Míňate v domácnosti veľa vody? Tieto tipy vám pomôžu znížiť jej spotrebu a ušetriť

Vodovodný kohútik

gettyimages

Vodu potrebujeme všetci. Na prežitie, hygienu aj relax. Podľa štatistík spotrebuje priemerný Slovák asi 120 litrov vody denne. Z toho vypije priemerne dva litre, zvyšok pokrývajú ostatné potreby – varenie, umývanie riadu, osobná hygiena, pranie a iné. Práve pri týchto činnostiach je veľký priestor na šetrenie. Spotreba vody významne ovplyvňuje rozpočet domácnosti a neraz úzko súvisí so spotrebou energie.

Kde jej míňame najviac?

Umývanie riadu, teplý kúpeľ a časté pranie oblečenia. To sú hlavní vinníci, ktorí môžu za plytvanie vodou v našej domácnosti. Najviac sa jej spotrebuje v kúpeľni, kuchyni a pri rodinných domoch aj na záhrade. Ak začnete používať vodu rozumne a spolu s modernými technológiami, ušetríte nielen samotnú vodu, ale tiež energiu a s nimi aj značné financie.

Vyžaduje si to však systematickú zmenu a úsilie všetkých členov rodiny. Nie je to zložité, len si treba osvojiť niekoľko dôležitých zásad. Najlepšie je začať v kuchyni.

Len nie priamo do kanála!

Niektorí ľudia vodu odpúšťajú pred každým použitím. Obávajú sa o jej kvalitu, pretože stála v potrubí. Podľa odborníkov je to potrebné len po odstávke vody kvôli opravám či dlhšej neprítomnosti. Pri dennom používaní je to nezmyselné plytvanie. Vodu zbytočne neodpúšťajte ani vtedy, keď čakáte, že bude teplejšia. Zachyťte ju do nádoby na neskoršie použitie, napríklad na oplachovanie riadu či polievanie kvetín.

Odstráňte kvapkanie

Rýchlo kvapkajúci kohútik môže prepustiť denne viac než 100 litrov vody. Ročne vás to môže vyjsť na 100 eur, pričom nová podložka stojí nanajvýš 2 eurá. Starajte sa o svoje kohútiky a sledujte, či nekvapkajú. Poškodené tesnenie vymeňte čo najskôr.


Mohlo by vás zaujímať: Kvapkajúci kohútik domácnosť stojí desiatky eur: Pozrite, ako na vode ušetriť


Používajte moderné technológie

V kuchyni, ale aj v kúpeľni používajte moderné pákové a termostatické batérie, ktoré umožňujú jednoduchú manipuláciu pri nastavení teploty a pohotové uzatváranie prietoku aj na krátku dobu. Môžete tak ušetriť až 40 percent vody.

Na batériu nainštalujete perlátor. Pomocou svojich drobných otvorov prevzdušňuje prúd vody, vďaka čomu je prúd intenzívnejší, ale množstvo pretekajúcej vody menšie. Pomôže vám tak ušetriť desiatky eur, pri vyššej spotrebe aj viac.

Množstvo si odmerajte

Keď si chcete uvariť čaj alebo kávu v kanvici, vopred si odmerajte množstvo vody. Napustite si najskôr vodu do šálky a následne ju prelejte do kanvice. Jedna šálka vody na jednu šálku čaju. Zamedzíte tak plytvaniu. Dbajte však na bezpečnosť a dodržiavajte minimálnu hladinu vody v kanvici.

Varte všetko v jednom hrnci

Jedlá z jedného hrnca sú ekonomicky výhodnejšie: zašpiní sa menej riadu a minie menej energie. Okrem rímskych hrncov sa dajú kúpiť rôzne multifunkčné nádoby.

Existujú však aj lacnejšie riešenia, ako sú parné vložky do hrnca alebo obyčajné sitko na naparovanie. Vďaka pare uvaríte v jednom hrnci viac jedál súčasne, a to za kratší čas. Navyše jedlo si pri varení v pare uchová veľa živín. Využite vodu z cestovín či polievku, ktorá sa ešte varí, a pripravte si naraz zeleninu, ryby alebo mäso.


Mohlo by vás zaujímať: Šetrenie vodou v číslach: Experti radia, ako sa sprchovať aj ako splachovať!


Už žiadne oplachovanie

Umývanie riadu je najšetrnejšie pomocou umývačky. Nové spotrebiče dokážu ušetriť každodennú námahu, ale aj značné množstvo vody a elektriny na jej ohrev. Špinavý riad nemusíte oplachovať. Dajte ho priamo do umývačky a nechajte, nech urobí prácu za vás.

Pred použitím vždy skontrolujte, či ste ju poriadne naplnili. Nevýhodou je, že ak ju nezapnete do jedného či dvoch dní, zvyšky jedál začnú zapáchať. Ak žijete v malej domácnosti, investujte do menšej umývačky riadu, aby ste tomuto problému predišli.

Umývajte s rozumom

Ak nemáte umývačku riadu, nezúfajte! Aj bez nej možno míňať menej vody. Zabudnite však na umývanie riadu pod tečúcou vodou. Cez vodovodný kohútik prejde až 12 litrov vody za minútu, čo zaťažuje váš rozpočet aj životné prostredie. Riad umývajte vždy v napustenom dreze a až potom opláchnite pod tečúcou vodou.

Pri umývaní rúk či oplachovaní zeleniny skončí všetka voda v odpade. Naučte sa dávať si do drezu misu. Keď bude plná, použite ju na umývanie alebo spláchnutie WC. Ak nepoužijete čistiace prostriedky, zíde sa vám na polievanie kvetov. Takisto môžete zužitkovať aj vodu po uvarení vajíčok, len ju nechajte vychladnúť. Voda bude navyše plná živín, ktoré sa počas varenia uvoľnia zo škrupín.

Šetrite aj v kúpeľni

  • Vymeňte kúpeľ za krátku sprchu: Je hygienickejšia, rýchlejšia, menej zaťažuje organizmus a miniete pri nej 3- až 4-krát menej vody ako pri vani napustenej až po okraj.
  • Perte úspornejšie: Práčka s označením energeticky úsporná šetrí veľa vody aj energie, dodržiavajte však odporúčania výrobcu.
  • Splachujte ekonomicky: Zadovážte si splachovač s funkciou štart/stop alebo s dvojitým splachovaním. Denne zachránite desiatky litrov vody.

Ktoré tipy na šetrenie vodou by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame