Život na dôchodku prináša množstvo pozitív: Naučte sa starnúť s gráciou

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Bojíte sa starnutia?

Starnutie so sebou prináša množstvo pozitív, ktoré skutočne stoja za to

Proces starnutia či dosahovania zrelosti je životná etapa, ktorej sa nevyhne nikto z nás. Mnohých však tento proces zaskočí, majú z neho strach a preto sa ho snažia preskočiť. Scott Lilienfeld, profesor z Emory University v Atlante však poukazuje na to, že starnutia sa netreba báť. Prináša so sebou množstvo pozitív, ktoré skutočne stoja za to. Podriadiť svoj život všadeprítomnému kultu večnej mladosti určite nestojí za to.


S pribúdajúcim vekom úmerne rastie pozornosť, ktorú treba dať telu. Predsa len, desiatky rokov sa môžu podpísať nielen na zdravotnom stave, ale aj na výzore, či kondícii. Najmä pre príslušníčky nežnejšieho pohlavia pribúdajúce vrásky vyvolávajú paniku. Nemalý podiel viny tu zohrávajú aj médiá, ktoré dávajú zrelým ľuďom len minimum priestoru. Všetko je však uhol pohľadu.

Strach zo starnutia je podľa odborníkov jeden z tých najčastejších. Ak však zmeníte uhol pohľadu, objavíte jedinečné výhody, ktoré so sebou prináša táto prirodzená etapa života.


Mohlo by vás zaujímať: Starnutie má množstvo svetlých stránok: Čo očakávať od dôchodku?


Toto sú hlavné výhody starnutia, ktoré skutočne stoja za pozornosť:

1. Konečne si môžete uskutočniť svoje sny

Ste vo veku, v ktorom sa naozaj nemusíte nikomu spovedať. A dôchodok nemusí byť len o pestovaní vnúčat či okopávaní záhradky. Môžete cestovať, vyplniť voľný čas obľúbenými aktivitami, ktoré ste roky odkladali. Preto si ich vychutnajte naplno. Nezabúdajte na to, že život je príliš cenný na to, aby ste ho strávili sebaľútosťou.

2. Máte skúsenosti, ktoré vám mladší môžu závidieť

Postupom veku sa už viete inak dívať na skutočné ľudské hodnoty. Už viete, že honba za peniazmi, mocou či kariérnym postavením nie je to najhlavnejšie. Určite aj vy máte množstvo skúseností a životných poznatkov, ktorými môžete inšpirovať ostatných. Pokojne ich môžete dať na papier. Alebo si založte svoj blog, v ktorom sa môžete podeliť so svojimi skúsenosťami.

3. Viete, že výzor nie je všetko

To však neznamená, že sa rozhodnete absolútne ignorovať starostlivosť o svoje telo. Práve naopak. Doprajete si dostatok spánku, pohybu, ba ani zdravá výživa nebude pre vás cudzím pojmom.

Ak sa naučíte proces zrelosti prijímať s gráciou, určite vás nevytočí ďalšia vráska. Vrásky sú prirodzené. Pričom tie, ktoré vzniknú od neustáleho smiechu, sú tie najkrajšie. Svedčia to tom, že ste prežili šťastný a spokojný život.


Mohlo by vás zaujímať: Starnutie s gráciou: Vyzerajte stále mladistvo a sviežo – vieme, ako na to!


4. Neberiete všetko až tak vážne

Toto je tiež neprenosná, avšak cenná skúsenosť. Väčšina ľudí si s pribúdajúcimi rokmi čoraz viac uvedomuje, že žiadna kaša sa neje tak horúca. Vytvoria si zdravý nadhľad a prestanú sa trápiť pre maličkosti. Možno to už viete aj vy.

Určite ste aj vy v živote zažili množstvo vecí a situácií, nad ktorými ste sa trápili, no časom ste si všimli, že vôbec neboli podstatné. Preto sa aj dnes môžete dívať na množstvo situácií s potrebným odstupom.

5. Prestali ste sa ponáhľať

Už vás nenaháňa šéf, ani sa na vás z každej strany nevalia termíny. Môžete si teda viac vychutnať daný okamih a zbytočne sa nestresovať kvôli dátumom. Zároveň si viac viete užiť čas s tými, ktorých máte najradšej. Čas naozaj plynie ako voda. Je to niečo, čo sa nedá obnoviť. Je teda dôležité neplytvať ho na zbytočný stres a obavy.


Darí sa vám starnúť s gráciou? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • evelina 21.02.2019, 15:04

  alepreco, choroby nepribúdajú vekom, len sa vtedy prejavia... nedostatok pohybu, prejedanie sa, prevláda závisť, nenávisť, ohováranie, žiarlivosť, nespokojnosť so sebou a s vlastným životom, krenkovanie sa.... to všetko je za tými chorobami ! Ale niektorí sú nepoučiteľní .

 • alepreco 21.02.2019, 14:11

  preco by mali pribudat choroby v starobe??? to co je za blbost ak nechlastate a nefajcite zdravo jete a sportuete nijake choroby nebudu preco by aj mali? no ved vsak.

 • Karl L. 20.02.2019, 19:26

  11. Mladosť je len číslo Mladosť je o tom, ako žijete, nie kedy ste sa narodili. Čo neznášam najviac na svete, sú ľudia, ktorí majú ďaleko od čerstvej broskyni, ale chcú byť mladí a sexi. Nikoho však neoblbnú. V určitom momente musíte prijať, že sú tu aj ďalší, ktorí sú mladší, čerstvejší a viac žiadostiví.

 • adamko 20.02.2019, 08:17

  Starnutie s gráciu zabezpečí každodenná súlož s mladou babou.

 • fero 20.02.2019, 06:28

  Neviem, koľko rokov má autor, aj ja keď som mal 40-50 som veci videl podobne. Autor však zabudol, že s pribúdajúcim vekom ide dole vodou zdravie a potom sú všetky podobné rady na prd. U mňa to do 70-ky šlo celkom fajn (nikdy som nebol chorý) a v podstate rady platili. Potom ale nastúpil tumor hlasiviek, vysoký tlak, zvýšený cukor, reflux, Barretov pažerák, zhoršený zrak ačojaviemčoešte, sila a kondícia v prdeli, schody čo som bral po troch - teraz na tri krát....a 80-ka na krku . Namiesto cestovania a koníčkov vysedávam v čakárňach u lekárov a s obavami čakám na výsledky onkomarkerov. A včul babo raď, ako si to mám užívať?

1

Pridať komentár