, zvyčajne to býva pre nás neskoro, pretože dovtedy do seba napraceme všetko, čo sme si naložili. Alebo si dokonca ešte aj priložíme. Ak dostaneme väčšiu porciu, mali by sme sa naučiť, že niečo necháme na tanieri. A ak si nakladáme sami, tak by to malo byť s mierou.

2. Dezert po obede 

Aj dezert sme sa naučili brať ako samzrejmosť. V skutočnosti ho ale nepotrebujeme, jednoducho ho môžeme s čistým svedomím vynechať. Ak po jedle pociťujeme neodolateľnú chuť na sladké, pravdepodbne sa niekde stala chyba. Buď je to zlozvyk, ktorý sme si vypestovali, alebo nám prudko kolíše hladina inzulínu a došlo u nás po jedle k náhlemu poklesu cukru. Väčšinou to znamená, že v strave je málo zložených cukrov, polysacharidov.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie zvyky Slovákov: Ste na tom horšie alebo lepšie ako priemer?


3. Zabúdame na tekutiny

Ak ste si mysleli, že piť pred jedlom sa nemá, mýlili ste sa. Tekutiny nezaberajú miesto jedlu, ale takzvanou Waldayerovou cestou pretekajú do tenkého čreva, čím zabezpečujú hydratáciu organizmu. Vypiť pohár vody pred konzumáciou jedla teda nijako neškodí, vyvarovať by sme sa však mali sladených tekutín, aby sme telu nedodávali prázdne kalórie.

Aj počas celého dňa treba dodržiavať pitný režim – rozhodne nestačí piť len vtedy, keď pociťujeme smäd, to je totiž už prvý príznak nedostatku tekutín. Treba si uvedomiť aj to, že ak namiesto po tekutine siahneme po jedle, čoskoro energetický príjem prevýši potreby. Ideálne je mať vždy pri sebe pohár či fľašu vody alebo čaju a postupne popíjať. Vyhneme sa dehydratácii a ľahšie si ustrážime hmotnosť.

4. Hladovanie

Ak máme toho v práci veľa, často vynechávame raňajky a ponáhľame sa za plnením pracovných povinností. V zamestnaní prázdny žalúdok ignorujeme a prvým jedlom, ku ktorému sa zvyčajne dostaneme, je v lepšom prípade obed, v horšom až večera. Domov prichádzame hladní a vtedy predsavzatia o zdravej strave idú bokom.

Skonzumujeme čokoľvek, čo nájdeme v chladničke a obvykle to býva poriadne kalorická bomba. Nysvyše si to ešte ospravedlníme tým, že sme predsa celý deň nič nejedli. Vyhnúť sa tomu dá jednoducho: keď ráno nestíhate, pripravte si zdravé raňajky už večer, alebo si nastavte budík o desať minút skôr. So sebou si na desiatu zoberte ovocie a pracovné schôdzky si plánujte tak, aby v nich mala miesto aj pauza na obed.


Mohlo by vás zaujímať: KVÍZ Žiješ zdravo? Dokáž, koľko toho skutočne vieš o výžive a stravovaní!


5. Zajedanie stresu

Niečo vám nevyšlo a cítite sa nespokojní? Možno práve v tej chvíli siahate po čokoláde. Nahneval vás šéf a ste v poriadnom strese? Zákusok ani keksík vám nepomôžu, aj keď máte pocit, že sa vám na chvíľu uľaví.

Najmä ženy majú tendenciu pri prežívaní negatívnych emócií siahať po sladkostiach alebo sa prejedať. Hovorí sa tomu emočné jedenie. Úzkosť či stres oveľa zdravším spôsobom prekonáte hlbokým dýchaním, meditačnými a relaxačnými technikami, alebo obyčajnou prechádzkou na čerstvom vzduchu.

Na záver niekoľko odporúčaní

Na zdravú stravu by sme nemali zabúdať ani vtedy, keď nevieme, kde nám hlava stojí. Práve naopak, v období stresu je vyvážené stravovanie s dostatkom vitamínov ešte dôležitejšie. Jesť treba v pokoji, pomaly, každé sústo dôkladne požuť. Odborníci radia obmedziť množstvo kuchynskej soli a dbať na to, aby strava bola zložená viac z rastlinných, ako živočíšnych potravín. Minimalizovať by sme mali vysmážané pokrmy a alkoholické nápoje.


Aké sú vaše prehrešky v stravovaní? Snžíte sa im vyvarovať, alebo ste rezignovali? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame