Počuli ste už o myšitíde? S hodinami pri počítači hrozí aj vám!

myš

sxc.hu

Zápaly šliach a nervov rúk sa pred rokmi vzťahovali predovšetkým na stavbárov, robotníkov, baníkov, pletiarky a všetkých tých, ktorí pri práci namáhali svoje predlaktia. Dnes však kvôli tomuto problému chirurgov a neurológov vyhľadávajú najmä ľudia, ktorých pracovnú náplň predstavuje ťukanie do klávesnice a narábanie s počítačovou myšou. Do slovníka moderných lekárskych diagnóz tak pribudol pojem „myšitída“. Viete, čo všetko sa za týmto pojmom skrýva a ako sa jej vyhýbať?

„Kedysi mávali tieto ťažkosti ženy, ktoré hodiny plietli ihlicami alebo muži, ktorí narábali často so šraubovákom, prípadne sa dopracovali k tenisovému lakťu pri športe. Dnes pribúdajú pacienti, ktorých problémy vznikli pri práci s počítačom,“ podelil sa o svoju skúsenosť chirurg Vladimír Marek. Aj na základe jeho slov teda možno usúdiť, že riziková skupina pracujúcich, ktorá čelí nástrahám myšitídy, sa neustále rozširuje. Horúcich kandidátov totiž netvoria len programátori a grafici, ale aj účtovníci, prekladatelia, redaktori, spisovatelia či sekretárky. Dnes sa už prakticky v každom odvetví nájdu pozície, pri ktorých je práca s počítačom nevyhnutnosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Žalúdočné vredy: Možno ich máte tiež a ani o tom netušíte!


Čudné slovo s hlbokým významom

Myšitída už na prvý dojem nepôsobí ako typické slovenské slovo. Je odvodené z anglického mousitis, kde základ mouse znamená myš a prípona –itis (itída) sa viaže práve k zápalu. Ide však viac-menej o hovorový pojem, ktorý v sebe ukrýva syndróm RSI (Repetitive Strain Injury) – poškodenie opakovaným napínaním. Samotný názov prezrádza, že ochorenie vzniká pravidelným a dlhodobým opakovaním určitého pohybu. V tomto prípade je to záťaž pri písaní na klávesnici, klikaní myšou či ovládaní joysticku. Ustriehnuť by ste preto mali aj svoje ratolesti či vnúčatá, ktoré svoj voľný čas venujú počítačovým hrám.

Aké sú príznaky?

Medzi symptómy, ktoré pacientov spravidla donútia vyhľadať pomoc lekára, patria bolesti. Tie sa najčastejšie prejavujú práve v rukách, zápästiach, predlaktiach, šíriť sa však môžu cez ramená až do hlavy, krčnej a hrudnej chrbtice. Prekvapiť vás pritom nemusia práve v pracovnom nasadení, ale napríklad aj v noci.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás únava či rapídne zmeny hmotnosti? Príčinou môže byť štítna žľaza


Ako sa myšitíde vyhýbať?

Jedným z najdôležitejších prvkov liečby zvyčajne býva obmedzenie pohybu, ktorý ťažkosti a zápaly vyvoláva. Existujú dokonca ľudia, ktorých myšitída potrápila natoľko, že museli zmeniť svoje zamestnanie. Aby ste nedopadli rovnako, mali by ste dodržiavať niekoľko nasledovných zásad. Vďaka nim môžete syndrómu RSI úspešne predchádzať alebo prvé prejavy aspoň výrazne oddialiť.

  • ergonómia nadovšetko – vytvorte si vhodné pracovné prostredie správnymi nastaveniami. Dbajte na vhodnú výšku stola, v lakťoch zvierajte uhol 90° a seďte s vystretým chrbtom.
  • zbohom dlhé nechty – aj keď dámy si na reprezentatívny vzhľad rúk potrpia, dlhé pazúriky im na zdraví nepridajú. Naťahovaním prstov a písaním naplocho totiž dochádza k zbytočnému preťažovaniu ohýbačov prstov.
  • nevyhnutná opora – pri práci s počítačovou myšou dávajte pozor, aby ste mali celú ruku voľne položenú na stole a čo najviac uvoľnenú.
  • pozor na chlad – možno ste si všimli, že pri práci s počítačom sú dlane a prsty na chladný vzduch citlivejšie. To platí aj o predlaktí, preto sa chráňte dlhým rukávom vždy, keď je to potrebné.
  • investujte do pomôcok – než by ste mali neskôr vrážať peniaze do drahých gélov či tabletiek, myslite na prevenciu už dnes. Najideálnejšie je vysoko flexibilná opierka na predlaktie, ktorú si doslova ušijete na mieru. Za úvahu však stoja aj špeciálne podložky pod myš s gélovým okrajom, ktorý slúži ako opora zápästia.
Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame