Prečo na jar vypadávajú vlasy? Zvýšte o ne starostlivosť, urýchlite rast nových

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápi vás na jar vypadávanie vlasov?

So sezónnym vypadávaním vlasov sa musíme vysporiadať nielen na jeseň, ale aj na jar

Postrehli ste pri umývaní plný odtok vlasov? Zostávajú vám pri česaní na hrebeni celé chumáče? So sezónnym vypadávaním vlasov sa musíme vysporiadať nielen na jeseň, ale aj na jar.


Bežne denne stratíme 50 - 100 vlasov, v niektorých obdobiach však môže byť výpadok mnohonásobne vyšší, čo nás dovedie k obavám a zároveň k hľadaniu riešenia, ako tento nepríjemný stav zastaviť. Vlasy padajú prirodzene, je to súčasť ich cyklu, ktorý má svoje zákonitosti. Jedny stratíme, aby mohli narásť nové. Čo spôsobuje padanie vlasov a ako si účinne svoju korunu vlasov ochrániť?

Ako rastie vlas?

Vlasový cyklus pozostáva zo štyroch fáz:

 • Najdlhšie trvá 1. fáza - anagén, počas ktorej vlas aktívne rastie s priemerným mesačným prírastkom 1 cm. Trvá niekoľko mesiacov až 10 rokov. Uvádza sa, že 85 - 90% vlasov na pokožke hlavy je v rastovej fáze.
 • Po nej prichádza na rad 2. fáza - katagén. Trvá 2 - 3 týždne, počas ktorých sa vlasová cibuľka vyčerpáva a degeneruje, vlas prestáva rásť.
 • V 3. fáze - telogéne už vlas nič nedrží v pokožke hlave, nie je vyživovaný, preto skôr či neskôr (v závislosti od zaobchádzania s vlasmi) vypadne. Vlasový folikul odpočíva.Toto prechodné obdobie trvá 2 - 3 mesiace.
 • V poslednej 4. fáze - neskorom telogéne sa chemické reakcie postarajú o to, že spiaci folikul sa zaktivizuje k činnosti a je zásobovaný živinami na vytvorenie nového vlasu. Cyklus začne nanovo, novou rastovou fázou. V niektorých prípadoch však už koreňové bunky definitívne odumrú a viac nie sú schopné vytvoriť nové vlasy. Aj preto koruna krásy starnutím postupne redne.

Mohlo by vás zaujímať: Nadmerné padanie vlasov: Aké má príčiny a ktoré babské rady môžu zabrať?


Jar a jeseň ako kritické obdobia

Väčšina ľudí sa so zvýšeným padaním vlasov trápi predovšetkým na jeseň. Vlasy sú počas leta nabudené k rýchlejšiemu rastu, v snahe ochrániť pokožku hlavy pred UV žiarením. Pod vplyvom slnečného žiarenia a chlórovej vody v bazéne sa nadmieru vysušujú.

Všetky tieto faktory spôsobia, že po lete vyčerpané vlasové folikuly prejdú do fázy pokoja a vlasy vo väčšej miere začnú padať po dvoch mesiacoch - v októbri a novembri, spolu s listami na stromoch.

Druhé väčšie padanie vlasov nastupuje na jar. Cez zimu sa síce stav stabilizoval a aj začali rásť nové vlasy, no pokožka vlasov, ktorá bola niekoľkokrát vystavená mrazivému počasiu, sa vysušila a už na pohľad nepôsobila zdravo. Pravidelné škriabanie a nedostatočná hydratácia sú prvými nepriateľmi zdravých vlasov.

Navyše, na jar klesá v dôsledku dlhšieho denného svetla produkcia melatonínu. Tento hormón spánku bol sledovaný už vo viacerých výskumoch, v ktorých sa potvrdilo, že ľudia, ktorí spia dostatočne dlho, majú krajšie a zdravšie vlasy. Náhla hormonálna zmena pri prechode medzi “ospalou zimou” a “aktívnou jarou” zapríčiní, že sa do fázy pokoja naraz dostane vyššie percento vlasov, ako zvyčajne. Tie po pár týždňoch začnú padať pri česaní alebo umývaní vlasov.


Mohlo by vás zaujímať: Zastavte padanie vlasov: Dodajte im potrebné vitamíny a minerály


Jednoduché tipy na rýchlu pomoc

Ak za vypadávaním vlasov nie je vážnejší zdravotný problém, dokážete si s týmto sezónnym nepohodlím poradiť aj svojpomocne. Akurát sa treba obrniť trpezlivosťou. Vlasy, ktoré padajú teraz, prestali rásť už pred 2 - 3 mesiacmi a nezostáva vám nič iné, ako tento “odliv” vydržať a k tým, ktoré zostali, sa začať správať šetrnejšie, dbať na ich správnu výživu a podporiť v aktivite spiace vlasové folikuly. Ako na to?

