Milovaný hnedý nápoj: Káva nám môže aj prospievať, kedy to však preháňame?

Káva

pixabay.com

Káva je každodenným a obľúbeným rituálom mnohých z nás. Mnohí si bez nej svoje ráno ani nevedia predstaviť a vo vedeckých kruhoch sa stala témou rôznych diskusií. Pre náš organizmus nie je takým strašiakom, akoby sa mohlo zdať. Má množstvo benefitov, avšak s jej konzumáciou to netreba preháňať. Aj kofeínom je možné sa predávkovať.

Týchto 5 zdravotných zaujímavostí a dve pikošky ako bonus ocení každý kávičkár.

1. Znižuje riziko vzniku diabetu II. typu

Viac ako 10 rokov trvajúci výskum publikovaný v magazíne From the Archives of Internal Medicine  ukázal, že pitie kávy výrazne znižuje riziko vzniku diabetu II. typu. U tých, ktorí vypijú denne 6 a viac šálok kávy, je toto riziko nižšie až o 22 percent.

Podľa záverov štúdie každá šálka kávy, ktorú denne vypijete, znižuje riziko vzniku diabetu II. typu až o 6 percent. Na druhej strane 6 šálok kávy je viac než dosť a výrazne presahuje odporúčaný limit.

2. Znižuje riziko depresie

Káva má na našu psychiku skutočne blahodarný vplyv. Dokazuje to štúdia, ktorá sa uskutočnila na Harvard School of Public Health. U žien, ktoré denne vypili 4 a viac šálok kávy sa znížilo riziko vzniku depresie o 20 percent. Preto sa káve nemusíte vyhýbať.

Káva určitým spôsobom ľudí zbližuje, nad šálkou kávy si prezrádzame rôzne tajomstvá a príjemne spolu trávime čas. Aj to môže byť jeden z pozitívnych aspektov pitia kávy.


Mohlo by vás zaujímať: Je káva naozaj zdravá? Pri ktorej chorobe sa odporúča piť?


3. Druhá najväčšia komodita na svete

Kávu si obľúbili ľudia na celom svete. To dokazujú aj čísla. Stala sa druhou najväčšou a najžiadanejšou obchodnou komoditou na svete. Prvou je ropa.

Ročne dosahuje biznis s kávou obrat až 100 miliárd dolárov. Ak máte pocit, že ste závislí od tohto obľúbeného nápoja, možno vás poteší, že určite nie ste jediní. Kávu jednoducho milujeme.

4. Znižuje riziko vzniku sklerózy multiplex

Podľa vedcov už 4 šálky kávy denne môžu výrazne pomôcť pri prevencii vzniku sklerózy multiplex. Dokazuje to štúdia publikovaná v časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry. Predpokladá sa, že káva zabraňuje nervovému zápalu, ktorý môže viesť práve k vzniku roztrúsenej mozgovo-miechovej sklerózy.

5. Všetkého veľa škodí

Maximálna denná dávka kávy by nemala presahovať 400 mg kofeínu, čo sa rovná približne štyrom šálkam kávy. Sú však ľudia, ktorí zvládnu aj viac. S kofeínom, a teda aj s kávou, by sme to však priveľmi nemali preháňať.

Medzi najčastejšie príznaky predávkovania sa kofeínom patria bolesti hlavy, nespavosť, hnačky, zvracanie či žalúdočné problémy. Preto ak vám aj telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku, radšej si ďalšiu šálku kávy odpustite.


Mohlo by vás zaujímať: Káva môže predĺžiť život či pomôcť pri chudnutí: Základ je piť ju striedmo


6. Instantná káva má takmer 250 rokov

Príprava instantnej kávy nezaberie veľa času. Možno aj to viedlo skupinu Angličanov k tomu, aby v roku 1771 vyrobili prvú verziu instantnej kávy. Postupom rokov sa tento proces zdokonalil a od roku 1910 sa začala vyrábať masovo.

Od roku 1960 sa výroba instantnej kávy viac-menej nezmenila. Kávové zrnká sa nemelú, ale drvia. Následne celá zmes prejde pod silný tlak vody. Potom nasleduje proces sušenia tzv. vymrazovaním. V tom tkvie hlavné tajomstvo.

7. Zakázal to, čo ľudia milovali

Vedeli ste, že v roku 1511 v Mekke kávu absolútne zakázali? Aj tu si káva našla svojich priaznivcov. Vtedajší panovník ju však zakázal preto, lebo si myslel, že pitie kávy podporuje rebelantstvo, neposlušnosť a revolučné myšlienky.

Našťastie tento zákaz netrval príliš dlho. Dnes si aj v tomto meste v Saudskej Arábii kávu môžete smelo vychutnať.


Máte radi kávu? Koľko šálok denne si doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Mia
Odporúčame