Ako spomaliť starnutie? Vyskúšajte domáci test elasticity kože a bojujte s časom

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Od istého veku začne na pokožku pôsobiť gravitácia viac, ako by ste si želali

Od istého veku začne na pokožku pôsobiť gravitácia viac, ako by ste si želali. Sledujete poklesnuté kontúry okolo úst, lícnych kostí a čeľuste. Aj okolie očí už stratilo na svojej sviežosti. Môže za to znížená produkcia kolagénu a elastínu, dvoch dôležitých proteínov, ktoré sa starajú o pružnosť a pevnosť pokožky.


Podľa toho, ako sa o pokožku staráte, sa prvé výrazné zmeny v jej kvalite objavujú už vo veku 35 rokov. Biologický vek pokožky však môže byť odlišný od toho skutočného. Neprispievajte preto k predčasnému starnutiu pokožky a dodajte jej presne to, čo potrebuje.

Domáci test elasticity kože

Pohľad do zrkadla vie byť niekedy nepríjemný. Ak sa zahľadíte, presne vidíte miesta, ktoré boli pravidelne počas leta vystavené slnku. Ak ste sa často hnevali alebo mračili, na čele máte hlboké ryhy, ak ste sa boli pod stresom, účinok kortizolu vám pridal roky navyše.

Skúste si predstaviť pokožku seniora a pokožku malého dieťaťa. Kým dieťa má podkožnú vrstvu plnú kolagénu a dokonale pružnú, u starších ľudí vidíte uvoľnenú sinastú kožu, presvitajúce cievky a vyššiu náchylnosť na poškodenie. Existuje jednoduchý spôsob, ako zistiť, v akom stave je vaša pokožka. Stačí na to jednoduché uštipnutie kože.

Uchopte medzi palec a ukazovák kožu na hornej časti dlane. Stisnite, mierne nadvihnite a podržte 5 sekúnd. Ak sa pokožka vráti na pôvodné miesto

 • za 1 - 2 s, pravdepodobne nemáte viac ako 35 rokov,
 • za 3 - 5 s, ste vo veku 40 - 45 rokov,
 • za 5 - 9 s, máte okolo päťdesiatky,
 • za viac ako 10 s, ste starší ako 60 rokov.

U seniorov 75+ je čas, za ktorý pokožka na dlani nadobudne pôvodný tvar už skutočne výrazný, a to od 30 - 60 sekúnd. Aký je podľa tohto testu váš biologický vek?


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny, s ktorými vaša pleť nezostarne: Viete, ktoré to sú?


5 tipov, s ktorými budete starnúť pomalšie

Viete, kedy starnutie urýchľujete? Ak fajčíte, dlhodobo sa vystavujete slnku alebo soláriu, ak ste pod stresom, pokiaľ málo spíte, alebo opakovane chudnete a priberáte, … Zoznam by mohol byť ešte dlhší. Najväčší orgán ľudského tela odráža vaše zdravie a kondíciu a aj to, ako ste k sebe za posledné desaťročia pristupovali. Ako tento stav aspoň o kúsok vylepšiť?

Dôverujte antioxidantom

Hovorí sa o nich ako o bojovníkoch proti starnutiu. Antioxidanty pôsobia proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú škody na bunkách a urýchľujú ich starnutie. Bohaté zdroje antioxidantov nájdete v bobuľovitom ovocí, kapuste, špenáte, brokolici, chlorele, zelenom jačmeni, zelenom čaji, v čerstvých bylinkách a dokonca aj v horkej čokoláde.

Náš tip: Ak hľadáte vzpruhu pre unavenú pokožku, vyskúšajte masku so zeleným čajom - obsah 2 vrecúšok alebo 1 polievkovú lyžicu sypaného čaju zalejte trochou horúcej vody, nechajte lúhovať či spariť. Mierne roztlačte na kašičku a takmer vychladnutú zmes zmiešajte s malým množstvom bieleho jogurtu. Naneste na očistenú pleť a nechajte aspoň 15 - 20 minút pôsobiť. Na záver opláchnite. Zelený čaj má výborný upokojujúci účinok na stresovanú pleť. Pôsobí osviežujúco a rozjasňujúco.

