Čo jesť a čo nie? Vyhnite sa nadváhe a obezite, pozrite, čo je dobré obmedziť

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Myslíte si, že je vaša strava vyvážená?

Správnym výberom potravín sa vyhnite nadváhe a obezite

Napriek súčasnej osvete zdravého životného štýlu má problém s kilami navyše čoraz viac ľudí. Na Slovensku trpí nadváhou a obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí, celosvetovo je to viac než polovica svetovej populácie. Vina sa zvykne pripisovať nezdravej strave a „chémii“ v potravinách. Tento zjednodušený názor však neponúka ucelený pohľad na príčiny nadmernej telesnej hmotnosti.


Kde sa stala chyba?

Vo všeobecnosti k obezite dochádza vtedy, ak je príjem energie väčší ako výdaj. Len zriedka ide o jednu konkrétnu príčinu. Najčastejšie je obezita výsledkom kombinácie väčšieho energetického príjmu, nedostatku pohybu, dedičných a psychických činiteľov a spôsobu výživy v detstve.

Štatistiky naznačujú, že nadbytočné kilá trápia najmä ľudí s nižším vzdelaním. Siahajú po lacnejších produktoch, ktoré nemajú dostatočnú výživovú hodnotu. Ich vysoký glykemický index znamená, že ich musia zjesť viac, aby sa nasýtili.

Dôvodom obezity ale nie je iba nezdravá strava. Problémom je, že ľudia konzumujú až príliš všetkého - príliš veľa cukru, tukov, bielkovín aj soli. Prijímajú nadmerné množstvo energie a jedia veľmi často. O niektorých možno zveličene povedať, že jedia iba raz denne: od rána do večera.


Mohlo by vás zaujímať: Obezita ničí zdravie aj skracuje život: Ako zhodiť kilá navyše?


Nebezpečné dôsledky

Extrémne obézni ľudia majú kratší a navyše aj horší život s množstvom zdravotných komplikácií. Obezita je chronické ochorenie, ktoré je úrodnou pôdou na rozvoj vážnych ochorení: srdcovocievnych chorôb, vysokého krvného tlaku, artritídy, rakoviny a ďalších chorôb, ktoré majú na svedomí až tri zo štyroch úmrtí. K zdravotným problémom sa pridávajú aj problémy sociálne a psychické: depresie, zakomplexovanosť a ťažkosti s pracovným uplatnením.

Nezablúďte na zradné cestičky

Keď hľadáte príčinu obezity a s ňou súvisiacich ochorení, nepripisujte vinu len pesticídom a konzervačným látkam, ktoré sa dostávajú do potravín. Sú vinníci, ktorí dokážu byť v nadmernom množstve oveľa nebezpečnejší.

 1. Cukor: U niektorých ľudí tvorí až 20 percent ich denného príjmu energie. Z výživového hľadiska pre nás nemá rafinovaný cukor žiadnu hodnotu. Ide o čistú energiu, ktorá sa, ak je v nadbytku, ukladá ako tuk a vedie k obezite.

Ak pijete denne niekoľko pohárov koly alebo iných ochutených nápojov, robíte rovnakú chybu. Väčšina z nich obsahuje veľa cukru, rôzne chemické prísady, no žiadnu vlákninu. Nadmerná konzumácia pôsobí ako pohroma na hladinu krvnej glukózy a podporuje rozvoj obezity. Ďalšie zdravotné riziko predstavuje kofeín, fosfáty a iné prídavné chemické látky.

