Brať si úver za deti či vnúčatá? Môže vás to dostať na hranicu chudoby

Dôchodcovia

gettyimages

Láska rodičov a starých rodičov k svojim deťom a vnúčatám občas nepozná hranice. A môže dokonca ubližovať. Napríklad vtedy, keď sa seniori rozhodnú pomôcť pri riešení finančných problémov svojich ratolestí a namiesto nich si zoberú úver.

Vlani bolo až takmer 9 percent dlžníkov s priemerným dlhom 730 eur vo veku viac než 65 rokov. Vo všeobecnosti patria Slováci v rámci Európy k najzadlženejším národom. Tento problém je tak výrazný aj u seniorov, keďže je zvyčajne ich jediným príjmom starobná penzia. Tá – ruku na srdce – nie je svojou výškou naozaj žiadnym zázrakom.

Ľahká obeť nečestných nebankoviek

Dôchodcovia zvyčajne patria k tej skupine obyvateľov, ktorá dokáže hospodáriť s peniazmi a aj z toho mála niečo odložiť. No splácať dlhy z dôchodku je zvyčajne veľmi náročné, čo robí zo seniorov jednu z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva.

Finančná gramotnosť seniorov totiž nie je vysoká, sú omnoho dôverčivejší a môžu tak naletieť rôznym nebankovým subjektom. Najtragickejšie na tom je, že veľmi často sa seniori zadlžujú v snahe pomôcť svojim deťom a vnúčatám, ktoré by z rôznych dôvodov úver nedostali. Preto sa stávajú ľahkou obeťou podvodníkov a nečestných spoločností.

Firmy používajúce nekalé praktiky kalkulujú s tým, že dôchodcovia sa rozhodujú emotívne, sú dobrosrdeční a nehľadia na dôsledky, pričom zároveň mnohým pojmom vo finančnej oblasti nerozumejú a nedokážu si tak zrátať, čo pre nich úverové zaťaženie bude reálne znamenať.


Mohlo by vás zaujímať: Peniaze požičia banka aj nebankové subjekty: Spoznajte ich plusy a mínusy


Skončia aj v exekúcii

Ak dôchodca svoje dlhy nedokáže splácať, nikto nad ním nebude mať zľutovanie. Platia preňho rovnaké pravidlá, ako pre každého iného. Znamená to, že senior môže pre dlh skončiť v exekúcii, prísť o dom a iný majetok a ocitnúť sa tak na hranici chudoby.

V roku 2018 napríklad Sociálna poisťovňa exekvovala mesačne až 35-tisíc dôchodkov a toto číslo ma tendenciu každoročne narastať. Odborníci odporúčajú, aby sa starší ľudia u nebankoviek či pochybných „odborníkov,“ ktorých identitu, aktivity a históriu nemožno overiť, nezadlžovali. Ak si chcú zobrať úver, mali by sa poradiť s niekým nezainteresovaným z rodiny, alebo vyhľadať profesionálneho finančného agenta.

Seniori by si tiež mali uvedomiť, že niektoré nebankovky používajú lacné triky, ako získať nového klienta. Preto treba byť zvlášť opatrný, ak niekto sľubuje lacné pôžičky za malý mesačný poplatok či bleskové úvery bez úroku. Práve jednoduché a rýchle úvery sú totiž často tie najdrahšie.

Pozor aj na predajné akcie!

Samozrejme, nielen pôžičky patria k rizikám, ktoré môžu dôchodcov pripraviť o peniaze či dokonca o strechu nad hlavou. Seniori sa často nechajú nalákať aj na kúpu tovarov a služieb za „výhodné ceny,“ ktoré sú však v skutočnosti extrémne predražené. Keď ich nedokážu splácať, problém je na svete.

Výhodná služba, zľava, úroky či nákup na splátky – to sú magnety, na ktoré najmä starší ľudia veľmi dobre počujú, paradoxne preto, lebo chcú čo najviac ušetriť. Ide však len o zdanlivé benefity, preto sú dôchodcovia neraz doslova tlačení do rýchleho podpisu zmluvy.

Je veľmi dôležité nerozhodovať sa okamžite, ale na každé závažné rozhodnutie sa radšej vyspať. Ak sa aj na druhý deň rozhodnete ponuku využiť, treba si dôkladne preštudovať všeobecné obchodné podmienky, a pri pôžičke si zistiť ročnú percentnú mieru nákladov (RPMN), ktorá hovorí o tom, koľko úver spolu so všetkými poplatkami v skutočnosti stojí.

Pokiaľ sa vo finančných a obchodných záležitostiach nevyznáte, zoberte si k podpisu zmluvy niekoho, komu dôverujete. Len keď poznáte všetky skutočnosti, môžete zvážiť, či vám na splácanie dlhu po odrátaní nákladov na živobytie a aspoň malej rezervy zostanú prostriedky.


Zobrali ste si už niekedy úver za deti či vnúčatá? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame