Aj matrace treba meniť: Viete, kedy dozrel ten správny čas?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Staráte sa o matrace vo vašej domácnosti?

Aj tie najlepšie matrace treba po určitej dobe používania vymeniť

Kúpili ste si posteľ s kvalitným matracom, kde vám garantujú 20-ročnú záruku? Ak si myslíte, že máte vystarané do konca života, ste na omyle. Aj tie najlepšie matrace totiž treba po určitej dobe používania vymeniť.


Niektorí si teraz možno pomyslia, že je to hlúposť – veď naši predkovia neraz spali celý život na jednej posteli. Okrem toho, váš matrac bol drahý, je dostatočne pevný, pochádza od kvalitného výrobcu, a ešte vám k nej dali aj garanciu dlhej životnosti.

Treba si však uvedomiť, že 20-ročná záruke je len marketingový ťah, ktorý vás má presvedčiť o výnimočnej kvalite výrobku. Aj keď môže byť matrac naozaj kvalitný, už po približne desiatich rokoch bude jeho používanie nehygienické.

Preliačiny už po pár rokoch

Podľa odborníkov treba matrace meniť po desiatich až pätnástich rokoch, u lacnejších a menej kvalitných sa doba životnosti skracuje na päť až sedem rokov.

Prvým dôvodom pre výmenu sú preliačiny. Tie vznikajú na menej kvalitných matracoch a rozhodne nepôsobia dobre na našu chrbticu. Určite aj sami cítite, že ležanie na takomto matraci nie je najpohodlnejšie, prípadne sa ráno budíte celí stuhnutí, s bolesťami chrbta a krku.


Mohlo by vás zaujímať: Matrace pre krásne sny bez bolesti chrbta: Ako si vybrať ten najlepší?


Nezabúdať na hygienu

Okrem nepohodlnosti sú tu však aj ďalšie dôvody, pre ktoré by sme mali zvažovať výmenu matraca. Hoci tie kvalitné pri správnom používaní skutočne vydržia desaťročia, zabudnúť nesmieme na hygienu.

Matrac totiž každú noc vstrebáva mikroskopické čiastočky našej pokožky, nechtov a vlasov a to je živná pôda pre roztoče. V jednom matraci sa ich vraj vyskytujú až dva milióny, pričom najlepšie podmienky na život majú v nedostatočne vetraných miestnostiach.

No a ešte je tu aj pot. Počas desiatich rokov sa ho do lôžka vstrebú takmer dva kubíky a už len tá predstava nie je veru najpríjemnejšia. Teplé a mierne vlhké prostredie s čiastočkami ľudskej epidermy je teda ideálnym prostredím pre šírenie roztočov, baktérií a niektorých húb. Niet sa preto diviť, že svoje hygienické vlastnosti po rokoch používania stráca aj pravidelne čistený matrac.

Ako vyberať nový?

Ak ste sa už rozhodli, že starému matracu dáte zbohom, s výberom nového sa neponáhľajte a dôkladne si premyslite, po akom siahnete. Matrac by mal mať vysokú priedušnosť, mal by dýchať. Vďaka tomu bude odvádzať prebytočné vlhko a telo ochráni pred škodlivými mikroorganizmami a plesňami.

Dôležitý je aj materiál nového matraca. Vynikajúce ortopedické a zdravotné vlastnosti majú napríklad matrace z pamäťovej peny, vyrobené z BIO materiálu. Tieto matrace určite ocenia aj alergici.

Náš tip: Keď už matrac máte kúpený, predĺžite jeho životnosť. Matrac pravidelne vysávate a raz za mesiac ho môžete aj vyvetrať.


Mohlo by vás zaujímať: Nemôžete spávať? Pozrite sa na 5 osvedčených trikov, ktoré vám zaručene pomôžu


Kedy teda meniť?

Aby sme to zhrnuli – o tom, kedy matrac meniť rozhoduje predovšetkým jeho vek a kvalita. Čas na výmenu určite nastal aj vtedy, keď:

 • na matraci vznikajú priehlbiny a chrbtica stráca potrebnú oporu,
 • v matraci sa tvoria hrčky (penový matrac), cítiť pružinu (pružinový matrac) 
 • pena stráca svoju pružnosť, nevracia sa do pôvodného stavu,
 • matrac vydáva zvuky (ubezpečte sa, že dôvodom vŕzgania nie je rošt)
 • prebúdzame sa nevyspatí a dolámaní,
 • na matrici sú škvrny, vyzerá opotrebovane

Ako často meníte matrace vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Hanka 30.09.2019, 14:02

  matrace menim podla potreby a nie podla ich veku. Manžel je vačši a tažši, takže ho ma rchlejšie preležany ako ja a to iste platí aj o detoch . Takže menime podla potreby

 • Darina 23.08.2019, 10:35

  doma si matrace menime každe cca 4 roky a naposledy sme si kupili tieto a sme maximalne spokojní https://www.sconto.sk/artikel/413866300 spi sa luxusne

 • Mene Amber 30.06.2019, 11:01

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Ivona 27.06.2019, 14:23

  matrace menime každe 3 roky. Ovšem nekupujeme velku matrac, ale dve male. mame postel s uložnym priestorom a otvara sa to do stran. Takže kupujeme dve male.

 • Roztočto Matrac 08.05.2019, 22:00

  Človek je množina živých buniek, z ktorých každá žije svoj vlastný život a každá je v interakcii so svojim okolím. Sterilné okolie v skutočnosti človeku škodí. Z vlastnej skúsenosti to vedia zamestnanci firiem vyrábajúcich integrované obvody - a iné polovodičové súčiastky - kde musí byť dodržaná absolútna bezprašnosť, inak by tie súčiastky proste nefungovali (mikroprocesory by nepočítali, pamäte by si nepamätali a LED diody by nesvietili - ako sa voľakedy presvedčili pracovníci štátneho podniku Tesla (konkrétne Piešťany a Blatná :) Tá bezprašnosť totiž musí byť tak extrémna, že ultrajemnými filtrami neprejde ani len vírus - nieto baktéria. Bežný človek by sa potešil - výborná robota - teraz už nebudem nikdy chorý ! Áno - dokiaľ neopoustí pracovisko. Potom ho však skolí prvý mikrób ktorý cestou z roboty stretne - lebo jeho imunitný systém zlenivel a prestal poriadne fungovať. Príroda je bohužiaľ stvorená tak, že sme v permanentnom boji so so svojim okolím a zaváhanie sa netoleruje :( Takže si vymieňajte matrace 3x denne a patom chodte na dovolenku niekde do Egypta. Ale radšej osamote, lebo inak možno ešte skončíte s obžalobou z vraždy vašich blízkych ...

 • Rastislav 29.04.2019, 09:06

  Výborný článok. Tiež som mával problémy s chrbticou, zobúdzal som sa unavený. Asi pred piatimi rokmi som si kúpil slovenský ortopedický matrac a tá zmena bola úžasná. https://slovenskymatrac.sk/matrac-3d-orthopedic/ Problémy s chrbticou má dnes veľa ľudí, preto vďaka za každú takúto osvetu.

 • ivanko 28.04.2019, 16:13

  ... a manželky spolu s posteľou (matracom) kedy treba meniť ? ... keď sú vyblednuté, prestárnuté, opotrebované, preležané, alebo nás už tlačia ich "pružinky" ?

 • adamko 28.04.2019, 11:17

  Pozor tu sa píše o matracoch, nie o manželkách. Nemýľte si to prosím.

1

Pridať komentár