Ako sa nestratiť v lese? Pamätajte na tieto skautské triky a nezablúdite

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Stalo sa vám, že ste v lese zablúdili?

Stratiť sa v lese môžete aj vy

Chystáte sa na malý výlet do lesa? Máte radi potulky po známych aj neznámych chodníčkoch? Akýkoľvek dobrý pocit však môže zmariť zablúdenie - postrach každého turistu. Súčasný človek, ktorý sa orientuje hlavne podľa GPS alebo aplikácií v telefóne akosi stratil prirodzený orientačný zmysel. A to dokonca aj v cudzom meste, nielen v prírode, kde sú desiatky stromov rovnakých a každá odbočka sa ponáša na tú, ktorú ste už videli. Ako sa v lese nestratiť? A čo robiť, keď k tomu dôjde?


Na telefón sa dá spoľahnúť, nie je však istotou

Možno si hovoríte, že idete iba na bežnú túru - zbierať huby v lese, v ktorom ste boli už mnohokrát, že vám nič nehrozí, tak prečo taká panika! Pravda je však taká, že každoročne sa v horách stratí čoraz viac ľudí. Les zrazu zhustne, známa cesta sa stratí z dohľadu a zrazu srdce počujete búšiť až v krku...

Predpokladajme, že máte so sebou mobil s mapou alebo navigáciou. Ak sa mu však začne vybíjať baterka alebo budete mimo dosah signálu a internetového pokrytia, rozhodne nebudete múdrejší. Ak sa stratíte, najdôležitejšie je zachovať pokoj, dýchať zhlboka a začať rozmýšľať predovšetkým racionálne a nie v katastrofických scenároch.

Na každý výlet do lesa by ste sa mali pripraviť a nevyrážať iba v teniskách s jednou fľaškou vody. Do batohu sa totiž zmestí veľa dôležitých vecí, ktoré vám vo chvíľach neistoty môžu pomôcť:

 • Ešte pred túrou si pozorne prezrite mapu prostredia - aký rozľahlý je les, kadiaľ ide rieka, na aké potoky môžete natrafiť. Snažte sa zapamätať čo najviac styčných bodov (napr. vysielač, štrková cesta pre lesné stroje). Blúdiť môžete aj dlho a dostať sa na rôzne smery, preto si vopred naštudujte aké obce, sídla alebo osady s chatami sa v okolí nachádzajú.
 • Vezmite si so sebou dostatok jedla a vody, vždy minimálne 1,5-krát toľko, ako by ste na výlet “bez problémov” potrebovali.
 • Do batohu pribaľte kompas alebo buzolu s mapou. Vedieť, kde je sever je v takýchto situáciách na nezaplatenie.
 • Zápalky zachránili život už mnohým strateným ľuďom v lese.
 • Ak ide o túru počas chladnejšej časti roka, pribaľte si aj termofóliu - je ľahká, zložená zaberá minimum miesta, no dokáže zachrániť život počas chladných nocí.
 • Nezabudnite na základnú výbavu pre prvú pomoc - obväz, dezinfekcia, leukoplast, ak ste alergickí na bodnutie hmyzom, lieky, ktoré bežne užívate a bez nich by sa váš zdravotný stav zhoršil. Netreba celé balenia, stačí odstrihnúť pár kusov.
 • Vhodným pomocníkom je aj powerbanka – externá baterka, ktorou si môžete nabiť váš telefón.

Mohlo by vás zaujímať: Poľovačky sú v plnom prúde: Ako sa v lese pohybovať bezpečne a bez pokuty?


Ako sa dostať z lesa?

Kým prijímate signál a máte možnosť telefonovať, kontaktujte horskú službu, známych alebo jednoducho kohokoľvek, kto by vám vedel pomôcť. Pripravte sa na to, že budú potrebovať nejaké orientačné body, aby vás vedeli lokalizovať. Snažte sa zapamätať si čo najviac netypických prvkov alebo čakajte vedľa posiedky, skalnatého previsu…

Ak si musíte poradiť sami, nebojte sa, že práve vás napadne medveď alebo hladná svorka vlkov. Medveď zaútočí ročne na 2 - 4 ľudí, tak snáď nebudete mať takú smolu, že ste sa stratili a zároveň vás napadol medveď. Vlkom stačia hospodárske zvieratá. Koniec koncov, pre vašu istotu, na batohu môžete mať zavesenú aj píšťalku alebo veľkú rolničku, ktorá vlky a medvede vyplaší.

Ako vám dokáže pomôcť príroda? Ešte z čias základnej školy si možno spomínate na zopár trikov, ktoré zablúdencom pomôžu nájsť správny smer:

 • Ak natrafíte na peň spíleneho stromu, hustejšie letokruhy sú vždy smerom k severu.
 • Machy a lišajníky obrastajú skaly a stromy zo severnej strany.
 • Osamotené stromy majú konáre dlhšie a košatejšie na južnej strane - ťahajú sa za slnkom.
 • Mravenisko je zo severnej strany prudko skosené, z južnej strany pozvoľne klesá, aby získalo čo najviac slnečných lúčov zo slnka.
 • Ak sa na pravé poludnie postavíte tvárou k svojmu tieňu, ste otočení na sever, za chrbtom máte juh.
 • Pokiaľ nosíte ručičkové hodinky, dajte ruku vodorovne a otočte sa tak, aby hodinová ručička smerovala na slnko. V polovici uhla medzi hodinovou ručičkou a číslicou 12 je približný smer na juh. Tento postup platí pre severnú pologuľu.

Mohlo by vás zaujímať: Nechajte sa vyliečiť lesom: Sylvoterapia dobíja ľuďom stratenú energiu


Rešpektujte prírodu

Človek, ako samokorunovaný pán tvorstva, mnohokrát stráca zábrany a aj v neznámom prostredí sa správa, ako by mu všetko patrilo. Les však takým ľuďom môže veľmi skoro ukázať svoje vlastné pravidlá. Každý návštevník lesa alebo národného parku by sa mal správať s ohľadom na okolitú prírodu - ticho, šetrne a bezpečne, chrániť rastliny, živočíchy aj hmyz.

Na územiach so štvrtým a piatym stupňom ochrany je dôležité držať sa vyznačených trás. Prehodnoťte možné riziká a nástrahy, svoje fyzické možnosti, sledujte predpoveď počasia, aby ste sa vyhli túre v silnom vetre a búrke. Voľte primerané oblečenie, ktoré vás ochráni pred bodnutím hmyzu, prisatím kliešťa a obúvajte si iba pevnú protišmykovú obuv.


Podarilo sa vám už stratiť v lese? Ako ste našli správnu cestu? Napíšte ostatným čitateľom skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

 • Laco 12.08.2019, 21:52

  Najmä starí ľudia chápu čo je "powerbanka" a že k nej nepotrebujú žiadnu kartu a nie je v každom meste dostupná... Starší človek má najčastejšie úplne jednoduchý mobil, nie nezmysly menom smartfón, či ako znie ten čudný cudzí názov.

 • Mene Amber 30.06.2019, 11:03

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

1

Pridať komentár