 • Predovšetkým upustite od nešetrnej tepelnej úpravy a účesov, ktoré vaše vlasy príliš sťahujú. Horúci vzduch alebo dotyk plôch žehličky na vlasy, či kulmofénu vlasy príliš vysušuje a upnuté účesy zase zbytočne testujú odolnosť korienkov.
 • Nečešte si mokré vlasy hustým hrebeňom. Mokrý vlas sa dokáže natiahnuť až o 30 % svojej pôvodnej dĺžky. Ak to pri ťahaní “prepísknete”, vlas praskne.
 • Už naše staré mamy vedeli, že žihľava je pre vlasy priam zázrakom. Tento prírodný spôsob rozhodne stojí za vyskúšanie. Či už si kúpite kvalitný prírodný žihľavový šampón, alebo si budete vlasy preplachovať žihľavovým odvarom dvakrát týždenne, výsledkom by mali byť vlasy pevnejšie, bohatšie a predovšetkým lesklejšie. Pri umývaní nezabudnite masírovať pokožku hlavy. Blondínky však opatrne, v niektorých prípadoch môžu svetlé vlasy chytiť nádych do zelena.
 • Ľudským vlasom prospieva zdravá strava bohatá na vitamíny A, B, C, D, E, minerály ako železo, zinok.   A práve túto kombináciu obsahujú viaceré výživové doplnky podporujúce rast vlasov, ktoré by však nemali nahradiť pestrú a výživovo hodnotnú stravu. Netreba zabudnúť ani na kvalitné omega-3 mastné kyseliny (overeným zdrojom sú kvalitné ryby) a prísun proteínov.
 • Len málokto si totiž uvedomuje, že odrastené vlasy sú neživé. Preto nie je dôležité koľko drahých vlasových prípravkov si kúpite. Aby bola štruktúra vlasu zdravá a dostatočne pružná, potrebuje v štádiu, kedy vyrastá z vlasovej pokožky, načerpať dostatok živín z dobre zásobeného vlasového folikulu.
 • Masáže vlasovej pokožky sú nielen príjemné pri bolestiach hlavy, dokážu podporiť mikrocirkuláciu krvi a zásobovanie pokožky kyslíkom. Ak chcete urýchliť rast vlasov, masírujte pokožku bruškami prstov v krúživých pohyboch ideálne každý večer, aspoň 5 minút.
 • Farba, hustota, aj rýchlosť rastu vlasov je daná geneticky. Okrem toho má však na kvalitu vlasov významný vplyv životný štýl. Ak ste v strese, málo spíte, stravujete sa monotónne a zabúdate na dostatočný pitný režim, prvé negatívne prejavy zvyčajne postrehnete na zhoršenej kvalite pleti, vlasov a nechtov. Pristupujte k sebe zodpovedne a viacerým ťažkostiam dokážete predchádzať.

Ako sa o svoje vlasy staráte vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Laci 12.08.2019, 23:00

  Je myslená vlažná voda na vlasy s minimom šampónov. Brezový aj žihľavový vlasy - pokožku dosť vysušujú...

 • Venom 14.07.2019, 23:08

  Vlažná voda a neplytvať šampónmi a čo ja viem čím do vlasov. Žihľava i braz dosť vysušujú, to je možno tak pre zdravé vlasy. Kto má nábeh na seboreu či lupienku, skúste trochu síry v šampóne. A ak už je pokoj s lupinami, používajte bežný lacný šampón. Nemusíte vyhadzovať desiatky Eur za nezmysly. Proste si všímajte telo a vlastné zdravie, nepchajte do seba antibiotiká, tie vždy všetko len pokazia a celá starostlivosť začne od začiatku, či z hlbokého mínusu!

 • nakisha 12.07.2019, 12:55

  Dobrý deň, moje meno je Nakisha Chcem, aby ste sa všetci pripojili ku mne, aby som sa poďakoval tomuto mužovi za obnovenie môjho domova s ​​mojím bývalým manželom, ktorý ma pustil na ďalšiu ženu po dobu 5 rokov. Najprv som nikdy neveril, že DR OGUDUGU mi pomôže vrátiť sa späť moja EX HUSBAND od tejto inej ženy, ale preto, že ho stále milujem a potrebujem ho v mojom živote. Pracujem a sledujem inštrukcie DR OGUDUGU a prekvapuje ma, že po 3 Dni vrhania kúzla a práce s DR OGUDUGU, môj EX HUSBAND zavolal Žiadam, aby som odpustil a zabudol na všetko, čo mi urobil, že ma stále miluje ... teraz a ja a môj manžel sa spolu plníme a sme veľmi spokojní s naším novým životom ... všetko vďaka DR OGUDUGU veľkú prácu, ktorú pre mňa urobil. Sľubujem, že sa vždy podelím o jeho dobrú prácu s celým svetom a ak sa niekto dostane tam, kde prechádza akékoľvek vzťahové ťažkosti, kontaktujte ho prostredníctvom e-mailu: drogudugusolutionspell@gmail.com alebo WhatsApp +2349097050691 Tiež sa špecializuje na nasledujúce problémy (1) Ak chcete, aby vaša ex späť. (2) ak máte vždy zlé sny. (3) Chcete byť povýšený vo vašej kancelárii. (4) Chcete, aby po vás bežali ženy / muži. (5) Ak chcete dieťa (6) Chcete byť bohatí. (7) Chcete spojiť svojho manžela / manželku navždy tvoj. (8) Ak potrebujete finančnú pomoc. (9) Bylinná starostlivosť.  kontaktujte DR OGUDUGU prostredníctvom svojho e-mailu pre celkové riešenie drogudugusolutionspell@gmail.com

 • Olivia 30.05.2019, 13:12

  mne v to omohla vlasova kozmetika založena čiste na prirodnej baze. Nič ine mi nepomohlo a dokonca mi pomohla zbavit sa mastnych vlasov

 • Jarka 22.05.2019, 19:04

  U mňa pomohlo vyrovnať ph organizmu. Samozrejme žiadna chémia ale prírodné doplňky stravy.

 • Megy 15.05.2019, 10:43

  neprijde mi, žeby mi na jar nejak extra padali vlasy. Skor mi po takto dlhej zime konce vlasom velmi vyschli a vpredu u pokožky mam velmi mastne. Rano umyjem a večer su mastne. Takže ich regenerujem vlasovou kozmetikou Collistar z Notino. Mam šampon, regeneračnu masku. Zatial som ho použila asi 3x a povedala by som, že vlasy suuhladene, konce mi nelietaju, nevyzeram ako metla :)

1

Pridať komentár