Cibuľa je zázrak z kuchyne: Proti kašľu, pre krásne vlasy aj na kožné problémy

Cibuľa

pixabay.com

Je tou najbežnejšie používanou zeleninou a jej využitie v kuchyni je takmer nenahraditeľné. Cibuľa, dobré známa ako prírodné liečivo alebo aj antibiotikum, je bohatým zdrojom vitamínu C, kyseliny listovej a zinku, ktoré podporujú silu imunity.

Obsahuje železo, ktoré stimuluje tvorbu červených krviniek a fytoncídy, ktoré dokážu zastaviť množenie baktérií a choroboplodných zárodkov. Navyše sa jej pripisuje schopnosť zvýšiť tvorbu žalúdočných štiav, spevniť sliznice žalúdka a zvýšiť chuť do jedla. Pravidelne ju používame v množstve receptov, no varením sa celý rad aktívnych enzýmov značne znehodnocuje.

Cibuľa proti nachladnutiu a virózam

Už starovekí Egypťania pri stavbe pyramíd dostávali prídel cibule a cesnaku, pretože verili, že im prinavráti silu. Cibuľu uctievali ako symbol večného života.

Obyčajná cibuľa je skutočne malý dar. Zlúčeniny síry, ktoré ju robia páchnucou, dokážu spomaliť šírenie patogénov. V samotnej cibuli sa tieto látky vyvíjali dlhé tisícročia, aby dokázala odolávať škodcom. Aj preto vydrží pri uskladnení dlhé mesiace bez zmeny svojej štruktúry, chuti a jedinečnosti.

Poklad na kašeľ

Istotne každý pozná overený cibuľový sirup, ktorý má svoje využitie pri nachladnutí, infekciách dýchacích ciest a chrípke. Prírodné éterické oleje, ktoré v sebe cibuľa obsahuje, sa snažia z tela vypariť. Najlepším miestom na to sú práve pľúca a dýchacie cesty, ktoré sa takto očisťujú aj od škodcov.

Ako na to? Dve až tri cibule nakrájajte nadrobno a do zaváracieho pohára striedavo vrstvite s lyžicou cukru alebo medu. Nechajte v teple odstáť niekoľko hodín, kým cibuľa nepustí šťavu, a užívajte pravidelne po lyžiciach. Ak chcete ešte výraznejší účinok, sceďte šťavu, kúsky cibule odšťavte cez sitko a pridajte šťavu z polovice citróna. Výborne funguje aj pri riedení hlienov a uľahčení vykašliavania.


Mohlo by vás zaujímať: Najlepší prírodný liek: Cibuľa zničí virózy a poteší vaše chuťové bunky


Prečistí vzduch

Prekrojená cibuľa pri posteli síce nevonia vábne, dokáže však prečisťovať vzduch a uľahčovať dýchanie. Éterické látky pôsobia mierne dezinfekčne a upokojujú záchvaty nočného kašľa. Ide o skutočne lacný domáci recept, keďže na to, aby sa aktivovala vôňa cibule, stačí vždy len tenký plátok zrezať.

Celková podpora imunity

Jedným z overených babských receptov je aj domáce cibuľové víno. Nadrobno nakrájajte 4 – 5 stredne veľkých cibúľ, pridajte 5 lyžíc medu a zalejte litrom bieleho vína. Nechajte na suchom chladnejšom mieste (v komore) odležať minimálne 7 dní. Sceďte a užívajte 3-krát denne po lyžici.

Uštipnutie hmyzom

Po bodnutí hmyzom je najdôležitejšie vybrať žihadlo. Na ranu priložte čerstvo prekrojenú cibuľu. Potlačí bolesť aj opuch spôsobený uštipnutím a účinné enzýmy urýchlia hojenie a regeneráciu.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračné účinky cibule: Netušíte, aké tajomstvá skrýva


Cibuľový obklad na ucho

Kedysi mala cibuľa v ľudovom liečiteľstve bohaté využitie. Pomáhala dokonca aj pri zápaloch uší. Nadrobno nasekanú cibuľu vsypte do malého pláteného alebo bavlneného vrecka a uzavrite. Vložte na 10 minút do vriacej vody. Vytlačte horúcu vodu, nechajte mierne vyhladnúť a ešte teplý obklad priložte na boľavé ucho.

Dezinfekcia pre trávenie

Viacero výskumov nasvedčuje, že cibuľa a jej príbuzné z radu cesnakovitých (cesnak, pažítka, pór) majú protirakovinotvorné účinky, najmä pre tráviaci trakt. Zvyšujú tvorbu enzýmov, ktoré vytvárajú zlé podmienky pre vznik patologických buniek. Pravidelná konzumácia cibule stimuluje tvorbu žalúdočných štiav, podporuje činnosť pankreasu i pečene a ozdravuje črevnú mikroflóru.

Úľava boľavým kĺbom

Na pomliaždeniny, výrony a podliate modriny je výborným pomocníkom cibuľový obklad. Nastrúhanú cibuľu rozotrite na gázu a priložte na boľavé miesto aspoň na 15 minút. Mierny zahrievací účinok uľaví od bolesti, zmierni opuch a podporí prekrvenie aj hojenie postihnutej oblasti.


Mohlo by vás zaujímať: Cibuľa je mocná čarodejnica: Lieči, chutí a udrží človeka vo forme!


Ktoré kožné problémy zvládnete s cibuľou?

Aj pri problémoch s pokožkou dokážete využiť silu cibule. Má zaujímavé dezinfekčné a protizápalové vlastnosti, ktoré využijete najmä vtedy, ak vašu pokožku pravidelne trápia vyrážky. Pre obsah antioxidantov v podobe vitamínov A, C a E dokáže spomaľovať predčasné starnutie a účinne bojuje proti voľným radikálom. Dve lyžice čerstvej šťavy z cibule zmiešajte s rovnakým množstvom ovsenej múky a lyžicou medu. Táto maska zlepší mikrocirkuláciu, pleť vyživí, napne a dodá jej vzpruhu, ktorú potrebuje.

Ak vás trápia opary, viete si pomôcť plátkom cibule, ktorú priložíte na boľavé miesto. Rovnako účinná je pri kožných plesniach a niektorých typoch bradavíc. Postihnuté miesto pravidelne potierajte kašičkou z čerstvej cibule, kým príznaky nevymiznú.

Pre posilnenie rastu vlasov

Cibuľa, ktorá je bohatá na síru, má svoje využitie aj pri podpore rastu vlasov a zastavení ich nadmerného vypadávania. Dokáže zvyšovať prietok krvi vo vlasovej pokožke a podporiť vstrebávanie živín dôležitých pre rast vlasov. Prirodzene stimuluje k aktivite aj oslabené a spiace vlasové folikuly.

Najúčinnejšia je v tomto prípade červená cibuľa. Nastrúhajte 2 – 3 červené cibule, vytlačte z nich šťavu a zmiešajte ju s 1 lyžicou medu. Naneste krúživými pohybmi na vlasovú pokožku a nechajte aspoň 20 minút pôsobiť. Dôkladne opláchnite vlažnou vodou a opakujte aspoň raz za 10 dní. Túto kúru však nepoužívajte, ak máte pokožku hlavy podráždenú, rozškriabanú alebo s ekzémom.


Na čo všetko využívate doma cibuľu vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Lucia
Odporúčame