10 príznakov, ktoré naznačujú problémy so srdcom: Chráňte si to najcennejšie

Srdce

Chráňte si svoje srdce (Zdroj: gettyimages)

I keď nebolí, môže byť vaše srdce choré. Niektoré signály, ktoré sprevádzajú ochorenia srdca môžu byť nenápadné a nedávate si ich s týmto nonstop pracujúcim svalom do priamej súvislosti. Hoci doba aj osveta pokročili, ochorenia srdca patria naďalej medzi najčastejšie príčiny úmrtia na Slovensku. Dokonca sa dostávame v úmrtnosti na choroby srdca nad priemer krajín v OECD! Tieto čísla by však vôbec nemuseli byť také vysoké, keby sme si dávali väčší pozor a pristupovali k zdraviu srdca zodpovedne.

Nielen infarkt

U zdravého človeka dokáže srdce prepumpovať približne 5 litrov krvi za minútu. Táto neuveriteľná sila orgánu, ktorý je veľký približne ako naša päsť, sa však aj v priebehu krátkej doby dokáže vytratiť do neznáma. Väčšina srdcových ochorení je výsledkom dlhodobo nevhodného životného štýlu, ale aj postupne sa zhoršujúcej funkčnosti srdca.

Medzi ochorenia srdca patrí :

  • Angina pectoris – sprevádza ju bolesť na hrudi s pocitom tlaku. Spôsobuje ju nedostatočný prísun krvi do srdca, no na rozdiel od infarktu, je nedokrvenie iba krátkodobé a objavuje sa napríklad pri vyššej záťaži.
  • Chronické srdcové zlyhávanie – srdce postupne slabne a nie je schopné rozvádzať krv po tele. Začne preto biť rýchlejšie, čím sa ešte viac oslabuje.
  • Ischemická choroba srdca – do samotného srdca – myokardu sa nedostáva dostatok kyslíka. Cievy, ktoré srdce zásobujú, sú zvyčajne postihnuté aterosklerózou.
  • Ateroskleróza – cievy hrubnú a strácajú pružnosť. Začnú sa v nich hromadiť tukové usadeniny. Ak sa usadenina odtrhne, vytvorí sa okolo nej krvná zrazenina, ktorá ak upchá cievu vedúcu k srdcu, spôsobí infarkt (a ak k mozgu, tak mŕtvicu).
  • Srdcová arytmia – funkcia zmršťovania a uvoľňovania srdcového svalu je narušená. Raz bije pomaly, inokedy bez príčiny rýchlo. Výsledkom môže byť poškodenie orgánov, ktoré nie sú dostatočne zásobené okysličenou krvou.
  • Ochorenia srdcových chlopní – úlohou chlopne je udržať tok krvi po celý život v jednom smere. Ak chlopne prestanú dovierať, krv sa vracia späť a schopnosť “prečerpávať” krv slabne.
  • Ďalšie: búšenie srdca, fibrilácia predsiení, zväčšenie srdca, endokartitída, myokartitída, perikartitída, vrodené srdcové chyby.

Mohlo by vás zaujímať: Keď s vaším srdcom nie je niečo v poriadku: Odhaľte prvé príznaky!


Týchto 10 príznakov rozhodne nepodceňujte

Niektoré príznaky dokážete dať do súvislosti s konkrétnym ochorením srdca takmer okamžite. Určite spozorniete, ak sa čoraz častejšie zadýchate aj pri bežnej chôdzi, ale ak sa cítite slabo, unavene a máte jasný pocit bolesti na hrudníku. Ktoré sú najčastejšie signály, že vaše srdce je v ohrození?

Bolesť v ľavom ramene – nastupujúci srdcový infarkt sa vyznačuje bolesťou, ktorá vyžaruje do ľavého ramena, ruky alebo zadnej časti chrbta v mieste lopatky. Nelokalizuje sa priamo na srdcový sval, a ak pretrváva pár dní, je príznakom hroziaceho infarktu.

Bolesť na hrudi – hoci práve s týmto symptómom uteká väčšina ľudí k lekárovi, príčinou nemusí byť len choré srdce. Do hry vstupujú aj pľúca, problémy so žalúdkom a chrbticou. Ak ide o srdce, pacienti uvádzajú pocit tlaku a pálenia na ľavej strane, pri hrudnej kosti.

Poruchy spánku, chrápanie a spánkové apnoe – poruchy dýchania počas spánku priamo súvisia s kardiovaskulárnymi ochoreniami a obezitou. Váha hornej časti tela neprimerane tlačí na hrudník a nekonzistentné dýchanie “stresuje” srdce. Výsledkom môžu byť srdcové arytmie.

Erektilná dysfunkcia – ak do penisu neprúdi dostatok krvi zo srdca, nedôjde k erekcii. Jednou z príčin, prečo krv neprúdi tak, ako v mladšom veku, môže byť ateroskleróza a spolu s ňou postupné upchávanie ciev. Výskumy naznačili až zarážajúci súvis medzi vážnymi srdcovými ochoreniami a sexuálnou neschopnosťou u mužov v zrelom veku.

Nepravidelný tep – cítite, že vaše srdce sa zrazu rozbehne ako blesk a inokedy máte pocit, ako keby ani nebilo? Abnormálny srdcový rytmus sa prejavuje dýchavičnosťou, pocitom chvenia na hrudníku, mdlobami, závratmi a až stratou vedomia.

Opuchy nôh, rúk a brucha – pri zlyhávaní srdca sa v tele začnú hromadiť tekutiny. Spoznáte to tak, že zrazu nedokážete obuť bežne nosené topánky alebo nenavlečiete prsteň, prípadne sa neoblečiete do obľúbených nohavíc. Opuchy a s tým spojená nechuť do jedla sú jasným indikátorom, že vaše srdce nestíha.

Zvýšené močenie počas noci – ak srdce nie je zdravé, snaží sa prioritne počas dňa a vašej aktivity zásobovať najviac potrebné orgány. Okysličená krv sa preto nemusí dostať k obličkám v takej miere, ako potrebujú. V čase pokoja, počas spánku, dokáže srdce vykompenzovať nedostatky a prekrvovať aj obličky, preto sa častejšie budíte a chodíte na toaletu.

Dlhotrvajúci kašeľ – pri nedostatočnej práci srdca sa na pľúcach hromadí tekutina. Výsledkom je suchý kašeľ a dýchavičnosť.

Studené potenie – náhle potenie bez fyzickej aktivity, dokonca aj počas sedenia, je jedným z vážnych príznakov blížiaceho sa infarktu.

Úzkosť a slabosť – ľudia, ktorí prežili infarkt myokardu, opisujú pár hodín pred ním nepotlačiteľnú úzkosť a veľký strach. Rovnako tak sa s týmto život ohrozujúcim rizikom spája aj nevysvetliteľná slabosť. Pamätajte, že srdce zvyčajne nebolí. Ak však prestane biť, už môže byť neskoro.


Máte skúsenosti s ochoreniami srdca? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame