Fakty a mýty o zdravom stravovaní: Toto by vám mal povedať aj váš lekár

Jedlo

gettyimages

V toľkých informáciách, ktoré sa nám každodenne hrnú, je niekedy ťažké sa zorientovať. Dospeli ste k rozhodnutiu zmeniť niečo vo vašom stravovaní, no čím viac odporúčaní čítate, tým viac ste zmätení?

V stravovaní vždy panujú isté trendy. Kým roky dozadu bolo pár publikácií, ktoré začínali “Diéta podľa…”, dnes má svoje online diétne odporúčania každý výživový poradca. Možno sa už aj vám stalo, že ste sa s niečím, čo ste sa dočítali na internete, zdôverili svojmu lekárovi, no z jeho pohľadu ste mohli vyčítať všeličo, len nie súhlas. Je skutočne biele pečivo taký nepriateľ? Spôsobujú vajíčka zvýšenie cholesterolu? Musím sa vzdať kávy? Ak budem jesť oriešky, stane sa zázrak? Čo je pravda a čo mýtus?

Ak chcete schudnúť, musíte sa vzdať bieleho pečiva

Ide o mýtus. Áno, je pravda, že z pečiva sa priberá, najmä, ak je váš denný energetický výdaj nižší ako príjem a máte vo zvyku zjesť za deň dva krajce chleba a tri rožky. V tomto prípade je však jedno, či išlo o biele pečivo, grahamové, tmavé alebo celozrnné.

Samozrejme, sú medzi nimi výživové aj energetické rozdiely, no ak sa nedokážete ovládať a biele pečivo nahradíte rovnakým (ak nie aj väčším) počtom zdravšieho pečiva, váš energetický príjem nebude okresaný a úspech v chudnutí sa nedostaví.

Takže áno, aj počas diéty môžete jesť biele pečivo, ideálne na raňajky. Nezabudnite však znížiť jeho glykemický index pridaním bielkovín. Skúste napr. tvarohovú nátierku, cottage syr a množstvo zeleniny s vyšším obsahom vlákniny, aby vás už o 2 – 3 hodiny nedohnal veľký hlad.


Mohlo by vás zaujímať: Mýty o chudnutí a zdravom stravovaní: Ktoré treba radšej brať s rezervou?


Vajíčka zvyšujú cholesterol

Aj vy ste vyradili z jedálnička vajíčka, lebo ste sa zľakli zlých výsledkov pri prehliadke? Pár rokov dozadu sa skutočne vajíčka konzumovali s výstražným prstom, pretože údajne sa podieľali na upchávaní ciev a viedli k infarktu a mŕtvici. Cholesterol vo vajíčkach má iba málo spoločného so zlým cholesterolom v ľudskom tele.

Telo vytvára cholesterol v pečeni, prirodzene koluje v krvi a je nevyhnutný napríklad aj pre reguláciu hormónov a tvorbu vitamínu D. Má teda svoje opodstatnenie. Na negatívne výsledky cholesterolu vplýva najmä pravidelná konzumácia nasýtených mastných kyselín a trans-mastných kyselín (vyprážané jedlá, margaríny, šľahačky v “tube”, jedlá z rýchleho občerstvenia…).

Vajíčka sú malým zázrakom, pretože iba s výnimkou vitamínu C obsahujú celý rad cenných vitamínov (A, B, E, D, K), minerálov (železo, vápnik, fosfor, zinok) a bielkoviny s lepšou stráviteľnosťou ako pri mäse. Obsahujú lecitínfosfolipid, ktorý sa nachádza vo všetkých mozgových a nervových bunkách a má schopnosť znižovať cholesterol.

Každý večer za hrsť orieškov

Ak vás večer prepadne vlčí hlad, mali by ste ho zahnať hrsťou orieškov. Lenže, aká veľká je v skutočnosti tá hrsť”? Oriešky výborne chutia, zaženú hlad, obsahujú zdravé tuky a živiny, ktoré chránia srdce a mozog. Bonusom navyše sú aj antioxidanty, ktoré spomaľujú proces starnutia.

Optimálnym množstvom je 10 gramov denne. Pre predstavu – koľko je to orieškov? 10 gramov je približne 8 – 10 mandlí alebo 3 vlašské orechy, alebo 6 – 7 kešu orieškov. Koľkokrát ste túto dávku prešvihli a na jedno posedenie zjedli celé 100-gramové a navyše aj solené balenie? Jeho energetická hodnota je minimálne 600 kalórii, čím sa akákoľvek snaha o chudnutie stratí do neznáma.

Prispieva k tomu aj skutočnosť, že pri sledovaní televízie máme tendenciu jesť neuvedomelo, “zobkať” bez pocitu nasýtenia. Ak už orechy, potom v naturálnej forme, v menšom počte alebo radšej doobeda, kedy energiu z nich ešte využijete počas dňa.


Mohlo by vás zaujímať: Krajšie telo a bystrá hlava čo najdlhšie: Skúste nový hit v zdravom stravovaní!


Káva spôsobuje rakovinu

Opäť ide o mylnú domnienku. Približne pred 30 rokmi prebehli výskumy, ktoré mali potvrdiť súvislosť medzi pravidelným popíjaním kávy a rastom cýst v prsníkoch žien, či rakovinou pankreasu. O pár rokov neskôr boli vyvrátené.

Od roku 1990 do roku 2003 bolo uskutočnených 17 štúdií, ktoré potvrdili, že pitie kávy znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva o 24%. Káva obsahuje až 200 látok, ktorých účinok je na telo viac ako pozitívny. Nielen kofeín, ako stimulant pozornosti a duševného výkonu, ale aj celý rad cenných antioxidantov, ktoré pôsobia ako prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, nádorovými ochoreniami, cukrovkou 2. typu, chráni pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Samozrejme – to neznamená, že váš pitný režim majú tvoriť iba litre kvalitnej kávy. Aj tu totiž existujú obmedzenia – káva vo veľkom množstve zvyšuje krvný tlak, narušuje prirodzený biorytmus, pôsobí ako diuretikum a u citlivých ľudí rozpáli záhu a rozbúši srdce. V tomto prípade platí – všetkého dobrého s mierou!


Aké ďalšie fakty a mýty o zdravom stravovaní ste počuli vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame