Vzťah v zrelom veku má výhody na nezaplatenie: Na lásku nie je nikdy neskoro

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mali by ste odvahu vstúpiť do nového vzťahu aj vo vyššom veku?

Na lásku nikdy nie je neskoro

Ľudia v seniorskom veku, ktorí si hľadajú životného partnera, čelia množstvu predsudkov. Niektoré z nich sú tak silné, že aj oni sami im uverili. Najmä dospelé deti, ktoré sú zvyknuté mať kedykoľvek k dispozícii svojich rodičov, neraz ostanú nemilo prekvapené, keď si ich osamelý rodič nájde nového partnera. Nechápu, že aj ich rodiča majú právo na svoj život.


Láska je tá najdôležitejšia esencia života. V zrelom veku si ju dokážeme vážiť oveľa viac. Snáď aj preto, že ju neberieme ako samozrejmosť. Toto sú tie najväčšie výhody vzťahu v zrelom veku, ktoré skutočne stoja za pozornosť.

Viete, aká dôležitá je dôvera

Z nejakého dôvodu ste ostali sami, no túžite s niekým zdieľať lásku, ktorá je vo vašom vnútri. Potom viete, že základom vzťahu je dôvera. Napriek životným sklamaniam sa musíte naučiť v sebe prekročiť strach z nedôvery.

Ak je vám s niekým skutočne dobre, otvorte sa mu. Užívajte si vzájomnú blízkosť a hlavne sa nebojte sklamania. V novom vzťahu si budete ceniť dôveru viac ako zlato, pretože viete, že je to nevyhnutná esencia pre harmonický vzťah.


Mohlo by vás zaujímať: Čo vo vyššom veku prináša nová láska? Zahoďte predsudky, no buďte opatrní


Vzťah patrí najmä vám

Výhodou vzťahu, ktorý má svoj začiatok vo vyššom veku, je fakt, že vzťah patrí najmä vám. Vašu pozornosť už tak neťahajú deti, ktoré majú väčšinou už vlastné životy. Môžete sa naplno venovať jeden druhému.

Rodičovská rola už nie je tak dôležitá. Preto si môžete oveľa kvalitnejšie užiť vzájomný čas. Ak sa váš vzťah nebude páčiť vašim deťom, je to ich problém. Nie váš. Vy sa nemusíte nikomu spovedať.

Kariéra už nie je na prvom mieste

V zrelom veku už budovanie kariéry ide bokom. Profesijný život sa pre vás nestáva už tým najdôležitejším na svete. Pre túto spoločnosť ste urobili viac než dosť. Aj to je jedna z výhod vzťahov, ktoré vznikajú v neskoršom veku.

Mnohé veci a aspekty života už nevyžadujú našu prioritnú pozornosť. Budovanie vzťahu sa tak dostáva na popredné miesto rebríčka. K dispozícii máte oveľa viac času a energie, aby ste vybudovali niečo, čo skutočne stojí za to.


Mohlo by vás zaujímať: Na rande v päťdesiatke: Čo robiť a čomu sa radšej vyhnúť?


Milostný život nadobudne inú kvalitu

Ani vo vyššom veku nemusí byť sex absolútne tabu. Ak niekoho milujete a táto láska je vzájomná, je absolútne prirodzené, keď si ju vyjadríte aj fyzickým spôsobom. V posteli sa však ani jeden z vás nemusí hrať na hrdinu. V prvom rade ide o milovanie, nie o sexuálnu aféru. A milovanie môže mať rôzne podoby. Od nežných dotykov až po samotný milostný akt.

Viete, že dôležitejšie je vnútro než výzor

To najdôležitejšie nie je to, čo vidíme očami. Telo každého z nás sa mení, dozrieva a starne. Avšak to, čo je pod povrchom je niečo, čo dáva skutočnú hodnotu. Na partnerovi či partnerke si už nebudete v prvom rade ceniť dokonalý zovňajšok.

O telo sa samozrejme treba starať, ale kult tela sa už rozhodne nestane prioritou. Práve čas a prežité roky vás naučí hľadať skutočné hodnoty a kvality. A to je to, čo nikdy nezostarne.

Vek je len číslo. Láska môže k nám prísť hocikedy. Stačí sa jej len otvoriť a nebáť sa sklamania. Je pekné mať pri sebe niekoho, pri kom môžete byť sami sebou. Harmonický vzťah energiu vždy dáva, neberie ju. A v tom je jeho podstata.


Nebránite sa novému vzťahu aj napriek vyššiemu veku? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Mia
 • Foto: gettyimages

Diskusia (6)

 • Erika 29.05.2019, 08:43

  Muži v staršom veku potrebujú opatrovateľku,kuchárku,upratovačku..raz som bola na rande so starším pánom,a ten mi povedal..viete som sám so synom,nemá nám kto v domácnosti oprať,navariť,vyžehliť..chýba nám ženská ruka.S úsmevom som mu odpovedala,že nech to už na žiadnom rande nehovorí...tak to skrátka chodí,preto ženy radšej zostávajú v starobe sami.

 • Dáška 19.04.2019, 19:09

  veľmi pekne je napísaný článok - "vzťah v zrelom veku má výhody"ja ho s priateľom prežívam presne tak a je to neuveritelne krásné ,i ked obaja už máme viac ako šesťdesiat. Sme spolu už tretí rok a sme spolu šťastní. Neriešime kto koho bude opatrovať,ale užívame si prítomnosťa krásne okamihy spoločnych záujmov. A je len samozrejmé,že ked niektorý z nás bude potrebovať pomoc v chorobe,či inak - budeme si oporou. Ved je to samozrejmé a prirodzené - v tom máme jasno

 • Erika 07.04.2019, 09:07

  Skutočné hodnoty? Muži potrebujú full service a ak majú deti (rozvedení a vdovci),beriete si do vzťahu aj ich.Mám takého suseda,3 dcéry aj s vnúčatami sa 3-4x do roka nasáčkujú do domu a očakávajú,že sa otcova partnerka o nich bude starať.Ani ich nenapadne,aby sa chytili varenia a upratovania.Pani je zamestnaná,on je na dôchodku a ona má dom v neďalekom meste,tak sa už poučila a berie si na to obdobie nočné a ide do svojho domu sa vyspať.On reagoval na jej poznámku,že predsa sú na dovolenke,tak nech si oddýchnu :-(.Tak vyzerá láska v zrelom veku. Nikdy!

 • adamko 03.04.2019, 20:30

  Láska v zrelom veku? Veď im ide len o jebačku.

 • ľuboš 03.04.2019, 11:58

  Ale aspoň niečo zdedia a Aj vdovský dôchodok nie je na zahodenie...:)))

 • žienka 02.04.2019, 13:58

  Ono je to super, nájsť si takto chlapa vo vyššom veku. Smola je v tom, že čochvíľa ho bude treba opatrovať a zomrie príliš skoro, pričom ženy ešte stále zostávajú - opäť samé. ženy totiž žijú dlhšie ako muži. Radšej zostanem sama než mať perspektívu o rok sa trápiť s nejakým chlapom, ktorého treba opatrovať.

1

Pridať komentár