Pravdivý príbeh: Ženy v našej rodine mávajú deti pred osemnástkou

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Medzi mojou mamou a babkou bol rozdiel presne sedemnásť rokov. Voľakedy sa tak rodilo, máloktorá žena po dvadsiatke bola bezdetná. Generácia mojej mamy už mala hranicu posunutú trocha vyššie, ale aj tak mama otehotnela so mnou, keď ešte nebola plnoletá. V tomto smere v našej rodine jablká nepadli ďaleko od stromu.


Mama sa s otcom natrápila. Rád si vypil, ale nikdy nie tak, že by bol agresívny. Skôr mal svoj svet, svoj pohárik a o všetko ostatné sa musela starať naša mama. Na svojho otca preto nemám zlé spomienky. Ale ani som sa nečudovala mame, keď jedného dňa zbalila seba aj nás a odišli sme preč.

Naši sa rozviedli a moja mama mi celý život vravela, nech si dobre rozmyslím, koho si vyberiem za muža. Nech si nepokazím život ako ona. Paradoxne mama pri svojom druhom mužovi rozkvitla, my deti sme trpeli. Všetko muselo byť doma na svojom mieste, stále musel mať pravdu. Nevedela som sa dočkať, kedy doslova vypadnem z domu.

Bola som mladá, naivná a hlúpa. A tak, keď som sa zoznámila s Petrom, dúfala som, že on je tým princom na bielom koni, ktorý ma unesie preč. Dnes viem, že sa to všetko dalo urobiť inak. Vtedy ma nenapadlo nič iné, ako s ním ostať tehotná. Ľúbili sme sa, čo na tom, že som ho takmer vôbec nepoznala a mala som len osemnásť.

Mama bola z toho nešťastná. Vyčítala mi, že som ju neposlúchla, že som si pokazila život. Sľúbila som si, že ja taká k svojej dcére nikdy nebudem a dokážem jej aj všetkým, že s Petrom nám to vydrží, aj keď sme sa poznali krátko a boli obaja veľmi mladí.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dcéra zrazu nechce deti, vnúčat sa asi nikdy nedočkáme


Život s Petrom bol však peklom na zemi. Po svadbe začal odkrývať svoju tvár a svojich démonov, ktorým boli hracie automaty. Všetky peniaze míňal tam. Keď nebolo za čo hrať, požičal si od známych alebo si bral peniaze odo mňa. To, čo som dostávala na dcéru. Bol schopný vziať peniaze, ktoré som mala odložené na plienky a všetky ich rozflákať.

Požičané peniaze musel Peter samozrejme vrátiť, lenže nemal z čoho. Začali k nám chodiť rôzni ľudia, my dvaja sme sa neustále hádali a Peter začal byť agresívny. Nakoniec som jeden večer musela utiecť k svokrovcom a vtedy som si povedala dosť. Domov som ísť nemohla, hanbila som sa, že moja mama mala s Petrom pravdu. Našťastie svokrovci boli správni ľudia, strašne mi v živote pomohli. Aj vtedy sa postavili na moju stranu a skôr by sa vzdali syna ako mňa a svojej vnučky.

Peter súhlasil, že sa pôjde liečiť. Liečenie mu na druhýkrát pomohlo, ale náš vzťah to naštrbilo. Aj keď sme sa odcudzili, nerozviedli sme sa. Ale tak ako mi na srdce kládla voľakedy moja mama nech s deťmi počkám, ocitla som sa zrazu v jej koži. Svojej dcére som vždy prízvukovala, nech ide študovať, možno pozrieť svet, ale nech hlavne počká so svadbou, usadením sa a deťmi. Na to má čas aj neskôr, ale mladá bude len raz.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Keď mi v sedemnástich dcéra oznámila, že budem babkou, moja reakcia nebola práve taká, aká sa od budúcej starej mamy očakáva. Poviem na rovinu, že som bola nešťastná. Aj som si neskôr osamote poplakala a neboli to slzy šťastia. Vždy som verila, že si z mojich rád aspoň niečo vezme k srdcu. Moja dcéra bola šikovné dievča. Chcela som, nech si dokončí školu a nájde dobrú robotu. Ona sa však zaľúbila a vybrala si inú cestu. Akoby som videla seba na jej mieste pred pár rokmi.

Našťastie dcéra bola naozaj múdre dievča. Nielen, že dokončila školu, ale vyzeralo to, že aj môj budúci zať je schopný mladý muž. Veľmi som sa bála, aby dcéra neskončila nešťastná v manželstve ako ja aj moja mama. Ona však bola spokojná. K vnučke po čase pribudol vnuk a s manželom majú veľmi pekný vzťah.

Jediná vec ma však máta. Vnučka bude mať o chvíľu sedemnásť a prvú vážnu známosť. Veľmi dúfam a verím, že nepôjde v šľapajach žien našej vetvy, ale trocha si užije slobody. Na svoju najkrajšiu rolu má čas a som jednoznačne za to, že si ju viac užije po dvadsiatke alebo aj po tridsiatke. Kebyže môžem vrátiť čas, určite by som tak už urobila.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Vincoo 22.08.2019, 14:04

  Žena je dospelá na rodenie niekde v období 25 roku života. Ale tiež rodiť po 35-ke nie je žiadna výhra...

 • Eva 13.06.2019, 12:41

  adamko..ale predpokladám že tam to rodičom ani nevadí :-)

 • adamko 13.06.2019, 12:29

  Takýchto je v Toporci neúrekom.

 • Oľga 13.06.2019, 10:56

  Radšej skôr ako nikdy. Platí to ale iba na tie deti. Všetko ostatné je o niečom inom....

 • Stano 13.06.2019, 08:49

  Takto si zabiť mladosť. Dať sa nabúchať hneď prvým sexuálnym partnerom. O chránenom sexe ešte nepočuli? 8((

 • ľuboš 13.06.2019, 07:27

  Keď ženu svrbí....., chlapcovi stojí.... Rozum v prdeli..:((

1

Pridať komentár