Stukovatená pečeň je vážnym rizikom: Čomu sa vyhnúť, ako obnoviť jej funkciu?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Stukovatená pečeň nie je problémom iba starších a obéznych ľudí

Stukovatená pečeň nie je problémom iba starších a obéznych ľudí. Aj keď sa o tomto ochorení nehovorí tak často, podľa štatistík steatózou trpí každý tretí človek, pričom väčšina o tom ani nevie alebo svoje tráviace ťažkosti podceňuje a pripisuje ich iným vinníkom.


Možno ste si doteraz mysleli, že cirhóza pečene je naviazaná iba na častú konzumáciu alkoholu. Nie je to však tak. Pečeň môže byť nebezpečne a nezvratne poškodená alkoholom, liekmi, hepatitídou, ale aj ukladaním tuku. Ako je možné, že stukovatená pečeň trápi aj štíhlych ľudí? Ako jej stav závisí od fyzickej aktivity a pohybu?

Bolesť pod pravým rebrovým oblúkom

Pacienti trpiaci steatózou sa sťažujú na mierny tlak a bolesť na pravej strane pod rebrami. V tomto štádiu je už pečeň zväčšená, je v nej uložených viac ako 5% tuku a nazýva sa aj ako “tuková” pečeň.

Spolu s tým ich trápi aj spomalené a sťažené trávenie. Jedlo prestáva byť pôžitkom, pretože práve po ňom sa problémy v krátkom časovom úseku začnú ohlasovať. Úloha pečene je pritom pre správne fungovanie organizmu kľúčová. Všetko, čo prijmete v pokrmoch, nápojoch, ale aj liekoch prechádza práve ňou. Má významnú syntetizačnú funkciu, vytvára zásoby látok a živín potrebných pre telo a zároveň pretvára škodliviny a toxíny do takej podoby, aby ste ich z tela mohli vylúčiť.

Môže za to málo pohybu?

Hoci ešte donedávna steatóza ohrozovala najmä ľudí s nadváhou alebo poruchami metabolizmu, v súčasnosti je rizikovou aj pre čoraz mladšie ročníky. Ľudia, ktorí majú sedavé zamestnanie a prepravujú sa najmä autom, majú nízky energetický výdaj a prebytočná energia sa v podobe tuku ukladá nielen do tukových vankúšikov pod kožou, ale aj do vnútorných orgánov, vrátane pečene.

A keďže tuk prijatý v strave prechádza cez pečeň, je jedným z prvých miest, kde sa uloží. Preto aj štíhly človek, ktorý sa nevenuje žiadnej pohybovej aktivite alebo športu, môže trpieť stukovatenou pečeňou. A pravdepodobne ani neuvažuje o tom, že bolesti a tlak, ktoré cíti, spôsobuje ochorenie pečene.


Mohlo by vás zaujímať: Množstvo liekov či zlý životný štýl: To všetko môže zapríčiniť steatózu pečene


Pečeň dlhodobo zvláda nápor

Steatóza je zákerná v tom, že dlhú dobu o sebe nedáva vedieť a pečeň sa snaží sama vysporiadať s náporom tuku. Avšak tuk je pre pečeň škodlivý. Spustia sa zápalové procesy, nastupuje reparácia a regenerácia, no pečeň začne pokrývať jazvovité tkanivo.

Takáto zmena v tkanive - známa aj ako fibróza, môže v kritických stavoch vyústiť do cirhózy pečene, pri ktorej pečeň stvrdne, prestáva plniť detoxikačnú funkciu, čo môže vyústiť do potreby transplantácie. Koncovým štádiom môže byť až rakovina pečene.

Kto je najviac ohrozený?

Ste unavení, pociťujete tlak a mierne bolesti v brušnej dutine a občas vás pobolieva pravá strana pod rebrami? Možno patríte do jednej z rizikových skupín, či dokonca do viacerých naraz.

 • Ak pijete pravidelne alkohol, máte 75-percentné riziko, že budete trpieť steatózou.
 • Ak trpíte nadváhou až obezitou, ide o 50-percentné riziko.
 • Ak máte nadváhu a zároveň pravidelne pijete alkohol, je takmer na 100% isté, že vaša pečeň je v ohrození.
 • Ohrození ste, tiež, ak nemáte žiadny pohyb, ak užívate lieky, ktoré pečeň zaťažujú, ak trpíte poruchami metabolizmu a máte predispozície na toto ochorenie. V týchto prípadoch je pečeň citlivejšia na ukladanie tuku.

Mohlo by vás zaujímať: Tichí zabijaci: Na ktoré choroby takmer bez príznakov si dať pozor?


