Pravdivý príbeh: Priateľ dostal druhú šancu, miesto vďaky ma okradol o peniaze

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Vraví sa, že každý si zaslúži druhú šancu. V živote sa mi to potvrdilo niekoľkokrát. Netreba hneď človeka odsudzovať za to, keď vybočí z chodníka. Odpustila som kolegyni, ktorá ma ohovárala po firme, aj staršiemu bratovi, keď ma chcel pripraviť o dedičstvo. Pri svojom partnerovi som sa však škaredo popálila.


Juraj bol môj spolužiak zo strednej školy. Po jej skončení sme neudržiavali žiaden kontakt. Stretli sme sa až na stretávke po dvadsiatich rokoch, kde sa prvýkrát ukázal aj on. Prišiel šarmantný, veselý muž, ktorý všetkých bavil svojimi príbehmi a zážitkami z cestovania. Priznám sa, že sa mi páčil, ale v tom čase som bola vydatá a na nejakú bokovku som nemala ani pomyslenie.

Na stretávku o ďalších päť rokov prišiel úplne iný Juraj. Zničený, strhaný. Len tam tak sedel medzi nami, občas niečo prehodil, ale bolo vidieť na ňom, že ho niečo trápi. Nechápala som, na čo vôbec chodil medzi nás. Neskôr mi kamarátka prezradila, že sa snažil od nej požičať si peniaze a skúšal to aj na ďalších pár bývalých spolužiakov. Vraj si narobil dlhy a išli po ňom exekútori.

Bolo mi Juraja ľúto. Na rozdiel od ostatných som si nemyslela, že je to skrachovaná existencia, od ktorej treba dať ruky radšej preč. Po stretávke som mu napísala správu, či mu môžem nejako pomôcť. Odmietol, ale začali sme si spolu dopisovať. Ja som sa mu zdôverovala o rozvode, ktorým som prechádzala, on mne o nešťastných investíciách, kvôli ktorým prišiel o značnú sumu našetrených peňazí.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Môj milenec dostal od manželky druhú šancu, ja som sama ako prst


Po čase som sa s Jurajom zblížila a pomohla mu prekonať temné obdobie, v ktorom sa vtedy nachádzal. Na oplátku som v ňom našla úžasného priateľa, ktorý ma vedel vypočuť a rozosmiať. Tvrdil, že mi bude do smrti zaviazaný, pretože ako jediná som sa mu neotočila chrbtom.

Jurajovi som nepomohla len psychicky, ale aj finančne. Prevádzkovala som malý internetový obchod s predajňou a Jurajovi som ponúkla, či by nechcel robiť pre mňa. Súhlasil a aj keď sa vraví, že partneri by nemali spolu pracovať, nám to vyhovovalo byť takto skoro stále spolu.

Po nejakom čase som musela ísť na liečenie. Vedela som, že obchod nechávam v dobrých rukách a Juraj sa o všetko postará. Keď niečo nevedel, hneď mi písal, volal, ale poradil si prevažne sám. Týždeň potom, ako som sa vrátila domov ma prekvapil telefonát od známeho, ktorý mi vozil tovar. Nechcel naliehať, keď som bola preč, ale už by sa teda patrilo zaplatiť za veci. Zahabkala som niečo s tým, že sa mu ozvem späť. Hneď som volala Jurajovi, či o tom niečo vie. Najprv zatĺkal ako malé dieťa, potom povedal, že peniaze určené na tovar musel použiť. Ozval sa ešte niekto z minulosti, komu bol dlžný peniaze a nestihol ich zohnať späť skôr, ako som sa vrátila z liečenia.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Dostal po nevere druhú šancu, ale na milenku sa nevie vykašľať


Po tomto Jurajovom priznaní nasledovala ostrá výmena názorov. Skončilo sa to rozchodom, mesiac som mu nevedela prísť na meno. Juraj ale stále prosil o druhú šancu, všetko ľutoval, cítil sa trápne. Najviac ho mrzelo, že sklamal mňa, čo som mu najviac pomohla.

Juraj napokon ďalšiu šancu odo mňa dostal, ale musel mi prisahať, že už nič predo mnou neskrýva a ak áno, má možnosť sa mi zdôveriť. Chcela som začať s čistým štítom. Juraj sa dušoval, že tento prešľap bol jeho jediný.

Pár týždňov po tom, ako som sa dala s Jurajom opäť dokopy som raz v noci nemohla zaspať. Rôzne myšlienky mi behali po rozume, až z čista jasna mi niečo vnuklo ísť skontrolovať miesto, kam sme si s Jurajom odkladali peniaze na dovolenku. Bola to stará váza, keď ma napadlo, niečo som do nej uložila.


 

Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Keď sme chceli ísť niekam na výlet, peniaze sme si vzali odtiaľ. Váza však bola prázdna a ja som si na žiadnu dovolenku za posledného pol roka nevedela spomenúť.  Zato som vedela, koľko peňazí tam zhruba bolo, keď som sa pozerala naposledy.

