Hormonálna nerovnováha urýchľuje starnutie: Ako sa jej vyhnúť?

Starnutie

gettyimages

Hovorí sa, že hormóny sú kľúčom k mladosti aj v starobe. Znie to nelogicky, no je to tak: ak máme zdravý a vyrovnaný hormonálny systém, zostávame dlhšie mladí a neduhom starnutia dokážeme odolávať do vysokého veku.

Hormóny majú na zdravie človeka oveľa väčší vplyv, než si uvedomujeme. Ovplyvňujú našu hmotnosť, náladu, vitalitu, vzhľad kože, spánok, činnosť tráviaceho systému aj sexualitu. Keď sa ich hladina rozkolíše, nastáva problém. S vekom navyše hladiny dôležitých hormónov, akými sú napríklad testosterón, progesterón či rastový hormón klesajú a následkom toho sa v našom organizme začnú rozvíjať choroby spájané so starnutím.

Objaviť sa môže osteoporóza, chronický zápal močových ciest, cukrovka, nespavosť, únava, oslabená imunita, migrény, cysty na vaječníkoch, priberanie a v najhoršom prípade i rakovina.


Mohlo by vás zaujímať: Hormóny vedia život poriadne skomplikovať: Vyrovnajte ich a buďte spokojnejšia


Čo sú vlastne hormóny?

Hormóny možno považovať za akýchsi chemických poslov v našom tele. Cestujú v krvi do tkanív alebo orgánov a ovplyvňujú mnoho rôznych procesov, vrátane rastu, vývoja, metabolizmu, nálady či sexuálnych funkcií a rozmnožovania.

Hormóny sú v podstate bunkoví nositelia správ – prenášajú informácie z jednej bunky do druhej a upozorňujú organizmus na prítomnosť toxických látok. Dokážu organizmus prečistiť a zabezpečiť dlhodobo jeho zdravé prostredie, čo sa odrazí aj navonok.

Hormóny sú produkované endokrinnými žľazami s vnútornou sekréciou, ako je hypofýza, epifýza, týmus, štítna žľaza, nadobličky a pankreas. Okrem toho muži produkujú hormóny v semenníkoch a ženy vo vaječníkoch. Hormóny sa vyrábajú vďaka dobrým tukom a cholesterolu, absencia týchto dôležitých živín teda môže spôsobiť hormonálne problémy. Dôvodom je fakt, že telo jednoducho nemá stavebné prvky na ich tvorbu.

Hormonálne zdravie je zdravím organizmu

Hormonálne zdravie je predpokladom k celkovému zdraviu organizmu a k zdravému a pomalému starnutiu. Ak máme hormóny v rovnováhe, znižuje sa naša náchylnosť k rôznym zdravotným problémom.

Dokonca sa môže stať, že ak sa nám podarí dosiahnuť správne hladiny hormónov, ktoré sme mali v minulosti v nerovnováhe, v päťdesiatke sa budeme cítiť lepšie, než sme sa cítili ako štyridsiatnici.

Výskumy naznačujú, že mimoriadne dôležité je udržať si vo vyváženom stave hladiny sexuálnych hormónov, a to nielen v mladosti, ale aj počas starnutia. Sexuálne hormóny sú totiž považované za hormóny zdravia. Patrí k nim testosterón, progesterón, DHEA, hormóny štítnej žľazy, vitamín D3, estrogén a kortizol.


Mohlo by vás zaujímať: Ste náladová a cítite sa zle vo vlastnom tele? Upokojte hormóny a buďte v pohode


Ako na hormonálnu rovnováhu?

Za účelom hormonálneho zdravia netreba hneď siahať po tabletkách. Podporovať v tele produkciu sexuálnych hormónov a tým udržať organizmus v dlhodobo mladistvom stave je možné aj prirodzenou cestou.

Stačí do jedálnička zaradiť potraviny, ktoré nášmu systému výrazne prospievajú.

Patria k nim:

  • červená repa (v celosti či vo forme šťavy)
  • bobule goji
  • bobuľovité ovocie
  • ľanové semienka
  • včelí peľ
  • kakao
  • kokosový olej
  • fenikel
  • huba reishi
  • sladké zemiaky

Zlepšenie v každej oblasti

Vyrovnaním hladiny hormónov dosiahneme doslova malé zázraky. Rýchlejšie hojenie rán, zlepšenie stavu kĺbov, efektívnejšia tvorba svalov, výkonnejšia myseľ, vyššia tvorba červených krviniek, zvýšenie libida a sexuálnej výkonnosti. A to sú len niektoré z pozitívnych dôsledkov, ktoré môžeme očakávať. Pomalšie starnutie a celková vitalita do vysokého veku sú potom už bonusom.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Prehľad najdôležitejších hormónov:

Estrogén – ženský pohlavný hormón vzniká hlavne vo vaječníkoch. Je nevyhnutný pre vývoj sekundárnych pohlavných znakov. Ovplyvňuje priebeh menštruačného cyklu (u mužov reguluje vývoj spermií a sexuálnej túžby) a chráni srdce a kosti.

Endorfín – hormón šťastia. Vzniká v mozgu, podporuje dobrú náladu a ovplyvňuje vnímanie bolesti.

Melatonín – spánkový hormón. Vzniká v mozgovom prívesku, jeho produkcia začína okolo 22. hodiny a ustáva nadránom. Býva prirovnávaný k elixíru krásy a mladosti,

Oxytocín – látka, ktorá vzniká v mozgovom podvesku, ovplyvňuje priebeh pôrodu, materstvo a medziľudské vzťahy vôbec. Je označovaný za hormón lásky a dôvery. 

Adrenalín – hormón vznikajúci v nadobličkách, ktorý sa do krvi vylučuje v stave ohrozenia, pri strachu a úzkosti, alebo vtedy, keď je človek vo veľkom strese. Pripravuje organizmus na útek alebo boj.

Testosterón – mužský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí v semenníkoch. Ovplyvňuje vývoj mužských pohlavných znakov, produkciu spermií, podieľa sa na raste svalov a kostí, a tiež na rozvoji typických mužských vlastností (súťaživosť, dravosť, snaha vyniknúť…).

Kortizol – stresový hormón. Jeho zvýšená hladina spôsobuje takmer všetky civilizačné problémy, od obezity cez depresie až po srdcovo-cievne ochorenia, impotenciu, potraty a neplodnosť.

DHEA – dehydroepiandrosterón, považovaný za otca všetkých hormónov, keďže telo si z neho vyrába rôzne iné hormóny. Je produkovaný v nadobličkách a jeho hladina klesá vekom. Udržiavanie jeho optimálnej hladiny zlepšuje výsledky pri budovaní svalovej hmoty a pri redukcii telesného tuku.

Inzulín – hormón vylučovaný pankreasom, zložený z aminokyselín. Jeho prvoradou úlohou je regulovať hladinu cukru v krvi.


Ako sa darí s hormonálnou nerovnováhou bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Miroslava
Odporúčame