Problémy so srdcom trápia veľké množstvo ľudí: Tento dôvod však prekvapí

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte pocit, že trpíte finančnými problémami?

Pretrvávajúce finančné problémy majú vplyv aj na naše srdce

Problémy so srdcom sú v dnešnej dobe veľkým problémom, ktorý stretáva čoraz mladších ľudí. Z nových zistení tiež vyplýva, že pretrvávajúce finančné problémy majú vplyv na naše srdce. Z dlhoročného výskumu sa totiž ukázalo, nakoľko sa môže zvýšiť pravdepodobnosť výskytu kardiovaskulárnych chorôb v situácii, keď človek trpí peňažným nedostatkom.


Od finančných ku kardiovaskulárnym problémom

Stres, zlá nálada a sklamanie môžu ovplyvniť zdravie. A ak sú dlhodobé, môžu byť až osudové. Napríklad finančné problémy, zvlášť keď sa pravidelne opakujú, vystavujú človeka nebezpečenstvu, že bude trpieť kardiovaskulárnymi problémami a všeobecne môže z najrôznejších príčin zomrieť. Ukázala to štúdia Miamskej univerzity, v rámci ktorej sa analyzoval dopad, ktorý mala ekonomická neistota na takmer 4000 mladých dospelých Američanov.


Mohlo by vás zaujímať: Srdce v ohrození: Čo mu škodí a čo prospieva?


Je to horšie, ako kedysi

Nápad na realizáciu tejto štúdie sa zrodil z konštatovania, že dnes ekonomické problémy mnohých Američanov horšie ako pred niekoľkými desiatkami rokov. Podobnú tendenciu môžeme pozorovať aj v Európe. Napríklad v Taliansku roky krízy, nestabilita a zmeny v globálnej politike a ekonomike spôsobili, že finančná situácia mnohých Talianov je neuspokojivá.

No samozrejme, poznáme to aj zo Slovenska. V mnohých prípadoch musia dnes ľudia žiť v ekonomickej neistote a s kolísavými príjmami. To ukazuje na významný jav, ktorého možné dopady na zdravie ľudí však boli doteraz len málo študované.

Štúdie boli dlhoročné

Americkí vedci použili údaje z dlhodobej štúdie týkajúce sa rizikového kardiovaskulárneho vývoja. Týmto spôsobom mohli vyhodnotiť, ako sa zmenili príjmy asi 4000 účastníkov štúdie od roku 1995 do roku 2005. A ako sa potom v nasledujúcom desaťročí, od roku 2005 do roku 2015, zmenil ich zdravotný stav. Vedci sa zamerali predovšetkým na prípady finančnej nestability definovanej 25-percentným poklesom kúpyschopnosti v rozmedzí dvoch rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Pár krokov ku zdravému srdcu: Naozaj sa ich vyplatí urobiť!


Dvesto percent

Tieto údaje vypovedajú úplne jasne o tom, že finančná tieseň zvyšuje takmer o 200 percent riziko, že človek v nadchádzajúcich desiatich rokoch zomrie alebo že bude trpieť kardiovaskulárnymi problémami, ako je infarkt, mŕtvica alebo srdcová nedostatočnosť.

Nie je jasné, prečo sa tak deje, ale je celkom jednoduché vyvodiť hypotézu: stačí, ak si pomyslíme na zlé návyky, ako je fajčenie alebo alkohol, ktoré finančné problémy prehlbujú alebo so sebou prinášajú. Či tiež na to, že finančná tieseň sťažuje prístup k zdravotnej starostlivosti.

A dopady na verejné zdravie sú úplne jasné. Opakované finančné problémyreálnym rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne zdravie. Preto by sa táto problematika mala dostať pod kontrolu, mali by sa zavádzať skríningové programy a prijímať preventívne stratégie.


Darí sa vám udržiavať v dobrej finančnej situácii? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • ľuboš 17.03.2019, 10:34

    Je to" iba " STRES.

1

Pridať komentár