8 trikov slovnej sebaobrany: Takto si poradíte so všetkými neprajníkmi

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Darí sa vám predchádzať hádkam a slovným konfliktom?

Určite ste sa už niekedy dostali do situácie, v ktorej ste stratili slová

Určite ste sa už niekedy dostali do situácie, v ktorej ste stratili slová. Nie od radosti alebo dojatia, ale preto, lebo vás niekto nečakane ponížil, urazil či zosmiešnil. Reagovať v takom momente duchaplne a inteligentne je umenie. Nazýva sa „slovná sebaobrana“ a potešíme vás informáciou, že naučiť sa ju môže každý – aj vy


Hovorí sa, že kto chce psa biť, palicu si nájde. Nepríjemný útok máva napríklad podobu parodovania nášho správania, rozprávania urážlivých vtipov, priameho používania hanlivých slov a nadávok alebo poukazovania na naše nedostatky a chyby. Táto taktika máva oveľa silnejší účinok, keď je použitá v skupine ľudí. Útočníkovi doslova hrá do karát, ak má v skupine podporu ostatných alebo sa mu nikto neodváži vzoprieť.


Mohlo by vás zaujímať: Pochytili ste sa s kolegom alebo manželkou? Vyťažte z hádky maximum


Naučte sa brániť

Zvládnuť slovné „výpady“ je dôležité, človek však niekedy v danej chvíli nedokáže správne reagovať. Veľakrát až v pokoji, keď už je po incidente, sa nám vynoria tie správne slová, ktoré sme mali povedať. Najbližšie skúste použiť týchto osem efektívnych trikov:

 1. Zopakujte to, čo už bolo povedané: Vlastnými slovami zhrňte slová, ktoré už od útočníka zazneli. Napríklad: „Takže ty si myslíš, že som tie podklady nepripravil správne...“ Takto získate čas, aby ste vymysleli čo ďalej. Hlavne nezostávajte ticho! Mlčaním dávate najavo, že ste stratili sebaistotu.
 1. Ignorujte a pokračujte v rozhovore: Poznámky na vašu adresu si nevšímajte a vecne pokračujte ďalej v konverzácii. Nemiestne narážky vám predsa nestoja ani za najmenšiu reakciu. Snažte sa zostať nad vecou.
 1. Prerušte alebo ukončite rozhovor: Táto taktika v určitom zmysle predstavuje váš ústup. Preto je efektívna najmä vtedy, keď aj druhej strane záleží na tom, aby ste v rozhovore dospeli k spoločnému výsledku. Ideálne ju uplatníte napríklad pri vyjednávaní.
 1. Pripravte si prázdne vety: Tie vám umožnia reagovať pohotovo a sebavedome, aj keď možno neviete, čo práve povedať. Prázdnou vetou je napríklad: „Prepáčte, v tejto chvíli na to nebudem reagovať.“ Ak ide o verbálny útok na vašu osobu, jednoducho odpovedzte: „Tieto poznámky sú pod moju úroveň. Nemá ani význam na ne reagovať.“
 1. Použite citát alebo príslovie: Skvelou taktikou je naučiť sa naspamäť citát či príslovie a použiť ho ako slovnú zbraň. Hodiť sa môže napríklad „Mlčanie je deväť desatín múdrosti“ alebo „Zo všetkého najmúdrejšie je nechcieť byť príliš múdry“. Nič totiž nezmätie útočníka viac, ako keď mu odpoviete v metafore. Útočník bude na vás pozerať nechápavo a vy víťazným krokom odkráčať preč.
 1. Majte zmysel pre humor: Vhodne použitý vtip je výborným prostriedkom, ako situáciu odľahčiť. Byť vtipným si vyžaduje určité komunikačné zručnosti, a preto po humore nesiahajte za každú cenu. O žarty sa v žiadnom prípade neusilujte, ak komunikujte s nadriadeným.
 1. Pamätajte na postoj: Nech už pri slovnom útoku na vašu osobu zvolíte akúkoľvek taktiku, uvedomte si, aká je reč vášho tela. Práve telesným postojom vysielate signály, ktoré prezradia o vašom emocionálnom rozpoložení viac ako slová. Za každých okolností zostaňte sebavedomý a vzpriamený, hlavu držte rovno.
 1. Nenechajte sa vyprovokovať: Základným cieľom slovnej sebaobrany je obhájiť sa a zmierniť konflikt. Neploďte ďalší konflikt a zachovajte si dôstojnosť. V komunikácii sa snažte nedotknúť pocitov iných.

Darí sa vám konverzovať bez zbytočných hádok a sporov? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Mirka
 • Foto: gettyimages

Diskusia (2)

 • nakisha 12.07.2019, 12:57

  Dobrý deň, moje meno je Nakisha Chcem, aby ste sa všetci pripojili ku mne, aby som sa poďakoval tomuto mužovi za obnovenie môjho domova s ​​mojím bývalým manželom, ktorý ma pustil na ďalšiu ženu po dobu 5 rokov. Najprv som nikdy neveril, že DR OGUDUGU mi pomôže vrátiť sa späť moja EX HUSBAND od tejto inej ženy, ale preto, že ho stále milujem a potrebujem ho v mojom živote. Pracujem a sledujem inštrukcie DR OGUDUGU a prekvapuje ma, že po 3 Dni vrhania kúzla a práce s DR OGUDUGU, môj EX HUSBAND zavolal Žiadam, aby som odpustil a zabudol na všetko, čo mi urobil, že ma stále miluje ... teraz a ja a môj manžel sa spolu plníme a sme veľmi spokojní s naším novým životom ... všetko vďaka DR OGUDUGU veľkú prácu, ktorú pre mňa urobil. Sľubujem, že sa vždy podelím o jeho dobrú prácu s celým svetom a ak sa niekto dostane tam, kde prechádza akékoľvek vzťahové ťažkosti, kontaktujte ho prostredníctvom e-mailu: drogudugusolutionspell@gmail.com alebo WhatsApp +2349097050691 Tiež sa špecializuje na nasledujúce problémy (1) Ak chcete, aby vaša ex späť. (2) ak máte vždy zlé sny. (3) Chcete byť povýšený vo vašej kancelárii. (4) Chcete, aby po vás bežali ženy / muži. (5) Ak chcete dieťa (6) Chcete byť bohatí. (7) Chcete spojiť svojho manžela / manželku navždy tvoj. (8) Ak potrebujete finančnú pomoc. (9) Bylinná starostlivosť.  kontaktujte DR OGUDUGU prostredníctvom svojho e-mailu pre celkové riešenie drogudugusolutionspell@gmail.com

 • fero 08.06.2019, 08:10

  ...ja si začnem z neho ,,usierať" a väčšinou ho to odzbrojí. Ak to nepomôže účinné je pár po papuli.

1

Pridať komentár