Zázvor ideálny proti prechladnutiu: Skúste ho pestovať doma a objavte jeho silu

Zázvor

pixabay.com

Zázvor sa konečne dostal do pozornosti Slovákov a jeho silu naplno využívame práve počas obdobia viróz a prechladnutí. V ázijských krajinách je tradičným korením pri príprave jedál a bohaté využitie má aj v tradičnej a ajurvédskej medicíne.

O Konfuciovi sa traduje, že nikdy nezjedol žiadne jedlo, bez toho, aby predtým nepožul aspoň kúsok zázvoru. Príjemne totiž prehrieva telo a zlepšuje aj trávenie ťažkých jedál. Máte vo zvyku piť zázvorový čaj pri prechladnutí? Spoznajte ďalšie účinky zázvoru a naučte sa, ako si doma vypestovať jeho vlastné zásoby.

Zázvor a jeho použitie

Zázvor, inak aj ďumbier lekársky, je rastlina, z ktorej využívame žltkastý aromatický koreň. Obsahuje cenné fytonutrienty gingeroly, ktoré sa nápadne ponášajú na kaspaicín. Kapsaicín dodáva pálivosť čili papričkám, preto sa aj zázvorová chuť pálivá a stimuluje zahrievanie organizmu.


Mohlo by vás zaujímať: Zázvor je skutočný zázrak prírody: Vylieči omnoho viac, ako si myslíte


Ako vám môže zázvor pomôcť?

  • Tlmí množenie vírusov a baktérií, riedi hlieny a uľahčuje vykašliavanie. Obsahuje vitamíny skupiny B, C, E, minerály ako zinok, železo, horčík a vápnik, ktoré posilňujú imunitu.
  • Ak trpíte pocitom studených rúk alebo nôh, stavte na zázvor. Pomôže zlepšiť prekrvenie periférnych častí tela.
  • Zlepšuje činnosť trávenia, stimuluje tvorbu tráviacich štiav a slín, zmierňuje kŕče v bruchu a nadúvanie. Pre svoje antiseptické a antiparazitárne účinky je nápomocný aj pri hnačkách.
  • Svoje využitie nájde aj vtedy, ak trpíte nevoľnosťou pri cestovaní autom, závratmi a opakovanými bolesťami hlavy.
  • Výskumy potvrdili, že je účinným v boji proti kĺbovým bolestiam a podpornej liečbe artritídy, redukuje zápal v tkanive. Stačí na postihnuté miesto prikladať obklad s nastrúhaným zázvorom a piť zázvorový čaj.
  • Zlepšuje prietok krvi a prispieva k zníženiu hladiny cholesterolu, keďže tlmí jeho vstrebávanie.

Aj keď je jeho prínos pre naše zdravie viac ako pozitívny, nemali by sme presiahnuť maximálnu dennú dávku. V čerstvom stave ide o maximálne 4 g denne, v sušenom stave 1 g zázvorového prášku denne. Pri vyšších dávkach sa môžu objaviť hnačky a nevoľnosť.


Mohlo by vás zaujímať: Ukáž jesennej chrípke prostredník: Poznáme afrodiziakum, ktoré lieči


Pestovanie zázvoru – doma a úplne jednoducho

Čas na pestovanie vlastného zázvoru v našich podmienkach je na jar – začať môžete v apríli. Nemá rád mrazy, preto je dôležité, aby ste ho v prvých týždňoch chránili na teplých miestach. Koreň zázvoru, ktorý bežne kúpite v obchode, rozdeľte na 2 – 3 centimetrové široké kúsky, z ktorých každý bude svoj výstupok či očko (členité výrastky, typické pre koreň zázvora). Keďže zázvor, ktorý nie je v bio kvalite, bude zrejme ošetrený inhibítorom rastu, je dôležité ponoriť narezané kúsky na niekoľko hodín do mierne teplej vody (alebo počas celej noci).

Náš tip: Pozor, nekupujte zázvor, ktorý je už na pohľad povädnutý.

Vezmite väčší kvetináč s objemom 3 – 4 litre a naplňte ho rašelinovým substrátom a záhradnou zeminou v pomere 1:1. Zázvor má rád mierne kyslé pH. Kúsky zázvoru zasaďte do kvetináča do hĺbky približne 3 – 4 cm, ale tak, aby “výstupok smeroval hore a bol iba minimálne zahrnutý zeminou. Umiestnite kvetináč na teplé miesto a udržujte zeminu mierne vlhkú. Najbližšie 4 týždne sa nemusí nič diať.

Po tom, ako zázvor vyklíči, rastlina bude rásť už veľmi rýchlo. Za ďalších 10 týždňov budete mať silnú rastlinu, no všetko podstatné sa deje pod zemou. Zázvor nemá rád májové mrazy, ani príliš silné južné a západné slnko. Najlepšie sa mu darí, ak je uložený na východnej strane.

Prvý, podomácky vypestovaný zázvor môžete odobrať už po 3 – 4 mesiacoch od výsadby – bude však veľmi silný a extra pikantný, šupka bude veľmi tenká a bledá. Celá koreňová spleť sa opatrne vyberie z kvetináča a zázvor môžete rozdeliť tak, ako potrebujete.

Zostávajúce korene začnú ďalej rásť a rozmnožovať sa. Vonku môže byť iba v mesiacoch, kedy nemrzne. Na chladnú časť roka ho premiestnite do svetlej miestnosti s teplotou okolo 20 °C. Takto jednoducho a prakticky získavate nekonečný zdroj veľmi zdravej a liečivej rastliny – zázvoru.


Máte skúsenosti s pestovaním zázvoru? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Youtube, Lucia
Odporúčame