Choroba ako príležitosť: Náš život môže zmeniť aj k lepšiemu

Srdce

gettyimages

Choroba je univerzálne vnímaná negatívne. Tento názor je samozrejmý a ťažko sa mu akýmkoľvek spôsobom postaviť. Existuje však množstvo prípadov, keď ľudia dokázali negatívne emócie obrátiť na niečo dobré a odraziť sa k pozitívnej zmene v živote. Pre mnohých ľudí je tak choroba vhodnou príležitosťou niečo zmeniť a začať, takpovediac, odznova.

Choroba ako príležitosť

Kto je pripravený považovať chorobu, a to aj ťažkú, za výhodu? Táto otázka iste môže vyvolať odmietavé reakcie a pravdu povediac, aj zdravú túžbu považovať toho, kto ju kladie, za provokatéra. To je pochopiteľné. Môžeme však o tom premýšľať.

Pokiaľ ide o mňa, pochopila som, že môžem chorobu prežívať ako nepriateľskú okolnosť, alebo naopak ako veľkú a nezaslúženú príležitosť učiť sa, hovorí africká lekárka, ktorá zhrnula svoje poznatky v knižke Sendino umiera. Čo si o tom myslieť?


Mohlo by vás zaujímať: Neočakávaný vplyv Alzheimera na ľudský mozog: Prebúdza v pacientoch kreativitu


Kľúčový bod zmeny

Pozrime sa do minulosti a na druhú stranu sveta. V Číne pred tisíc rokmi zostavili dva znaky, ktoré sa v našom jazyku stali slovom: wejťi. Toto slovo obsahuje dve koncepcie: krízu a kľúčový bod zmeny.

Dnes rastúci počet štúdií ukazuje, že nie je potrebné tešiť sa dobrému zdraviu, aby sme mohli prežívať spokojnosť a aby bol náš život kvalitný. Problematická udalosť, ako je choroba, môže mať rôzne dopady na kvalitu života jednotlivca podľa toho, či sa chápe negatívne, ako zdroj hrozieb a nebezpečenstvo, či pozitívne, ako výzva k rastu, k rozvoju nových schopností a k vytýčeniu nových cieľov.

Minca má dve strany

Vznikol tak projekt Choroba ako príležitosť, ktorý nevychádza z abstraktnej myšlienky, ale skôr prehlbuje naše znalosti z výskumu pozitívnej psychológie, ktorá podľa experta na klinickú psychológiu Marcella Cesy Bianchiho usiluje prihliadať k pozitívnym možnostiam a ukazuje, že ich zhodnotenie môže pomôcť postaviť jednotlivca do takej situácie, že lepšie čelí utrpeniu.

V posledných dvadsiatich tridsiatich rokoch štúdie na poli pozitívnej psychológie túto koncepciu vedecky dokázali. Choroba môže byť považovaná za mincu s dvoma stranami: jedna je charakterizovaná bolestivými skúsenosťami, druhá zahŕňa pozitívne aspekty vyplývajúce z počiatočnej fázy,hovorí Giuseppe Masera, riaditeľ pediatrickej kliniky univerzity MilanoBicocca.


Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou


Nezabúdať na rodinu

Nesmieme zabudnúť, že za každým chorým stojí rodina, ktorá tiež trpí. Tiež rodinným príslušníkom je potrebné venovať pozornosť, aby sa naučili psychicky podporovať svojho chorého. Aj tento aspekt sa stal predmetom vedeckého štúdia, ktoré viedlo k rozvoju programov priamych zásahov do rodín.

Choroba blízkeho človeka môže predstavovať príležitosť na odhalenie významných hodnôt a nájdenie nových rolí. Treba dodať, že to tak vždy nie je. Inak povedané, ide o to prejsť od terajšieho biologickolekárskeho modelu sústredeného na chorobu k modelu biopsychosociálnemu, ktorý sústreďuje pozornosť na chorého s jeho psychickými a sociálnymi potrebami začlenenými do empatickej komunikácie.

Vzťah s lekárom je dôležitý

Ako zdôrazňujú v posledných 50 rokoch mnohé štúdie, vzťah lekára a chorého vstúpil do vážnej krízy najmä v súvislosti s veľkým pokrokom vo vede. K významným faktorom takejto krízy patrí stále viac neosobná diagnostika, minimálna pozornosť na komunikáciu s chorým a „defenzívna“ medicína, ktorá vedie k tomu, že lekár vidí v chorom možného nepriateľa.

Naopak pozitívny vzťah lekára sa môže stať zásadným zdrojom na uľahčenie procesu uzdravovania a konštruktívnemu spolužitiu s chorobou. Lekár má byť aj nositeľom nádeje, ktorá môže byť považovaná za katalyzátor uzdravovania.

Lekári, ktorí sa chcú pripojiť k projektu Choroba ako príležitosť, budú zhromažďovať svedectvo chorých osôb s cieľom ich štúdia. Prenášať tieto poznatky a empirické skúsenosti do klinickej praxe znamená dávať pacientom významné nástroje na to, aby si uvedomili schopnosti a zdroje, ktoré im sú často už vlastné, aby ich využili a spoločne s lekárom vybudovali konštruktívnejšiu víziu choroby.


Pomohla vám choroba zmeniť niečo vo vašom živote k lepšiemu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame