Psychika je vraj príčinou väčšiny chorôb: Čo nám chce telo povedať?

Pár

gettyimages

Predstave si, že prídete k lekárovi s kašľom a on sa začne vypytovať na vaše úzkosti a obavy z budúcnosti. Alebo vás do ordinácie privedú bolesti žlčníka a lekár ako prvé začne zisťovať, na koho sa hneváte a čo vás v poslednej dobe rozčúlilo. Zdá sa vám to absurdné? Tradičná čínska medicína vychádza z predpokladu, že zdravie je zrkadlový obraz našej duše. A väčšina ochorení má príčinu v psychike.

Nie je žiadnym tajomstvom, že dnešná západná medicína diagnostikuje a lieči konečnú chorobu, pričom väčšinou zabúda na to hlavné – začiatok a mechanizmus ochorenia. Lekár neskúma, prečo pacient ochorel práve touto chorobou a prečo sa uňho vyvíjala tak, ako sa vyvíjala. Určí diagnózu na základe symptómov a vyšetrení a stanoví liečebný postup.

Aj u nás sa však už objavujú lekári, ktorí sú presvedčení, že pacienta treba vnímať komplexne, teda sledovať nielen jeho fyziologické funkcie, ale aj tie psychické. Jedným z nich je napríklad Jozef Maček, ktorý má ordináciu v Otrokoviciach, Prahe aj Bratislave. Každého pacienta vníma ako špecifickú osobnosť so svojimi špecifickými problémami a po 20-ročnej praxi v oblasti čínskej medicíny môže s pokojným svedomím povedať, že tradičná čínska medicína lieči príčiny a nie iba dôsledky. 

Choroba upozorňuje na chyby

O tom, že na vznik telesných ochorení vplýva životný štýl, stravovacie návyky, nedostatok pohybu, dlhodobý stres či fajčenie, už dnes asi nikto nepochybuje. No spúšťačom ochorenia môžu byť aj naše myšlienky – to, ako o veciach, ľuďoch a udalostiach uvažujeme, ako informácie spracovávame.

Za mnohými návštevami u lekára je v skutočnosti naša psychika, naše duševné prežívanie, ktoré sa prejavilo nejakým konkrétnym telesným problémom. Často až choroba upozorní človeka na chyby, ktorých sa v každodennom živote dopúšťa. Ochorenie nás zastaví v uponáhľanom živote a donúti nás, aby sme prehodnotili svoje správanie, svoje postoje či psychické návyky, aby sme začali riešiť ustavične odkladané problémy, alebo aby sme jednoducho preprogramovali svoju myseľ a naplnili ju novými myšlienkami. Uvedomenie si vlastných chýb je prvým krôčikom k tomu, aby sme nastúpili na tú správnu cestu – cestu uzdravenia.


Mohlo by vás zaujímať: Nepodceňujte význam psychiky! Môže zohrať veľkú rolu aj pri alergiách


Príčiny a následky

Aby sme pochopili princíp duchovných príčin ochorenia, je potrebné roztriediť najskôr jednotlivé orgány podľa ich funkcií. Zároveň si treba pamätať, že všetko so všetkým súvisí a je navzájom prepojené. Ak máme nesprávne zmýšľanie v jednej oblasti, môžeme ovplyvniť niekoľko ďalších orgánov.  Každá časť nášho tela a všetky jeho funkcie sú dokonalé a prirodzené. Predstavme si ľudské telo ako stroj, kde každá jedna „súčiastka“ má svoje miesto. Preto k nemu treba pristupovať s obdivom a úctou.