Vošlo do mňa sto čertov, ale počkala som do rána. Položila som vázu na stôl a čakala, kým sa Juraj zobudí a uvidí to. Jeho pohľad hovoril za všetko. Bolo mu jasné, že som ho prekukla a nemá význam klamať. Keď mi sľuboval, že už žiadne iné peniaze odo mňa nevzal, už vtedy vedel, že klame. Bola tu ešte možnosť, že tie peniaze vzal po incidente s dodávateľom, ale to poprel. Nevedela som, či je Juraj klamár alebo zlodej bez chrbtovej kosti.

Bol to koniec. Nášho vzťahu, mojej dôvery k Jurajovi. Dala som mu druhú šancu, ale tretiu odo mňa už čakal márne. Mohol sa aj uprosiť do bezvedomia. So mnou to už nič nerobilo, akurát som sa hanbila pred tými, ktorí ma od vzťahu odhovárali. Našťastie, aj ja som od nich dostala druhú šancu. Tí, ktorých som zo života vyškrtla lebo boli proti Jurajovi ma prijali späť a nakoniec v neľahkých chvíľach boli so mnou a pomáhali mi.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (10)

 • Kritik 11.06.2019, 20:22

  Dôvera je slovo, po ktorom by sa drvivej väčšine mali vlasy postaviť dupkom. To kvôli hajzľom, na ktorých doplácajú ostatní.

 • Oľga 06.06.2019, 20:28

  Moji rodičia mi kedysi kládli na srdce: Nikdy nepožičaj peniaze cudzím ľuďom! Iba raz som túto zásadu porušila a musela som si peniaze vymáhať. Ja som sa cítila pri tom trápnejšie a previnilejšie ako môj dlžník. Najbližšej rodine by som požičala, lebo viem, že by mi to vrátili. Ale človeku, ktorý má dlhy, nikdy! Tento prípad je veľmi smutný, lebo onen Juraj bol ochotný predstierať lásku (možno aj pred sebou samým), len kvôli peniazom, s ktorými nevedel hospodáriť.

 • adamko 06.06.2019, 15:37

  Pod druhou šancou mám rozumieť šťavnatú súlož?

 • joe 06.06.2019, 12:43

  Ženy sú tak neskutočné chudery. Nepomáhajú im žiadne feministické portály, ani pozitívna diskriminácia, vôbec nič.

 • evelina 06.06.2019, 12:13

  Neviem, či je to dobre alebo zle, Ale podruh si so mnou robí, čo chce Aspoň to skúšam a čo duša? Aspoň to skúšam ... Podruh nevie, kedy má dosť a nepovie nie Ku krásnym ženám ma ženie pokušenie Aspoň to skúšam....Aspoň to skúšam ... Podruh nevie, kedy má dosť a nepovie nie K najlepším babám ma ženie pokušenie Stále si trúfam a čo duša? ..Tá si už zúfa .... Skrátka, podruh si so mnou robí čo chce... ...a muž - ČLOVEk nevie, čo so sebou.... ....snáď sa nezblázni.....

 • li 06.06.2019, 11:37

  Ja som zasadova,kto raz sklame, sklame znovu.Co sa tyka penazi, nejdem do ziadneho rizika.Ak poziciam, tak len mini sumu niekomu pred vyplatou.Bodka.V zivote by som nesla nikomu rucit, na pozicku, proste nikomu, ani rodine.Kazdy sa ma postarat o seba sam a prikryvat sa dekou, na aku ma.V zivote som neprisla o ziadne peniaze. Kazdy, nech sa nauci hospodarit s tym, co ma a na co ma.Ziadne prehovarania na mna neplatia.Ak mam niekomu pomoct, tak v inom smere, ale , co sa tyka penazi, tak nie.Bohuzial......................................

 • Eva 06.06.2019, 11:06

  žiadna druhá šanca nemala byť..partner je tu na to aby sme mu mohli dôverovať, oprieť sa o neho a riešili veci spoločne..okradol prvý krát, okradne znova

 • Stano 06.06.2019, 09:13

  Ešte dodám že s autorkou nesúhlasím že ľudia si zaslúžia druhú šancu. Odrbal si ma raz, neverím ti, skončil si, odchod! Keď už niekto niekomu pomôže, má sa z vďaky chovať tak, aby druhú šancu ani nepotreboval. Bodka.

 • Stano 06.06.2019, 09:09

  Zase sa raz potvrdilo pravidlo, že keď niekomu pomôžete s problémom, určite si na vás spomenie, keď bud mať ďalší. Súhlasím s Ľubom, lepšie nepomáhať, možno iba ak priateľom, ktorým maximálne veríme a poznáme ich x rokov a už pomohli aj oni nám. Ale inak sa dnes nedá veriť nikomu, iba ak hrstke ľudí,ktorí si to zaslúžia, ale pravdepodobnosť že pomáhate zrovna takému, je dnes veľmi malá. Už dávno nežijeme v dobe, kde si ľudia viac pomáhali a boli si rovnejší. Dnes je to už boj o prežitie a každý ide na vlastnú päsť.

 • ľuboš 06.06.2019, 08:22

  Chudobného, chudobnu, hlúpu, hlupeho, škaredu, škaredého nebrať.!!! :)) Mňa toľko ľudí obabralo a oklamalo o peniaze, že to ani smiešne nie je.... Rada :NEPOMAHAT!

1

Pridať komentár