Kríza stredného veku u žien: Čo vás najčastejšie trápi?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Kríza stredného veku prichádza najčastejšie medzi 35. a 55. rokom života

Kríza stredného veku prichádza najčastejšie medzi 35. a 55. rokom života. Slovo kríza znie v tomto význame niekedy príliš negatívne. Túto etapu totiž možno vnímať aj ako obdobie rastu a zmien, či už dobrovoľných alebo vynútených. Mnoho žien práve v týchto rokoch pociťuje narastajúcu záťaž a nespokojnosť s doterajším stavom. Celkom prirodzene sa túžia vymaniť zo zabehnutých vzorcov a opustiť stereotyp, ktorý na ne kladie veľké požiadavky.


Chcú začať žiť inak - s lepším pocitom zo seba samej a spokojnejšie. Pri budovaní kariéry, partnerstve a rodičovstve sú to totiž práve ženy, ktoré robia väčšie ústupky a kompromisy, a tak sú aj s vlastným súhlasom zatlačené do situácii a vzťahov, ktoré im nevyhovujú úplne. Pýtate sa aj vy na to, či je zmysel vášho života už naplnený? Máte pocit, že si zaslúžite viac? Ako spoznať, či prechádzate krízou stredného veku?


Mohlo by vás zaujímať: 7 éterických olejov pre ženy v klimaktériu: Zmiernite ťažkosti prírodnou cestou


1. Pochybujete

Kríza stredného veku je bohatá na pochybovačné myšlienky. Často uvažujete o tom, aký život by ste mali, ak by ste sa pred 10 - 20 rokmi rozhodli inak, alebo ak by ste nedali na názory rodičov, manžela alebo okolia.

Snažíte sa predstaviť si svoj život a nadobúdate pocit, že za iných podmienok by ste boli šťastnejšia. Nikde však nie je napísané, že ak by ste vtedy zmenili prácu, alebo sa rozhodli pre rozvod, bol by váš život teraz skutočne lepší. Preto sa zbytočne neumárajte predstavami o tom, by bolo keby...

2. Túžite po zmene

V živote vraj ľutujeme iba tie veci, ktoré sme nemali odvahu vykonať. Chcete zmeniť účes? Chodiť na kurz maľovania, spoločenských tancov? Chcete schudnúť od dve konfekčné veľkosti a konečne sa po rokoch cítiť príťažlivo? Túžite po zmene práce? Tak smelo do toho.

Vnímajte toto obdobie aj ako obdobie, kedy môžete uskutočňovať zmeny a rásť smerom, ktorý vám vyhovuje. Už ste dostatočne silná a skúsená žena, aby ste vedeli, čo je pre vás dobré a dokázali mať nadhľad na kritikou od blízkych.


Mohlo by vás zaujímať: Obávaná kríza stredného veku: Dostane aj vás?


3. Riešite svoj vzhľad

Jedného dňa ste sa zobudili a od toho osudného pohľadu do zrkadla sa neviete zmieriť ani s jedinou vráskou. Dovtedy ako keby ani neexistovali Mali ste pár krémov a boli ste spokojná. S krízou stredného veku prichádza aj strach o to, že prídete o krásu, pekný vzhľad a príťažlivosť.

Čoraz viac sa tak porovnávate so ženami na fotkách v magazínoch a ste ochotná zaplatiť veľa peňazí, len aby mladosť zostala večná. Starnutie je nevyhnutnou zmenou a vymazávanie rokov kozmetickými procedúrami nemusí byť účinné.

U mužov to vyzerá podobne - v tomto období sa objavuje veľká snaha mať čo najviac svalov a vyzerať k svetu.

4. Ste k sebe ľahostajná

Existuje aj opačný extrém, ktorý je pre toto obdobie typickým - zanedbávanie zovňajšku. Pod náporom povinností a zmenách v hormónoch neustriehnete stravu a postupne priberáte na váhe. Na hlave sa hromadia odrastajúce šediny, obliekate sa nevýrazne a podvedome ste prijali rolu ešte staršej ženy, ako v skutočnosti ste.

Podľa psychológov je najdôležitejšie si uvedomiť, že v päťdesiatke nemôžete vyzerať tak, ako keď ste mali o polovicu menej, ale nemusíte vyzerať ani neupravene a tým pádom staršie. Je treba nájsť “model” zrelej inšpiratívnej ženy, ktorá môže byť dobrou motiváciou.


