Stretávka zo školy po dlhých rokoch: Berte ju s nadhľadom a zabavte sa

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Chodíte na stretávky zo školy?

Azda najväčšie problémy so stretávkou majú ľudia okolo päťdesiatky

Už je to zase tu. Opäť raz prišla tá chvíľa, kedy ste obdržali pozvánku na stretávku zo školy. Nezáleží na tom, či zo základnej alebo strednej školy, pocity, ktoré nadobudnete môžu byť mierne rozpačité. Je tam totiž skupina ľudí, ktorých by ste videli veľmi radi, ale tiež aj tí, ktorým už dávno neviete prísť na meno.


Azda najväčšie “problémy” so stretávkou majú ľudia okolo päťdesiatky. Nevyhnú sa bilancovaniu všetkých pracovných a životných úspechov a ak niektorá oblasť pokrivkáva, je ťažšie ísť s kožou na trh.

Naopak, bývalí spolužiaci, starší ako 60 rokov, sa opäť raz tešia, že uvidia známe tváre, s ktorými istý čas drali rovnaké lavice. A čím hojnejší počet, tým lepšie. Čo vás môže na stretávke po rokoch prekvapiť? Je treba brať si niektoré otázky k srdcu?


Mohlo by vás zaujímať: Útočí na váš vzťah rutina? Zasiahnite, kým je čas a udržte si šťastie


Budete svojou najlepšou verziou

Každý účastník stretávky vyzerá počas jej konania najlepšie, ako je to možné. Nikto sa nedostaví v obnosených veciach a nedbalom účese. Chcete čo najlepšie prezentovať sami seba a na tom nie je nič zlé.

Predsa len aj túto spoločnú akciu treba brať aspoň trochu seriózne a dať jej punc elegancie. Vedzte však, že vaši bývalí spolužiaci si vás pamätajú ako to bezstarostné dievča, bifľoša alebo arogantného športovca a táto nálepka akokeby zostala nalepená na vašom čele.

Každý je úspešný. Najmä slovami

Určite vás neobíde tá časť, kde máte o sebe a svojom živote povedať pár viet, priblížiť v skratke, čo sa udialo za posledné roky. Budú znieť pracovné úspechy, počet detí, vnúčat, možno aj zdravotný stav a veľkosť majetku.

Pri niektorých ľuďoch sa možno pozastavíte a budete tušiť, že sú to len nafúknuté pekné frázy a pravda je niekde inde. Netreba to však vyvracať. Nejdete robiť rozbroje a nikto nechce na stretávke vyplakávať na pleciach ďalších 20 ľudí, ktorých vidí raz za pár rokov.

Azda nie je stretávka, ktorá by nebola zároveň aj malou pretvárkou. Naposledy ste sa aktívne poznali v bezstarostnom detstve a v puberte, ktorá “oplieskala” viacerých z vás. Teraz ste inými ľuďmi - skúsenejšími, zrelšími, no možno aj viac skúšanými životom.


Mohlo by vás zaujímať: Gestami hovoríme skôr ako slovami: Všimli ste si to niekedy?


Obľúbenci vs. neobľúbenci

Ako je to možné, že po toľkých rokoch a niekoľkých pohárikoch vína ste sa zase poskupinkovali tak, ako tomu bolo počas školských čias? Sú to ľudia, s ktorými ste mali podobné záujmy, dlhšie ste zostali v kontakte aj po škole a pravdepodobne máte viac spoločných spomienok, na ktorých sa dokážete zabaviť.

Hoci ste študovali na rovnakej škole, mali ste odlišné osudy. Počúvajte pozorne, neoživujte staré spory a tešte sa z toho, že sa našiel niekto, kto to celé zorganizoval. Keď ste školu opúšťali, isto ste si sľúbili, že sa budete vidieť minimálne každý rok. Tých pár hodín raz za 5 či 10 rokov neublíži snáď nikomu.

Nemusíte sa obhajovať

Veď ty si chcela byť lekárka? Ako to, že tvoja firma skončila? Prečo si syna neviedol k športu? Vzťah “konškolákov” je do istej miery špecifický. Je medzi vami zaujímavá otvorenosť, ktorá vás vracia desiatky rokov dozadu. Preto sa zrejme vyskytnú otázky, ktoré by vám takto priamo nepoložila ani blízka osoba.

Majú o vás nejaký obraz. Ten sa za roky, ktoré ste sa nevideli, nemusel naplniť. Avšak, oni o tom zvyčajne nemajú ako vedieť. Jednoducho dajte veci na správnu mieru a tomu, kto sa zaujíma, vyskladajte mozaiku o sebe. Aby sa nestalo, že sa po stretávke budú o vás šíriť rôzne domýšľavé a nepravdivé chýry.


Mohlo by vás zaujímať: Romantik alebo nie? Prezradia ho prsty!


Platonická láska na obzore

Pripravte sa na to, že stretávka má silu oživovať pocity a dávno zabudnuté city. Z vašej platonickej lásky môže byť starší plešatejúci pán, ktorý už dávno nemá široké ramená a úzky pás, no tiež aj fešák, z ktorého sa vám zase raz podlomia kolená. Že tá mladá baba, ktorej ste otvárali dvere a obdivovali každý jej pohyb, je stále okúzľujúca a nechýba jej iskra v očiach. Bývalá láska je nebezpečná najmä vtedy, ak vzťahy doma nie sú ideálne. Takýto človek opantá vaše myšlienky a city aj po rokoch, hoci možno za ten čas je úplne iným človekom, akého ste poznali.

Spomínajte a smejte sa

To najlepšie, čo môžete urobiť, je zobrať si nielen fotky svojej rodiny, ale aj fotky zo školských čias a zo spoločných výletov. Uvidíte, koľko spomienok sa vynorí a ako sa budete baviť na svojich účesoch a móde. Rozpamätáte sa na roky bezstarostnosti a aspoň na chvíľu uniknete z bežného kolotoča povinností.

Čím ste starší, isto chápete, že nejde o vystatovanie sa majetkami. S touto skupinou ľudí ste trávili intenzívny spoločný čas, preto zo stretávky po rokoch netreba robiť strašiaka. Ak ste si aj povedali „Ja nejdem, nechcem sa s nimi porovnávať,” skúste sa ešte raz zamyslieť. Ak sa tam nájde aspoň pár ľudí, s ktorými by ste sa úprimne a zo srdca zasmiali, prehodnoťte svoju tvrdohlavosť.


Chodíte na hromadné stretávky s niekdajšími spolužiakmi zo školy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
  • Autor: Lucia
  • Foto: gettyimages
  • Kategória: Vzťahy
  • Dátum: 08. 06. 2019

Diskusia (1)

  • fero 10.06.2019, 12:51

    Najhoršie je keď na začiatku spomíname na tých, čo nás opustili od posledného stretnutia. Potom už je to fajn. Nedávno sme mali 60. výročie maturity a o dva roky sa stretneme k 80. narodeninám....... iba ak ?

1

Pridať komentár