Syndróm dráždivého čreva je ťažké liečiť: Pacientom môže pomôcť revolučný objav

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trpíte syndrómom dráždivého čreva?

Syndróm dráždivého čreva je ťažké liečiť

Objavuje sa častejšie u žien ako u mužov a trápi čoraz väčšie množstvo ľudí. Syndróm dráždivého čreva je bežnou starosťou, s ktorou bojuje každý piaty až desiaty človek. Hoci sa nedá vyliečiť, pomôcť by mohol nový spôsob, ktorý skúšali na pacientoch v posledných mesiacoch.


Odborné webové stránky alebo psychologická terapia cez telefón môžu podľa vedcov pomôcť ľuďom so syndrómom dráždivého čreva (IBS). Ich práca uverejnená v odbornom žurnále Gut ukazuje, že kognitívna behaviorálna terapia (CBT) môže znížiť príznaky choroby aj v prípade, že nie je realizovaná na osobnom stretnutí s odborníkom.


Mohlo by vás zaujímať: Syndróm dráždivého čreva: Čo ho spúšťa a ako zvládnuť jeho prejavy?


O čo vlastne ide?

Syndróm dráždivého čreva je bežným a často celoživotným ochorením. Spôsobiť môže žalúdočné kŕče, nadúvanie, hnačky alebo zápchu.

Ide teda o dlhodobú poruchu funkcie vyprázdňovania hrubého čreva. Podľa štatistík postihuje toto ochorenie 10 až 20 percent populácie vo vyspelých krajinách. Ide najmä o tých, ktorí zle znášajú záťažové situácie. Objavuje sa často u ľudí energických, veľmi aktívnych, ktorí chcú všetko okolo seba organizovať. Neraz ide o perfekcionistov alebo dominantné typy na vedúcich postoch.

Na vyliečenie neexistuje liek, avšak zmeny v stravovaní i životnom štýle a medikamentózna liečba môžu pomôcť kontrolovať príznaky.

Pomoc online?

Tím vedcov z britskej Univerzity v Southhamptone a King's College London uvádza, že ich nedávno navrhnutá kognitívno behaviorálna terapia prostredníctvom telefónu alebo webovej stránky vyžaduje menej terapeutov a môže pomôcť väčšiemu počtu ľudí, ktorí to potrebujú.

Experiment zahŕňal 558 ľudí s dlhotrvajúcim IBS s príznakmi aj napriek liečbe a radám správneho životného štýlu. Tretina ľudí podstúpila terapiu cez telefón - osem jednohodinových sedení s terapeutom spolu s ich bežnou, štandardnou liečbou. Druhá tretina absolvovala terapiu prostredníctvom webovej stránky - osem modulov interaktívnej online CBT a päť polhodinových sedení s terapeutom cez telefón. Posledná tretina zostala pri štandardnej liečbe, teda napríklad liekoch proti kŕčom a radách o zmene životného štýlu.

Webová terapia aj terapie cez telefón zahŕňala množstvo tém vrátane detailných informácií o tom, ako pracujú črevá, čo je IBS, ako postrehnúť nevhodné správanie alebo zmeniť a vytvoriť stabilné a zdravé stravovacie návyky.


Mohlo by vás zaujímať: Prejavy syndrómu dráždivého čreva sa dajú ovplyvniť: Kľúčová je strava


Progres už po roku

Po dvanástich mesiacoch vedci zistili, že pacienti z prvých dvoch skupín hlásili menej príznakov ochorenia, väčšiu schopnosť zvládať prácu a vzťahy a menšiu úzkosť a depresiu ako ľudia, ktorí boli iba na štandardnej liečbe.

„Často sa pri chronických ťažkostiach, ktoré majú vplyv na našu schopnosť ísť ďalej a robiť to, čo v živote chceme, stáva, že sa prispôsobíme a žijeme svoje životy aj napriek problémom. A niekedy to dlhodobé prispôsobenie sa nie je prospešné," uviedol pre britskú BBC vedúci výskumu Hazel Everitt.

„Príkladom môže byť, že keď sa znepokojujete svojimi črevami, môžete stále kontrolovať, kde sú toalety," pokračoval. „Pomocou kognitívnej behaviorálnej metódy môžeme pomôcť ľuďom pracovať na tomto správaní a neužitočných myšlienkach," uzavrel Everitt.

Hoci môže pomoc cez telefón alebo online pri podobnej chorobe znieť zvláštne a určite sa nájde množstvo ľudí, ktorí by k nej pristupovali skepticky, ostáva len dúfať, že podobnú liečbu budú môcť po nejakom čase využívať aj ľudia na Slovensku.


Máte skúsenosti so syndrómom dráždivého čreva? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

  • Mene Amber 30.06.2019, 11:06

    Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

  • blanka 14.06.2019, 18:51

    a koľkokrát ti ho niekto urobil?

  • adamko 23.05.2019, 11:46

    Vždy som tvrdil že anál je proti prírode. neverili ste mi a toť máte výsledok.

1

Pridať komentár