Cítite, že už viac nevládzete? Všímajte si varovné signály a porazte vyčerpanosť

Žena

gettyimages

Často nevidíme rozdiel medzi slovami únava a vyčerpanosť a používanie ich vtedy, keď cítime, že sa naše fyzické, ale aj psychické sily dostali na dno. Únava zvyčajne prichádza po fyzicky náročnom dni a je spojená so svalovou bolesťou, preťažením kĺbov, bolesťami v rozličných častiach tela. Z bežnej únavy takéhoto typu sa “dá vyspať.“ Stačí dostatočne dlhý spánok, aby telo zregenerovalo a dostalo sa do optimálnej výkonnosti.

Iné je to však v prípade, ak už dlhšiu dobu na sebe pociťujete rovnomernú stratu energie, ktorá sa pretavuje do všetkých oblastí vášho života. Vaše telo je sústavne vystavené nežiaducim vplyvom, ktoré mu znemožňujú vykonávať fyzické aj duševné úlohy. Ste vyčerpaní. Podľa akých signálov rozpoznať vyčerpanosť? A ako vyčerpaniu predchádzať a dostať sa späť do formy?

Ako spoznať, že máte dosť?

Rýchly spôsob života môže priniesť viacero záťažových skúšok. Na každého jedinca sú kladené vysoké nároky – či už v práci, alebo v rámci rodinných vzťahov a povinností, ktoré z nich vyplývajú. Ľudia majú mnohokrát sklony odsunúť svoje vlastné dobro a spokojné prežívanie na druhú koľaj, len aby si udržali zamestnanie, alebo aby vyhoveli rodinným príslušníkom. Dobrovoľne zahodia čas, ktorý mali venovať sebe.

Tak často skloňovaný stres sa môže do vášho života zakradnúť úplne nebadane a o to väčšie škody napáchať. Úplne vyčerpaný organizmus stráca schopnosť regenerácie. V takomto štádiu už ani 10-hodinový spánok nie je záchranou a vyčerpanosť sa prejavuje vo všetkých oblastiach života.


Mohlo by vás zaujímať: Ako premôcť duševné vyčerpanie? Prekonajte strach a neutápajte sa zbytočnosťami


Tieto signály netreba prehliadať:

  • Trápia vás opakujúce sa bolesti hlavy.
  • Máte problémy so spánkom – dlhé zaspávanie, budenie sa počas noci, strhávanie zo spánku, preľaknutie.
  • Pravidelne sa objavujú tráviace problémy – najmä problémy so žalúdkom a črevami.
  • Máte veľkú chuť na nezdravé pokrmy (fast food, sladké jedlá, polotovary). Tieto jedlá na báze cukru a tuku dokážu rýchlo (no nie dlhú dobu) aktivovať produkciu hormónu šťastia, ktorý sa snaží zmierniť účinky kortizolu – stresového hormónu. Ten sa vo veľkej miere produkuje najmä vtedy, ak je organizmus vyčerpaný.
  • Zvyšuje sa náchylnosť podľahnúť závislostiam – vyššia miera alkoholu každý deň, viac cigariet, veľa šálok kávy, pitie energetických nápojov. Dokonca sa opätovne obnovujú aj potlačené zlozvyky.
  • Objavujú sa problémy s pamäťou a koncentráciou.
  • Reagujete prchko, podráždene a s hnevom. Nedokážete konať s pokojom a rozvahou.
  • Čoraz viac nadobúdate pocit, že sa na vás všetko valí” a to, čoho sa chytíte, sa pokazí.
  • Sociálne vzťahy chladnú – ako na pracovisku, tak aj doma. Uzatvárate sa pred svetom a nemáte záujem komunikovať a chcete od všetkých ujsť čo najďalej.

Buďte trpezliví, proces je postupný

Veľa ľudí pred vami skončilo s vyčerpanosťou u doktorov. Tento stav, ktorý dokáže vážne vyhrotiť kvalitu života, nejde len tak ľahko zvrátiť. Zvyčajne vyžaduje veľký zásah do spôsobu fungovania, ktoré k vyčerpaniu viedlo. A keďže vyčerpaný človek nevie, ako z tohto kolotoča von, pomáhajú lekári, blízka rodina, ochotní kamaráti a kolegovia. Preto je veľmi dôležité úplnému vyčerpaniu predchádzať. Pamätajte – ak na seba nebudete myslieť vy, nikto iný to za vás v takej miere neurobí.


Mohlo by vás zaujímať: Bojujte proti predčasnému starnutiu: Vymažte únavu z vášho života!


 

Čo potrebujete?

  • Dostatok tekutín: nedovoľte, aby ste skrz povinnosti zabúdali na pravidelný pitný režim. Iba tak budú telesné pochody fungovať správne.
  • Dostatok spánku: získate lepšiu duševnú pohodu a podporíte zdravší imunitný systém.
  • Pohyb a aktivitu: endorfíny a serotonín zlepšia vašu náladu, s pohybom podporíte okysličenie organizmu, znížite riziko depresie a problémov so zabúdaním.
  • Správnu výživu: Horčík vás ochráni pred fyzickou alebo duševnou záťažou a zvýši odolnosť voči stresu. Vitamín C zvýši vstrebateľnosť železa, ktoré sa zúčastňuje na celej rade aktivít súvisiacich s tvorbou energie. Vitamín D prispeje k lepšej psychickej pohode a odolnejšej imunite. Dostatok vitamínov skupiny B pomáha predchádzať podráždenosti, únave a úzkosti.
  • Čas na seba a svoje obľúbené záľuby.

Ako sa s vyčerpaním organizmu snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame