Liečba zlomenín po novom: Namiesto klasickej sadry plast

Zlomená ruka

sxc.hu

Plastová sadra podľa lekára Jozefa Lišku z oddelenia ortopédie a traumatológie Nemocnice Na Františku je taká ľahká a pohodlná, že to môže niekedy byť aj nevýhoda. Pacienti totiž na ňu časom zabudnú a zlomeninu predčasne zaťažia. Lekári ju preto dávajú až po dôkladnom poučení a len tým pacientom, u ktorých majú istotu, že usmernenia dodržia. Potom je pre nich sadra veľkým prínosom, povedal novinárom Liška.

„Moderná doba si žiada moderné riešenie, a tak bude klasická sadra patriť postupom času minulosti, rovnako ako sochy trpaslíkov. Vo väčšine prípadov ju nahradí ľahká sadra, ktorá je už dnes bežne dostupná,“ vyhlásil.

Klasická sadra podľa Lišku zrejme zostane ďalej používaná pre trieštivé zlomeniny, kde je vysoké riziko opuchov. Dostanú ju tiež pacienti, ktorí si nechcú za nadštandard priplatiť a s vyliečením sa „neponáhľajú“. Hojenie zlomeniny v plastickej sadre je rýchlejšie. Noha sa môže skôr zaťažiť, klesá riziko embólie.


Mohlo by vás tiež zaujať: Nová liečba rakoviny hrubého čreva a konečníka na Slovensku


Niektorí lekári si držia od novej technológie odstup, práca s plastovou sadrou je iná ako s klasickou. Tvrdia, že v rade prípadov je vhodnejšia klasická sadra.

„Práca s touto sadrou je pre lekára špecifická a niektorí lekári môžu mať k podobným novinkám odmietavý postoj,“ potvrdil odborník na ľahkú sadru Martin Holub z firmy, ktorá ju vyvinula. Pôvodne bola určená pre americký futbal, potom prenikla aj do bežnej medicíny.

Ľahkú sadru tvorí tkanina a živica, ktorá reaguje s vodou. Do pol hodiny sadra vytvrdne. Klasická sadra tvrdne aj dva dni.


Mohlo by vás tiež zaujať: Prípravky na artrózu: Účinná pomoc alebo vyhodené peniaze?


Skúsenosti s obidvoma typmi sadry má Liškova pacientka Lada Šírková. Zlomila si ľavú ruku, v klasickej sadre sa jej ruka nezmestila do žiadneho rukáva. Musela si kvôli tiaži sadry pomáhať závesom. Nechala si sadru vymeniť za ľahkú. S oblečením nebol žiadny problém, učesala sa, nalíčila, uvarila. Umývala si ruky, sprchovala sa a plávala v bazéne, riadila auto.

Pacienti, ktorí by mali o takúto formu sadry záujem by sa mali informovať u svojho lekára, či je pre nich táto technológia vhodná. Oproti klasickej sadre sa treba pripraviť nao niečo vyššie výdavky, pretože poisťovna ju neprepláca v plnej výške.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, ČTK
Odporúčame