Ženy v menopauze ohrozuje nadváha: Ako s ňou bojovať a nájsť stratenú rovnováhu?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Koľko kilogramov ste okolo päťdesiatky pribrali?

Ženy v menopauze ohrozuje nadváha

S menopauzou je spojených množstvo okolností, ktoré bežný život ženy rozhodia zo zabehnutých koľají. Toto psychicky a na emócie náročné obdobie znamená koniec jednej významnej etapy a nové začiatky v mnohých oblastiach.


Výrazné hormonálne zmeny sa postarajú o to, že aj bez toho, aby ste sa začali prejedať, priberáte na váhe, čo je viditeľné predovšetkým v oblasti brucha. Je čas, spoznať svoje nové ja a zabojovať s hroziacim rizikom nadváhy.

Prečo počas menopauzy priberieme?

Menopauza sa zvyčajne vyskytuje okolo 50. roku života ženy. Už niekoľko rokov predtým je cyklus nepravidelný a ženy trápia zhoršujúce sa návaly tepla, zmeny nálad a nezvyčajné chute na mastné a sladké jedlá. Spolu s tým sa v dôsledku prirodzeného starnutia stratili isté percentá svalovej hmoty, preto je váš energetický výdaj nižší. Platí, že menej svalov znamená aj menej spálených kalórií. Táto skutočnosť vedie u väčšiny žien k neželanému prírastku váhy.

V menopauze dochádza k poklesu hormónu estrogénu. Pod jeho vplyvom sa tuk v tele ženy ukladal predovšetkým do oblastí bokov, stehien a zadku. So zníženým estrogénom klesá aj rýchlosť metabolizmu a prebytočná energia prijatá zo stravy sa miesto bokov, ukladá do brucha. Nebezpečný viscelárny tuk predstavuje zvýšené riziko pre rozvoj kardiovaskulárnych chorôb. Navyše, nadváha vo vyššom veku znamená ohrozenie pre kosti a celkovú pohyblivosť. Ženy začne trápiť zvýšený cholesterol, rednutie kostí, vysoký tlak alebo cukrovka 2. typu.

Uvádza sa, že viac ako tretina žien medzi 50. - 60. rokom sa musí vysporiadať nielen s vyššou hmotnosťou, nespokojnosťou so svojím telom, ale predovšetkým s hromadiacimi sa zdravotnými ťažkosťami, ktoré z nadváhy a nízkej hladiny estrogénu, vyplynuli. Znamená to, že sa musíte vzdať a nerobiť so svojím životom nič? Práve naopak - tými správnymi zmenami viete vo svojom živote opätovne nastoliť rovnováhu a užívať si ešte desiatky rokov v dobrom zdraví.


Mohlo by vás zaujímať: V menopauze priberajú mnohé ženy: Ako kilá navyše eliminovať?


Je možné váhu v období menopauzy stabilizovať?

Okrem vyššie spomínaných príčin, je tu skupina ďalších:

 • S pribúdajúcim vekom máte tendenciu spomaľovať a menej sa hýbať.
 • V živote môžu nastať zmeny (vo vzťahoch, v práci), s ktorými je náročné sa vysporiadať, v dôsledku čoho častejšie podliehate emočnému prejedaniu sa.
 • Máte nekvalitný spánok a ráno sa zobudíte s vlčím hladom a chuťou na sladké.
 • Hladina stresu je v tomto období zvýšená a pričiňuje sa aj o ukladanie tuku v oblasti brucha a pásu.

Hlavné je zamerať sa na seba a cielene vykonávať nasledujúce kroky:

1. Ustrážte si hladinu cukru v krvi

Ak máte v obľube biele pečivo, cestoviny z bielej múky, zákusky, sladké nápoje, rôzne kupované sušienky, môže byť práve menopauza tým správnym obdobím, kedy ich zo svojho jedálnička vylúčite v čo možno najvyššej miere.

Po ich zjedení prudko stúpne hladina cukru v krvi, následkom čoho začne pankreas vylučovať veľké množstvo inzulínu, ktorý má hladinu cukru znížiť. Pri prudkom poklese však pocítite pokles energie a opäť siahnete po sacharidovom jedle. Rýchlo priberáte a zvyšujete riziko rozvoja cukrovky 2. typu.

Ak chcete mať svoje telo a chute na jedlo pod kontrolou, mali by ste sa snažiť udržiavať optimálnu hladinu cukru v krvi, bez prudkých výkyvov. Pokúste sa ich nahradiť ovocím, strukovinami, dusenou zeleninou, celozrnným pečivom a celozrnnou ryžou, rybami, morčacím a hovädzím mäsom.

2. Cvičením zlepšíte nielen postavu

Vyberte si takú pohybovú aktivitu, ktorá vás bude tešiť. V tom spočíva základ úspechu. Hoci je to už možno 10 rokov, čo ste prestali aktívne športovať alebo hýbať sa, stačí prekonať ostych a nájsť pre seba to pravé.

Pre ženy v menopauze je mimoriadne účinné aeróbne cvičenie. Také, pri ktorom sa hýbete celým telom, zvýšite tep a „roztopíte“ tuk okolo brucha - aerobik, zumba, brušné tance, spoločenské tance.