 1. Biela múka: Kedysi sa otruby považovali za zbytočné a pri mletí múky sa odstraňovali. Dnes už vieme, že vláknina, ktorá je v nich obsiahnutá, je ochranou pred mnohými druhmi rakovinyochoreniami tráviaceho traktu. Najmä pred žlčníkovými kameňmi, hemoroidmi alebo zápchou. Pomáha tiež stabilizovať krvnú glukózu a zabraňovať obezite.
 2. Soľ: V rozvinutých krajinách konzumuje väčšina ľudí 10 - 20 g soli denne, čiže 2 až 4 čajové lyžičky. To je mnohonásobne viac, než organizmus potrebuje. Nadmerná konzumácia soli sa výrazne podieľa na rozvoji vysokého krvného tlaku, zvyšuje riziko srdcovocievnych ochorení, ochorení obličiek a obezity.
 3. Tuk: Niektorí ľudia vôbec netušia, že vo svojej strave prijímajú skoro 40 percent energie v podobe tukov. Organizmus nie je schopný také množstvo spracovať. Výsledkom sú upchaté cievy, ktoré spôsobujú infarkt alebo cievnu mozgovú príhodu. Tučná strava prispieva k rozvoju obezity.
 4. Bielkoviny: Tieto základné živiny potrebujú svaly, kosti, vnútorné orgány a tkanivá. Sú dôležité pre imunitný systém a hormonálnu reguláciu. V rozvinutých krajinách však ľudia prijímajú 2- až 3-krát viac bielkovín, ako je zdravé. Strava, zložená prevažne z mäsa a potravín živočíšneho pôvodu, obsahuje viac bielkovín, tukov a cholesterolu, čo telu viac škodí ako prospieva.
 5. Pochúťky: Nejde len o sladkosti, ale aj rôzne slané pochúťky, na ktorých si radi pomaškrtíme. Mnohí si nimi, dokonca, nahrádzajú hlavné jedlo. Automaty s rýchlym občerstvením sa rozšírili na pracoviskách, v nemocniciach i v školách. Tieto potraviny však neustále prerušujú proces trávenia a zaťažujú žalúdok.

Mohlo by vás zaujímať: Bojujte proti chorobám srdca a ciev či cukrovke: Pomôžu vám tieto potraviny


Čo vlastne môžeme jesť?

Začnite od tých najľahšie stráviteľných potravín - od ovocia a zeleniny. Existujú ich stovky rôznych druhov, farieb, tvarov a skvelých chutí. Platí to aj pre zemiaky, strukoviny a obilniny. Jedzte ich pravidelne a vo vyváženej miere, čím poskytnete telu dostatok bielkovín, tukov, vlákniny a všetkých ďalších potrebných živín.

Tento spôsob stravovania dokáže zamedziť rozvoju väčšiny civilizačných ochorení a je základom vitality. Navyše sa nemusíte obávať priberania. Prirodzená strava je totiž predpokladom optimálneho zdravia a štíhlej línie.


Čo si pri boji s nadváhou najčastejšie doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Jaro 25.07.2019, 21:49

  Aspoň klasické brušáky, sed-ľah a trochu behu a napríklad turistika, to aj xyz roční zvládnu.

 • Matúš 15.07.2019, 11:18

  Treba si aj zacvičiť a vtedy sa zvýšený príjem bielkovín viac ako hodí. V tom nie je žiaden problém. Problém je kombinovať mastné s alkoholom.

 • Juraj 14.07.2019, 10:53

  Tuky nejdú cez pečeň. Nestrašte nimi toľko. Aj čokoláda obsahuje vlákninu, zato sa ňou neprežieram. Mäso jesť treba. Aj hovädzie a občas aj pečeň. Kvôli vitamínom. Ale aj zeleninu a ovocie. Ovocie ráno, zeleninu môžete v pohode aj večer. Skôr sú problém tie cudzie "chute" ktoré sú napríklad v čipsoch, ochutených rôznych orieškoch a čo ja viem v čom, že to láka zjesť celé balenie na posedenie. Bežné čipsy majú tak do 100 gramov, z tých človek moc nepriberie. Ale slané a sladké spolu podporujú chuť do jedla. A približne tretina ľudí je citlivých na soľ. Ale tú jodidovanú potrebujeme aj kvôli ochrane štítnej žľazy. Nemecký kancelár sa onoho času učil chudnúť tak, že sústo jedla požul až 45x.

 • Mene Amber 30.06.2019, 10:04

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 • Milena 15.04.2019, 20:32

  Ja jem všetko s mierou a musím povedať, že problémy s váhou nemám žiadne. Možno je to tým, že pravidelne ma manžel vykotí na posteľ a poriadne ma vyt rt ká.

1

Pridať komentár