Chcete mať nadýchané osušky s výbornou savosťou? Inšpirujte sa týmito tipmi

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Čo robíte s uterákom, ktorý stratí svoju savosť?

Nadýchané osušky s výbornou savosťou môžete mať aj vy doma

Po mäkkých a hebkých uterákoch už ani stopy! Možno také prestali byť po prvom praní, možno sa im to stalo po dlhšom používaní. Žiadnu pokožku nepotešia drsné, nesavé, tvrdé osušky a uteráky, ktoré miesto príjemného dotyku spôsobujú zbytočné dráždenie.


Navyše, ak majú utlačený vlas alebo vyblednutú, či zájdenú farbu, nevyzerajú dobre, ani keď sú iba odložené na poličke. Chcete udržať svoje osušky a uteráky čo najdlhšie vo vynikajúcom stave? Ako im zabezpečiť mäkkosť, nadýchanosť a stálofarebnosť? Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi tipmi, ako sa o ne čo najlepšie starať

Základom je dobrý výber

Ak pri kúpe nových uterákov uprednostníte cenu pred kvalitou, nemôžete nikdy čakať zázraky. Pravda je totiž taká, že ich najčastejšie vyberáme podľa farby a vzoru, aby sa hodili do kúpeľne a následne podľa výhodnej ceny.

Pri kúpe z katalógu alebo e-shopu sme oslovení iba pekným obrázkom a popisom, o mäkkosti a nadýchanosti nemáme ani tušenia. Dôležité je sledovať predovšetkým informácie o gramáži, ktoré hovoria o tom, koľko gramov bavlnenej priadze bolo použitej na 1 meter štvorcový froté uteráka či osušky. Nehovorí však o kvalite samotnej použitej priadze, preto aj uteráky s rovnakou gramážou môžu byť úplne odlišné.

Ideálny, nadýchaný a mäkký uterák bude mať na štítku označenie 450 g/m2 a vyššie. Okrem toho rozhodujete aj o dĺžke vlákien, výške vlasu. Dlhý vlas je síce náročnejší na starostlivosť, ale vaše telo po kúpeli krásne rozmaznáva. Kratší vlas sa zase viac hodí v prípade, ak chcete svoju pokožku pri utieraní premasírovať a podporiť prekrvenie.


Mohlo by vás zaujímať: Bielizeň žiarivú ako sneh môžete mať aj vy: Skúste naše tipy!


Pranie a ochrana farby

Hlavný účelom uteráka je to, aby bol dobre savý a k pokožke príjemný. Ak o tieto prednosti nechcete prísť, nasledujte tieto body:

 1. Pred prvým použitím sa odporúča uteráky vyprať aspoň dvakrát a nechať voľne usušiť. Pozor, nie na radiátoroch, ktoré môžu jeho vlas polámať.
 2. Vždy rešpektujte pokyny o praní uvedené na štítku. Neprekračujte maximálnu teplotu. Tá je zvyčajne 40°C.
 3. Nepoužívajte veľké množstvo pracieho prášku. Usadí sa v štruktúre vlákien a “udusí” ich. Prací gél sa lepšie rozpúšťa a nezaťažuje vlákna.
 4. Nesiahajte po aviváži. Uterákom rozhodne nepomôže, zlepuje vlákna a ich mäkkosť sa stratí. Navyše, pri opakovanom použití začnú uteráky miesto očakávanej vône zapáchať.
 5. Rozličné farby perte oddelene. Je to dôležité najmä pri prvých praniach, keď sa ešte uvoľňuje farba z vlákien a rovnako tak je náchylná na nasiaknutie inej farby. Výborným pomocníkom je ocot. Prilejte pred praním do práčky 1 - 2 šálky octu - zafixuje farbu a uteráky krásne rozžiari. Octového zápachu sa obávať netreba. Praním sa neutralizuje.
 6. Froté uteráky sa prvé prania výraznejšie žmolkujú, no nejde o vadu materiálu. Žmolky opatrne odoberajte, povytiahnuté vlákna zastrihnite. Ak chcete riziko žmolkovania znížiť, nepreplňujte bubon práčky. Uteráky a osušky sa vtedy tlačia na bubon, ktorý ničí ich vlákna.