Liečba stukovatenej pečene

To, že s vašou pečeňou niečo nie je v poriadku najčastejšie zistíte náhodou - pri sone brucha, ktoré má za úlohu zistiť vaše opakujúce sa ťažkosti s trávením. Liečba steatózy nespočíva v liekoch. Základom je byť k sebe úprimný a zodpovedať si, ako ste sa k tomuto ochoreniu prepracovali. Lekár vám nariadi veľkú zmenu životného štýlu:

 • žiadny alkohol
 • žiadne vysmážané ani mastné jedlá
 • veľa primeraného pohybu
 • minimalizovanie všetkých látok, ktoré pečeň zaťažujú a pôsobia toxicky

Pečeň má totiž neuveriteľnú schopnosť regenerácie a ak začnete k svojmu zdraviu pristupovať zodpovedne, dokážete toto ochorenie zastaviť a pečeň sa vylieči.

Podporte regeneráciu prirodzenou cestou

Pestrec mariánsky v sebe ukrýva veľkú silu a potenciál byť pre vaše zdravie prospešný. Je bohatý na antioxidanty a silymarin. Štúdie mu pripisujú celý rad ozdravných účinkov: urýchľuje regeneráciu pečeňového tkaniva, podporuje imunitu, užíva sa pri hepatitíde, cirhóze a ochoreniach žlčníka, upravuje výsledky zlých pečeňových testov, znižuje riziko vzniku tumorov, ako silný antioxidant pôsobí proti voľným radikálom, znižuje cholesterol a vylaďuje trávenie...

Skúsenosti s pestrecom mariánskym majú ľudia trpiaci steatózou viac ako pozitívne. Už po pár dňoch užívania sa cítia lepšie, bolesti na pravej strane ustupujú a tráviace ťažkosti vymiznú. Treba si však natrvalo osvojiť pravidlá zdravšieho životného štýlu, aby ste opäť raz pečeň nezaťažovali.


Máte skúsenosti so steatózou pečene? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (11)

 • dušinka 21.05.2019, 12:14

  Neviem, kto toto píše, ale za takú nevedomosť naši študenti letia zo skúšky :) Citát z článku: keďže tuk prijatý v strave prechádza cez pečeň, je jedným z prvých miest, kde sa uloží.......chrubá chyba!!!!! tuk je jedinou zo živín, ktorá po vstrebaní z čreva práve neprechádza pečeňou

 • Kent 20.05.2019, 17:45

  S predrazenymi hlupostami ako pestrec alebo lipovitan som velmi rychlo skoncil. Na dobru regeneraciu staci klasicky sojovy lecitin (zlozky ako cholin+inozitol) v tobolkách 1x denne + rano 200ml vody so stavou z polovice citrona. Pecenovky mam take, ze vsetky hodnoty uprostred pasma.

 • evelina 20.05.2019, 14:06

  Erika, Jana....pod článkom je zjavná reklama pestrec na pečeň ... Ak klikneš na "kúpiť" tak sa ti objaví : Pôvodne: 18,49 €, akciova cena 12,99 €, Doprava 1,99 € pri 2 ks ZADARMO, 60 kapsúl, ale kúpiť nemusíš. Ak ti rastie pestrec na záhrade, máš dvojnásobné šťastie :) a to že máš záhradu aj to, že ti rastie nádherný bodliak, sa máš !

 • Jana 20.05.2019, 11:35

  Keď vám niekto napíše: pite zelený caj - je to reklama na čaj? Keď tam napíšu že pomáha krém s neviem čím, tak už aj kupujete? Mne rastie pestrec v záhrade. Nádherný liečivý "bodliak"

 • Erika 20.05.2019, 11:25

  pestrec nestojí veľa, len 1,50€ ,ale ho treba užívať dlhodobo aj tri mesiace podrvený ráno a večer- učinkuje, overené

 • evelina 20.05.2019, 11:17

  Pavol, super postreh.... Samozrejme, že je to reklama na pestrec, je to síce účinná ale aj patrične drahá bylinka.... Stará mať radia na problémy s pečeňou a žlčníkom čiernu reďkovku.... vraj to majú overené, že "rozpúšťa" a uvoľňuje aj žlčové kamene a keď funguje žlčník nemá problém ani s pečeňou! Reďkovku jednoducho nastrúhať na chlebík, do šalátu a hneď zjesť! keď postojí nastrúhaná strááášne smrdí :(

 • adamko 20.05.2019, 10:31

  Ja proti stukovatenej pečeni bojujem tak, že s nadšením si plním manželské povinnosti a min. dva krát za týždeň prežijem so svojou polovičkou otriasajúci orgazmus.

 • Pavol 20.05.2019, 09:23

  ten obrázok, .. pečeň je na opačnej strane , ..alebo , .. nie??

 • diana 20.05.2019, 09:10

  Môžem potvrdiť priaznivý účinok hlavne čaju pestrec mariánsky + občasné užívanie liveraxu. Skutočne to pomáha a zlepšuje výsledky.

 • Lucifer 20.05.2019, 09:04

  Ano je to zase propaganda lobistov.... a oblbovanie ludi...

1 2 >

Pridať komentár