Podporte vstrebávanie kolagénu

Prirodzený úbytok kolagénu nemožno zastaviť. Je zodpovedný za pružnosť pokožky. Čím menej je kolagénu v koži, tým je náchylnejšia na vrásky a predčasné starnutie. Vonkajšou aplikáciou kolagénu však pokožka veľa nezíska. Ak sa rozhodnete pre užívanie kolagénu, či už v podobe výživových doplnkov alebo si pravidelne uvaríte silný vývar z kostí, majte na pamäti, že bez vitamínu C sa mu nedarí. Vitamín C v citrusoch, bobuliach, či kapuste dokáže zvýšiť vstrebávanie kolagénu.

Pozor na účinky stresu - je to práve stresový hormón kortizol, ktorý oslabuje kolagénové vlákna a ničí sebaobnovovaciu schopnosť pokožky!


Mohlo by vás zaujímať: Ako vyzerať mladšie a udržať sa fit? Karnozín je najsilnejší antioxidant


Na slnku iba chránení

Opálená pokožka vyzerá síce príťažlivo, no platí to len pre mladšie ročníky. Čím viac času na slnku bez dostatočnej slnečnej ochrany strávite, tým viac pigmentových škvŕn, fľakov a hlbokých rýh sa objaví na najviac odhalenej pokožke (tvár, krk, dekolt a ruky). Vyhýbajte sa najsilnejšiemu slnku medzi 11. - 15. hodinou, chráňte ju krémom s vyšším ochranným faktorom a pokrývkou hlavy.

Nežmúrte

Ani ten najlepší krém na očné okolie vám nepomôže, ak nebudete vonku, počas slnečných dní, nosiť okuliare. Žmúrením a privieraním očí je tenká pokožka v tejto oblasti nadmerne namáhaná. Rovnako to platí aj v prípade, ak nenosíte vhodné okuliare na korigovanie chyby zraku.

Obnovte elasticitu kože

Vďaka elastínu sa pokožka aj po natiahnutí vráti na svoje miesto. Ako sme si už povedali, vo vyššom veku to však trvá čoraz dlhšie. Ako si pomôcť? Pravidelne trénujte tvárovú gymnastiku, s ktorou sa vám podarí aktivovať a zregenerovať svaly na tvári a podporiť tak cirkuláciu krvi.

Čím viac krvi a kyslíka, tým lepšia výživa pre pokožku a rýchlejší odliv toxínov. Opatrne s cvičením, pri ktorom namáhate krk. Niektoré cviky, hoci vykonávané s dobrým úmyslom, napínajú pokožku na krku, ktorá potom ťahá pokožku na tvári smerom dolu. Výsledkom je nepekný uvoľnený podbradok alebo poklesnuté kontúry okolo čeľuste.


Mohlo by vás zaujímať: Aloe vera pre telo zvonku aj zvnútra: Vypestujte si ju jednoducho u vás doma


Vyskúšajte Aloe vera

Aloe vera obsahuje až 240 aktívnych biologických látok a je mimoriadne účinné pri problémoch s pokožkou. Podporuje tvorbu kolagénu, aktivizuje elastín, pokožku dôkladne hydratuje a spomaľuje tvorbu nových vrások. Navyše lieči aj kvasinkové a bakteriálne infekcie kože. Dužinu z listu Aloe vera (alebo kvalitný kupovaný gél) aplikujte na očistenú pokožku a nechajte pôsobiť. Pokožka bude vyživená, zjemnená a chránená.


Ako sa so starnutím pokúšate bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (3)

 • Agy 08.07.2019, 21:07

  na plet mi v tom velmi pomaha močná pletova maska. Je to pre mn ahotovy zazrak. Tato maska je hotovy zazrak a doporučujeeeem https://www.notino.sk/grown-alchemist/activate-nocna-pletova-maska-proti-starnutiu-pleti/

 • adamko 24.06.2019, 12:15

  Aktívny sexuálny život zabezpečí elasticitu aj kože

 • fero 24.06.2019, 06:06

  Pred viac ako 20 rokmi ma začali pobolievať kolená. Po preskúmaní obsahu prípravku ( ktorý som užíval ) som zistil, že ide len o pekne zabalenú a hlavne drahú želatínu. A tak teraz každý deň pijem želatínu s kurkumou. Kĺby mám v poriadku a na tvár mám úplne hladkú, bez vrások. Na Vianoce budem mať 80. Netvrdím, že je to z tej želatíny môže to byť aj genetika ale určite neškodí. P.S. Pred dvomi týždňami sme mali maturitné stretnutie po 65 rokoch. Keď pozerám fotky, tak som zistil že medzi nich nepatrím lebo som ako ich syn. Ktovie?????

1

Pridať komentár