Zima sa podpísala i na domoch: Dajte terasu znova do parády vďaka týmto tipom

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Dbáte o vašu terasu celoročne?

Zima sa podpísala aj na vašej terase, ktorú s príchodom slnečných dní treba tiež dať do parády

Jarné lúče, vychutnávanie rannej kávy na terase a grilovacia sezóna. To všetko určite pozná každý milovník jarného obdobia. A ak ste takýmto milovníkom aj vy, určite chcete potenciál svojej terasy využiť naplno a napríklad privítať návštevu na vašej upravenej terase.


Čo však v prípade, ak zima na vašej terase zanechala badateľné stopy a neprešla len tak, bez povšimnutia?  Drevené terasy sú obľúbené najmä vďaka svojmu prirodzenému a estetickému vzhľadu a aby ste tento vzhľad vašej terase prinavrátili, ponúkame vám zopár užitočných tipov.

Zadbajte tak starostlivo o vašu záhradu celoročne a určite nezabudnite na šetrné a ekologické ošetrovanie podláh, zábradlia a nábytku, aby ste namiesto zveľadenia nespôsobili ich poškodenie.


Mohlo by vás zaujať: Letná grilovačka trochu inak: Oživte záhradu štýlovým krbom!


Nezabudnite na prevenciu pred zimou

Možno si poviete, že na tento tip je už neskoro, no prvý krok, ktorý uľahčí obnovu vašej terasy po zime, by mal byť uskutočnený ešte pred ňou. Pred zazimovaním terasy je podstatné, aby ste ju v prvom rade starostlivo pozametali, odstránili nanosenú špinu, kamienky, nafúkané lístie a vetvičky. V skratke všetko, čo na ňu nepatrí.

Ak sa vám hrubú nečistotu podarí odstrániť, celý povrch terasy navlhčite a pomocou čistiaceho prostriedku na drevo a kefy vyčistite celú drevenú plochu. Následne terasu opláchnite, nechajte vyschnúť a nezabudnite na ošetrenie olejom, ktorý ochráni drevenú terasu pred nepriaznivým vplyvom počasia.

Ako na záhradný nábytok?

Ak máte nábytok, ktorý na zimu neuskladňujete, ale nechávate ho celoročne vonku, je viac než isté, že vaše prvotné nadšenie z jarných lúčov opadne pri pohľade naň. Teakový nábytok, ktorý mnoho z nás necháva celoročne vonku, stráca časom svoju medeno-hnedú farbu a mení sa na strieborno-sivú.

Okrem toho sa počas chladnejších dňoch môžu objaviť rôzne lišajníky. Našťastie, tie neznižujú kvalitu dreva a existuje jednoduchý a účinný návod na to, ako ich odstrániť. Postačí vám k tomu iba citrónová šťava alebo ocot, ktorý nastriekate na nábytok a handričkou zotriete. Naopak, nábytok z borového dreva odporúčame čistiť tvrdou kefou.


Mohlo by vás zaujať: Spríjemnite si jeseň v záhrade: Začnite s budovaním jazierka


Zbavte sa hrdze podomácky

Súčasťou vašej terasy alebo záhrady je pravdepodobne aj kovové zábradlie, alebo iné doplnky podliehajúce hrdzi. Ak potrebujete rýchle a jednoduché riešenie, skúste použiť drôtenú kefu a hrdzu odstrániť manuálne. Pokiaľ to nepomáha, siahnite po hrnci horúcej vody s citrónovou šťavou.

Toto riešenie však nie je dlhodobé a preto odporúčame hrdzavé oblasti vášho zábradlia, alebo záhradného nábytku natrieť protikoróznym lakom.


Ako sa o svoju terasu po zime staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Tereza 23.08.2019, 10:37

    velmi pekny zahradny nabytok, len ta iela čast, ktora je na sedenie je nepraktická. Takže by som zvolila inu farbu

  • Martina 27.06.2019, 14:25

    milujem ratanovy nabytok na zahrade, terase. Ovšem je podmienka, že musi byt tmavej farby. Svetly sa mi velmi nepači

  • Majka 24.06.2019, 11:08

    zahradny nabytok som vyberala predovšetkym kvoli detom, takže sme nakoniec vybrali toto lehatko https://www.sconto.sk/artikel/413686001 ktore v zime dam do detskej izby a deti to použivaju ako relaxačne kreslo

1

Pridať komentár