Mohlo by vás zaujímať: 10 chýb žien v strednom veku: Vyhnite sa im a žite spokojnejší život!


5. Vaša osobnosť sa mení

Približne 5 rokov pred menopauzou je telo ženy vystavené poklesu estrogénu (obdobie perimenopauzy), aby ste sa následne dostali do stavu, ktorý sa ponáša na niekoľkomesačný nekončiaci PMS syndróm.

Menopauza významne vplýva na emócie a osobnostné vlastnosti žien v strednom veku. Nepoznáva vás manžel, deti ani kolegovia v práci a to viac potrebujete, aby ste mali v živote “skalu”, ktorá vás podporí a bude empaticky načúvať.

6. Neveríte v optimistickú budúcnosť

V tom, ako vnímame svoju budúcnosť, existuje medzi generáciami veľký rozdiel. Kým mladí ľudia tesne po škole sú plní plánov, cieľavedomosti a nesplnených snov, seniori nadobúdajú veľkú spokojnosť v prítomnosti a vychutnávajú si každý jeden.

A čo ľudia v strednom veku? Ohrozuje ich rezignácia spojená s vyčerpanosťou. Práve ženy vo veku medzi 40. - 50. rokom života zažívajú najvyššiu mieru stresu - “na krku” máte nesplatené pôžičky, manželstvo s ochladnutými citmi a dospievajúce deti.

Nenadobudnite pocit, že už nič nemusíte plánovať a že snívanie je zbytočné. Vašou úlohou je opäť sa v živote nadchnúť pre niečo nové. Robíte to najmä pre seba!


Máte skúsenosti s krízou stredného veku? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Menodcino 23.07.2019, 19:33

  Sex je prospešný, ak dobre prebehne. Ak má s ním niekto trable, je po nálade a je to ešte horšie. Ak sa necítite na úspech, je lepšie si ani nezačínať, nielen v posteli. Je to lepšie ako niekoľkodňová, týždňová trauma z neúspechu a tie sa samozrejme aj zvyknú opakovať.

 • Zuza 11.07.2019, 22:01

  Prečo kríza? Veď je to super vek, len je potrba si ho užívať a nie stres z veku. V sexu hlavne žiadna nuda, s partnerom si možete zaobstarať nejaké hračky a hned bude veselšie.

 • katka 23.05.2019, 10:46

  pockajte az budete mat 70,co by som dala za 55 ako mne len bolo dobre zdrava pekna silna,svet bol gombicka,teraz uz len cakam na smrt,

 • fero 23.05.2019, 10:17

  8-ročný som ochorel keď v knihe zabili Winnetoua. V 12-13 r. som sa tešil na 15, že budem môcť chodiť na neprístupné filmy. 16 ročný som si vymazával kádrové škrabance vo fabrike na výrobu ložísk, 18 r. ma prijali na VŠ ako robotnícky káder a tam som si našiel moju manželku s ktorou som sa ako 23 ročný oženil . Krátko po skončení VŠ (24 r.) sa nám narodila dcéra, o rok sme si obstarali byt a narodil sa nám syn. Potom sme 45 rokov tvrdo pracovali, vychovali sme deti a máme krásne 3 vnučky. Teraz keď mám 80-ku ( manželka 79) na krku ma pred 7 rokmi okrajovo šľahla rakovina ale lekár mi povedal, že z hľadiska medicínskej štatistiky som vyliečený. Na žiadnu krízu sme nemali čas.

 • kdeže 22.05.2019, 11:50

  Mám 47 a som úúúplne v pohode! Práve naopak, toto obdobie je neporovnateľne OVEĽA lepšie ako ten nikdy nekončiaci stres pri malých deťoch! Mám viac času sama na seba, dobrého muža a deti už sú veľké, aké fajn! Mám oveľa viac voľného času, konečne sa vyspím koľko chcem, môžem cvičiť a chodiť na kozmetiku alebo s babami na kávu, to je také fajn, postupne sa približujem viac tomu obdobiu, keď som bola mladá a bez starostí. Ženy neverte! (Perimenopauzu ešte nemám, ale na PMS zaberá Vitex jahňací, vyskúšajte! )

 • adamko 22.05.2019, 09:16

  Netrápte sa. Venujte sa mazleniu, poriadne si užite sex s milovaným/ou a život bude ako péřičko.

 • xxx 22.05.2019, 07:45

  najlepsie obdobie zivota

1

Pridať komentár