Citrón a ocot: Silná dvojka pre upratovanie. Čo všetko v domácnosti dokážu?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Využívate ocot a citrón pri upratovaní?

Citrón vám v domácnosti pomôže v mnohých oblastiach

Poznáte to, tie najľahšie riešenia sú zvyčajne tými najlepšími. Tak prečo máme vo zvyku zaplniť skrinku v kúpeľni množstvom čistiacich prostriedkov, keď si domáce práce môžeme uľahčiť lacným variantom? V hlavnej úlohe predstavíme citrón a ocot, ktoré s prehľadom porazia mnohé kúpené čistiace prípravky. Tie nielenže ťahajú peniaze z vašej peňaženky, môžu byť v istých prípadoch aj ohrozením pre vaše zdravie.


V kuchyni

Odtok

Upcháva sa odtok v kuchynskom dreze? Vsypte do neho pol šálky soli, zalejte pol litrom horúceho octu a po chvíli prilejte rovnaké množstvo horúcej vody. So zápachom z odtoku si poradí ďalšia overená kuchynská dvojica - lievikom nasypte pol šálky sódy bikarbóny, zalejte šálkou horúceho octu a potom, ako prestane odtok peniť, prepláchnite aj horúcou vodou.

Škvrny na nereze

Na zájdené škvrny na nerezovom riade sa výborne hodí citrónová šťava. Dôkladne potierajte povrch a následne vyleštite mäkkou látkou, napr. flanelom.

Zápach z chladničky

Stačí prepoliť citrón, z každej polovice trochu odobrať z dužiny, doplniť soľou a máte účinný pohlcovač pachov do chladničky!

Mastné škvrny z mikrovlnky

Mikrovlnku jednoducho očistíte tak, že do misky s vodou pridáte citrónovú šťavu alebo ocot. Všetky mastné škvrny poddajú a vnútorné plochy jednoducho zotriete. Ak máte zaschnuté a pripálené zvyšky jedla v rúre, do hlbšieho plechu s vodou pridajte šálku octu a nechajte v rúre zovrieť. Síce vám táto vôňa vyštípe nos, no pripáleniny pôjdu dolu jedným ťahom.


Mohlo by vás zaujímať: Domácnosť bez vodného kameňa: Pomôže ocot aj citrón


V kúpeľni

Proti vodnému kameňu

Ocot a rovnako aj citrón majú silný potenciál poradiť si s vodným kameňom na vodovodných batériách, umývadlách i toaletách. Obnovia farbu na špárach obkladačiek a pri silnejšej koncentrácii dokážu zastaviť tvorbu plesne na kritických miestach.

Čo ak ocot rýchlo z miest steká? Povrch mierne zvlhčite, posypte soľou a až následne opatrne polejte teplým octom.

Na práčku

Ocot sa používa tiež aj pri čistení zapáchajúcej práčky. Nalejte do bubna aspoň pol litra octu a práčku pustite naprázdno na vyššej teplote, napríklad 60 alebo 90°C. Zbavíte ju usadenín z pracích prípravkov, aviváže aj vodného kameňa.

Na textílie

Na osvieženie zašednutých farieb alebo na fixáciu farieb pri prvom praní neexistuje nič lepšie ako pridať do prania 1 šálku octu. Octová vôňa sa praním neutralizuje a na vás čaká krásna bielizeň plná žiarivých farieb. S pomocou octovej vody oživíte pri tepovaní aj farby na koberci.

Proti potu a fľakom

Ak sa na bielych tričkách a blúzkach vytvorili pod pazuchami žlté mapy od potu, miesto chemického bielenia vyskúšajte zvršky pred praním ponoriť aspoň na hodinu do vlažnej vody s octom. Na fľaky od ovocnej šťavy, kávy a vína pomôže citrónová šťava, ak látka popísaná perom, vyskúšajte kašičku z citrónovej šťavy a soli.

Fľaky na koži

Zájdené fľaky na koženej sedačke alebo bunde vyčistíte octovou vodou. Nezabudnite dôkladne vysušiť jemnou bavlnenou utierkou a ošetriť prírodným olejom. Alebo si do rozprašovača rovno pripravte domáci čistič - zmiešajte ½ šálky octa s ¼ šálky olivového oleja a pár kvapiek pomarančového alebo eukalyptového oleja pre arómu.

Zbavte sa ryby

Piekli ste rybu a jej vôňa je po celom dome? Povarte v hrnčeku šťavu z jedného citróna, pár klinčekov a trochu vody. Aróma ryby sa stratí a u vás bude opäť sviežo a voňavo.

Na dosky

Zájdených fľakov na doskách, na ktorých krájate ovocie a zeleninu, sa zbavíte tak, že ich potriete tenkou vrstvou oleja, pokvapkáte citrónovou šťavou, necháte pôsobiť, jemne kefkou vyšúchate a zmyjete.


Mohlo by vás zaujímať: 13 spôsobov, ako využiť citrón: Pre krajšiu, čistejšiu a voňavejšiu domácnosť


Pri upratovaní

Ocot a citrón majú pri upratovaní skutočne široký záber - čistia, zmývajú, leštia, osviežujú, pohlcujú pachy... Kým ocot je cenovo dostupnejší a ľahko sa dávkuje, citrón má zase krásnu arómu, ktorú bude u vás doma cítiť aj niekoľko dní po použití.

Ocot alebo šťavu z citróna stačí zmiešať s vodou a máte univerzálne lacné domáce čističe takmer na všetky povrchy v domácnosti - či na nábytok, podlahy, umývanie špinavých okien. Dokonca vyleštia aj rodinné striebro a kovové kľučky. Ak zmiešate citrónovú šťavu s olivovým olejom, získate leštiaci prípravok na drevené povrchy.


Na čo všetko v domácnosti využívate citrón a ocot vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • Mene Amber 30.06.2019, 11:05

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Veronika 28.05.2019, 13:53

  No a keď sa tam ten prášok do pečiva usadí, že sa nerozpustí poriadne... Na čistenie napríklad rýchlovarnej kanvice stačí aj biele kyslé víno. Proste ho v nej uvaríte. Ocot je príliš slabý. A šupky z pomaranča obsahujú látku rozpúšťajúcu aj gumu, takže pozor na oči!

 • sestra z mesta 09.03.2019, 19:27

  presne tak, prášok do pečiva s octom ti nahradí lepšie akéhokolvek krtka :)

 • evelina 03.03.2019, 15:51

  Nie som taká bohatá, aby som používala citrónovú šťavu na čistenie čohokoľvek, postačí lacný a spoľahlivý a univerzálny ocot :). Ale aby mi v byte nesmrdel, pripravujem si pomarančový alebo mandarínkový ocot ( šupky pomaranča alebo mandarínky v zaváracom pohári zalejem octom) a "ekologický" voňavý čistiaci prostriedok je na svete. Výhodou je, že ocot možno na šupky dolievať. Na odtoku v dreze mám sítko na zachytenie pevných nečistôt a aby "nesmrdel" stačí jeden prášok do pečiva za pár centov z lídla a nie ako píšete po pol šálke sódy bikarbony a octa. Stará mať poradili :)))

1

Pridať komentár