Čo robiť, ak uteráky od začiatku nesajú?

Väčšina uterákov je z výroby opatrené povrchovou vrstvou, ktorá jednak fixuje farby, chráni pred zaplesnením pri uskladnení v sklade a napadnutím škodcami, no na druhej strane obmedzuje ich savosť. Jedným slovom - chémia.

Rozhodne nechcete, aby prišla do kontaktu s vašou pokožkou. Tejto vrstvy sa dá v krajných prípadoch zbaviť až po 5 až 7 praniach! Preto, ak chcete uterák zavrhnúť ako nesavý po prvých použitiach, skúste mu ešte dať šancu. Opakované šetrné prania by mali aj tento problém odstrániť.


Mohlo by vás zaujímať: Oblečenie ako nové čo najdlhšie: Ktorých chýb sa pri praní treba vyvarovať?


Uteráky sú drsné a hrubé

Uterák, ktorý používate pravidelne, by sa mal oprať aspoň raz za týždeň. Hromadia sa v ňom nečistoty, odumreté kožné bunky. Ak ste chorí (chrípka, nádcha, brušné virózy, kožné ochorenia), meňte uteráky ešte častejšie, najlepšie aspoň každý druhý deň.

Pri bežnom používaní väčšina uterákov časom zdrsnie a na dotyk zhrubne. Vrstva nadýchaných vlasov sa utlačí a tým sa zníži aj ich savosť. Okrem bodov z postupu vyššie, môžete na ich záchranu vyskúšať aj:

 • Jedlú sódu - obnovuje mäkkosť bielych uterákov. Stačí do prania prisypať 1 - 2 lyžice.
 • Hrubšie plátky citróna v sieťke - majú podobný účinok ako ocot
 • Sušičku na bielizeň - pri sušení v nej sa vlákna pekne nadvihnú, načechrajú a dokonale presušia.

Ako sa zbaviť zápachu a stuchliny

Uteráky môžu začať zapáchať hneď pre niekoľko príčin:

 • Máte ich uložené v kúpeľni s vysokou vlhkosťou, bez pravidelného vetrania.
 • Pri praní ste použili veľké množstvo pracieho prášku, gélu alebo aviváže
 • Po tom, ako ste sa po sprche osušili, ste nedali osušku/uterák preschnúť na dobre vetrané miesto.

Rada je v tomto prípade veľmi jednoduchá - opäť ocot. Dve šálky octu pridajte do prvého prania, bez pracieho gélu. Pri druhom praní použite primerané množstvo pracieho gélu a nechajte uteráky dôkladne preschnúť.


Ako sa o svoje osušky staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Lucia
 • Foto: pixabay.com

Diskusia (4)

 • Mene Amber 30.06.2019, 10:10

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Veronika 24.05.2019, 14:47

  A čo tak sušiť uteráky na slniečku a vetríku? Kvalitne farbená bavlna znášala pri praní kľudne aj 60 stupňov. Dnes sa vám v nej nejaké "nite" zbehnú a je po radosti. Často aj pri 40-ke. Dosť pomáha namáčanie. Pričasté pranie je aj priveľa chémie a mechanického opotrebovania uterákov. Ultrafialové svetlo, slnko, oveľa účinnejšie likviduje nežiadúce "veci" ako nejaký ocot.

 • evelina 10.03.2019, 16:43

  Zásadne kupujem len kvalitné bavlnené uteráky, žiadnu lacnú umelinu a pred prvým použitím ich najprv vyperiem pri 40 oC. Po použití musí byť uterák usušený, vtedy nemôže po praní smrdieť. Aviváž nepoužívam, ale kvôli vôni nalejem do nádobky v pračke (pomarančový alebo mandarínkový) ocot ... no radosť..... :)

 • fero 10.03.2019, 07:03

  ocot, ocot, ocot

1

Pridať komentár