PEČEŇ A ŽLČNÍK– potláčaný hnev, nespokojnosť

Prejavy: pálenie a svrbenie očí, vyrážky, bolesti kĺbov, šliach, migrény, chronická únava

Pečeň a žlčník sú párové orgány. Pečeň vypovedá o našom názore a pohľade na svet, vyjadruje kvalitu našej komunikácie s okolím a našu schopnosť pochopiť prichádzajúce životné lekcie. Oslabuje ju agresia, zloba, jedovatosť, nadradenosť. Pečeň vyzýva hľadať tú správnu mieru vo všetkom, učí striedmosti. Je sídlom hnevu a primitívnych emócií. Jej ochorenie nastáva v dôsledku problémov s hodnotením a oceňovaním seba a iných, keď sme príliš kritickí, a hromadíme a potláčame v sebe hnev.

Žlčník je vyjadrením našej spokojnosti so životom. Pristupujeme k životu s pokorou, láskou a toleranciou, alebo naopak s hnevom, žiaľom, zatrpknutosťou a pocitmi viny? Ak cítime nespokojnosť, ktorá v nás kypí a vrie (nie nadarmo sa hovorí, že od zlosti mu vzkypela žlč), môže sa to prejaviť práve ochorením žlčníka.

SRDCE – smútok

Prejavy: nespavosť, hemoroidy, búšenie srdca, kŕče v lýtkach, kŕčové žily

Srdce je centrom všetkého diania, symbolom osobnosti. Rozvádza nielen krv, ale aj lásku do celého tela. Je domovom našich citov, emócií. Ničí ho smútok, pocity bezvýchodiskovej situácie, ale aj zaťatosť a presvedčenie, že treba žiť v napätí a strese.

Ak sme stratili radosť zo života a cítime žiaľ – napríklad zo straty partnera, z rozchodu –  srdečná oblasť sa prehrieva a horúca krv ide do hlavy, kože, do konečníka. Pomôže nám posilňovanie pocitov lásky a sebalásky, nájdenie pozitívnej viery v udalosti, ktoré prídu.


Mohlo by vás zaujímať: Necítite sa zdravo a fit? Možno stačí zmeniť pár maličkostí


OBLIČKY A MOČOVÝ MECHÚR – strach, neistota

Prejavy:  slabé a jemné vlasy, vypadávanie vlasov, časté angíny, zlý chrup, problémy so štítnou žľazou, myómy na maternici, bolesti kolien

Obličky súvisia s harmóniou v partnerských a medziľudských vzťahoch – ak sú naše vzťahy dlhodobo problematické, môže sa to prejaviť práve ochorením obličiek. Spolu s močovým mechúrom obličky silne reagujú na stresové udalosti z nášho okolia či vnútra v podobe únavy, zvýšených obáv, strachu, úzkosti, nesmelosti a neschopnosti dotiahnuť veci do konca.

Obličky sú kľúčovým orgánom pri detoxikácii organizmu. Zbavujme sa preto negatívnych pocitov a emócií a rozdávajme lásku, vážme si svojich najbližších a dávajme im najavo, ako veľa pre nás znamenajú. Ak nebudeme mať obavy o vzťah, nebudeme oslabovať obličky.

Močový mechúr v sebe hromadí odpadové látky a vylučuje ich z tela von – človek sa tak obrazne zbavuje aj myšlienok, ktoré nepotrebuje. Stav močového mechúra ukazuje, ako človek vie znášať tlak života. Problémy s močovým mechúrom poukazujú na to, že lipneme na starých myšlienkach a názoroch, máme strach zbaviť sa minulosti. Sú tiež znakom hnevu, hlavne na partnera.

PĽÚCA – úzkosť, obavy

Prejavy: astma, atopický ekzém, kašeľ, chrípka, zápaly dutín, zápaly priedušiek, kožné choroby, Crohnova choroba, zápal hrubého čreva

Pľúca sú párovým orgánom s hrubým črevom, so zlým stavom energie v nich súvisí i Crohnova choroba. V duchovnej oblasti pľúca vyjadrujú našu schopnosť prijímať život, byť v harmónii s inými. Naša duša potrebuje mať vyrovnané účty, pľúca teda symbolizujú vzťahy, kontakty, rovnováhu medzi nádychom a výdychom – braním a dávaním.