Dobrou voľbou je aj rýchla chôdza, nordic walking alebo plávanie. Hýbte sa viac ako posledné roky a nielen, že udržíte svoju hmotnosť, navyše získate silu, výkonnosť a lepšiu psychickú pohodu.


Mohlo by vás zaujímať: Dámy, pozor! K týmto chorobám ste po menopauze náchylnejšie


3. Nájdite spôsob, ako sa zbaviť stresu

Pre ženy v menopauze je stres veľkým nepriateľom. Číha na ne zovšadiaľ. Zbláznené hormóny dokážu aj z pokojnej ženy urobiť tikajúcu bombu. Necítia sa dobre vo vlastnej koži, o všetkom pochybujú, prechádzajú prudkými zmenami a návalmi, ktoré sa hanbia svojmu okoliu priznať a dokonca, aj lekár ich “vyrieši” iba mávnutím ruky.

Zvýšená hladina kortizolu však prispieva k ukladaniu vnútorného brušného tuku, ktorý obaľuje vnútorné orgány a nepriaznivo vplýva na ich činnosť. Čo môžete pre seba urobiť? Vyskúšajte jogu. Existujú dokonca asány, určené pre ženy v menopauze, s ktorými sa naučíte správne dýchať a stimulujete žľazy s vnútorným vylučovaním k udržaniu hormónov v správnej hladine.

Niektorým ženám pomáhajú masáže, užívanie horčíka, meditácie či aromaterapia s vôňou levandule, ruže alebo ylang ylang. Nezabudnite na aspoň 7-hodinový spánok - je veľmi účinným spôsobom, ako dostať hladinu stresového hormónu pod kontrolu.

4. Jedzte menej, ale tie správne potraviny

Vo veku okolo päťdesiatky potrebujete približne o 200 kalórií menej, ako tomu bolo, keď ste mali 40 rokov. Zamerajte sa na:

 • tzv. chudé bielkoviny - pri ich trávení sa musí zvýšiť činnosť metabolizmu a sú hodnotnou výživou pre svalstvo,
 • potraviny s vysokým obsahom vlákniny, pretože navodzujú dlhší pocit sýtosti a je výborná pre upravenie trávenie,
 • veľa ovocia a zeleniny - minimálne 500 gramov denne,
 • celozrnné potraviny - ako zdroj zdravých sacharidov.

Snažte sa jesť pravidelne. Vedomé preskakovanie jedál počas dňa môže spôsobuje výkyvy v hladine cukru v krvi a vás ženie k chladničke alebo k skrinke s maškrtami. Zjete viac, no aj tak sa nebudete cítiť lepšie.


Ako sa počas menopauzy darí bojovať s nadváhou vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (6)

 • Veronika 28.08.2019, 14:14

  Ale však súčasné žienky sú rozmazlávané až-až, alebo hádam nie? Každá má čo chce, aj čo nechce, šminiek, nechtov, vlasov, kufre predraženej kozmetiky a čo ja viem čoho všetkého. Handry, topánky a všakovaký luxus o ktorom sa vašim mamám a babičkám ani len nesnívalo!! Každý rok 2-3 pomerne luxusné dovolenky, tých barov, reštaurácií a všakovakých podnikov nehovoriac. Každý deň nákupy, obchodné centrá kde hravo miniete akýkoľvek peniaz... Čo ešte viac, ženy, chcete??? Lekárne sú plné všakovakých lentiliek, všade samý bukovsky a iní nemenovaní "špecialisti", všade samí odborník, nema problema kúpiť si jedny z najdrahších orieškov(napríklad Makadamové)... A kamarátky, ktoré vás ťahajú, milé ženy, na pohárik, drahú kávičku hoc aj každý deň. Tento stav nikdy predtým nebol ani len v stotinovej podobe!

 • Klára 23.06.2019, 21:42

  Hlavne sa tým netrápiť, užívať si ďalej života. Rozmazlovať sa, chodit na masáže, používať dobrú kozmetiku, posedieť s kamarádkami a užívať chvíle s mužom.

 • Zuza 23.05.2019, 22:52

  Ja vidím, že už po 40tke to začíná byť všetko horšie. Ale keď si žena na seba nájde aspoň trošku času tak sa dá cítíť dobre fyzicky i psychicky.

 • Lida 22.05.2019, 21:45

  Adamko chcela by som ta vidiet v kozi 50 rocnej zeny a nechala by som ta aspon tyzden vyskusat si vsetky tie skvele pocity a potom by si mi povedal akoby si sa tesil na tie skvele manzelske povinnosti a poviem ti uprimne ze som rada ze si tie povinnosti uz neplnim hoci som vydata ..........

 • Petra 22.05.2019, 19:09

  Pomáha vyrovnať ph organizmu, ktoré pri prekyselení škodí v roznych smeroch.

 • adamko 21.05.2019, 16:41

  Priberáte lebo ste prestali dbať o seba a tiež preto lebo ste prestali s elánom si plniť manželské povinnosti. Pritom všade odporúčajú sexovať aspoň do 90 rokov.

1

Pridať komentár