„Branie“ v zmysle, či nám ostatní dovoľujú slobodne dýchať a žiť, či nám dávajú potrebný priestor a čas. „Dávanie“ v zmysle, či umožňujeme druhým slobodne konať a uvažovať, či ich príliš nezväzujeme. Dych je naša pupočná šnúra, ktorá spája náš život so životom ostatných. Pľúcam škodí všetko, čo prekáža v duchovnom rozvoji človeka. Slobodne bez problémov dýchať znamená mať rád ľudí, odpustiť, a vnímať okolie s radosťou a láskou.


Mohlo by vás zaujímať: Aj psychika ovplyvňuje chudnutie: Zistite čo zmeniť, aby išli kilá dole


ŽALÚDOK A SLEZINA – neschopnosť prijať nové

Prejavy: kondíciu týchto orgánov zrkadlia svaly, pery, ústna dutina a očné viečka. Medzi prejavy ochorení patria napríklad angíny, depresie, žalúdočné a tráviace problémy, inkontinencia, závraty, suchá pokožka, anémia, únava, tvorba modrín

Slezina a žalúdok sú párové orgány. Slezina funguje ako „upratovačka“ odpadu a zároveň je odrazom našej povahy. Obrazne povedané, zachytáva zlobu a nepohodu, posadnutosť niečím a nutkavé myšlienky. Oslabená slezina sa prejavuje zníženou obranyschopnosťou tela, slabou odolnosťou voči infekciám, nachladnutiami a zlým krvným obrazom.

Posilníme ju tým, že budeme preukazovať sympatie k ľuďom, prírode, zvieratám a rastlinám, nikoho nebudeme súdiť a kritizovať a ku každému budeme pristupovať s pochopením.

Žalúdok zažíva nové myšlienky a skúsenosti. Problémy so žalúdkom poukazujú na

neschopnosť niečo stráviť. Niečo alebo niekto nám teda „leží v žalúdku“, ťaží nás ako kameň.  Možno máme strach, či obstojíme v nových úlohách a už dopredu sa odsudzujeme. V strachu zo zlyhania pristupujeme ku všetkému novému s odporom. Aby sme neoslabovali žalúdok, mali by sme sa zbaviť strachu z nových začiatkov a uvedomiť si, že sme silní a dokážeme prijať všetko, čo k nám prichádza.

ČREVO – neschopnosť odpustiť, zbaviť sa minulosti

Prejavy: tráviace problémy, bolesti chrbta, ploché nohy, plesne (vaginálne, nechtové…)

Črevo symbolizuje cestu. Hrubé črevo pracuje v dokonalej rovnováhe prijímania, vstrebávania a vylučovania. Predstavuje schopnosť zbaviť sa všetkého, čo už telo nepotrebuje. Len vlastné obavy nám bránia zbaviť sa v živote všetkého starého. Preto si pamätajme, že všetko, čo nemôžeme odpustiť sebe či iným, sa na duchovnej úrovni nachádza práve tu.

Ochorenia hrubého čreva (zápcha, hnačka…) hovoria o potlačovaných a neriešených situáciách a reakciách, ktoré človek nechce vidieť a radšej ich zatlačí do hlbšej úrovne. Hrubé črevo eviduje všetky krivdy, nepríjemné spomienky, zážitky, ktoré vyvolávajú strach – preto je potrebné zbaviť sa ich cestou úprimného odpustenia sebe aj iným.

Tenké črevo je ako rozhodca vecí a situácií, ktoré do tela prichádzajú a telo opúšťajú. Problémy vznikajú preto, lebo človek príliš všetko analyzuje, venuje priveľa pozornosti kritike a malichernostiam. Stav tenkého čreva je ukazovateľom toho, ako v harmónii človek prijíma a spracováva svoje poslanie v živote.


Veríte, že naša choroba je odrazom našich psychických problémov? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii. 

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame