Štikútanie, grganie či chrápanie: Čo signalizujú zvuky nášho tela?

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Nech robíme, čo robíme, sú súčasťou nášho života a objavujú sa bez toho, aby sme si to sami želali

Nech robíme, čo robíme, sú súčasťou nášho života a objavujú sa bez toho, aby sme si to sami želali. Reč je o rôznych zvukoch nášho tela, ktoré bývajú väčšinou neškodné. Je však dobré vedieť, čo sa za nimi skrýva, pretože niekedy predsa len môžu signalizovať aj vážnejšie ochorenie.


Kýchanie, štikútanie, grganie – poznáme to každý, no nie je to práve téma na rozhovory s priateľmi. Radšej sa tvárime, že nás sa tieto zvukové prejavy netýkajú. Kedy im skutočne nemusíme venovať žiadnu pozornosť a kedy už treba radšej spozornieť?

Zvuky nášho trávenia

Škvŕkanie, grganie a nadúvanie sú fyziologické procesy a reakcie ľudského tela, ak sa však vyskytujú veľmi často či naraz, mali by sme upraviť svoju životosprávu. Ak nepomôže ani spomalenie životného tempa, vyhýbanie sa stresu, konzumácia jedla v pokoji a po menších sústach a vylúčenie problematických nápojov a jedál, treba sa obrátiť na lekára. Ako škvŕkanie, tak aj grganie a nadúvanie totiž môže byť aj príznakom niektorých črevných chorôb, napríklad refluxu, vredového ochorenia či ochorenia žlčových ciest. 

Grganie, alebo keď jete príliš hltavo

Grgať človek začne, ak veľa jedol a zároveň hltal vzduch. Tým sa otvorí zvierač žalúdka a prebytočný vzduch uniká cez pažerák. Prirodzené je grganie napríklad po vypití sýtených nápojov s bublinkami – v tomto prípade sa do žalúdka dostávajú plyny a organizmus ich vypúšťa práve cez grganie. Takisto vtedy, keď človek konzumuje jedlo príliš rýchlo a hltavo. Aj niektoré potraviny obsahujú zvýšené množstvo vzduchu vo svojej štruktúre, napríklad zmrzlina, šľahačka, penové dezerty. Grganie je vo svojej podstate zdravé, pretože nadmerné zadržiavanie plynov v žalúdku vyvoláva rôzne problémy, napríklad pálenie záhy. Zvyšuje tiež riziko výskytu rakoviny pažeráka. Často však grganie býva spôsobené aj psychickými faktormi, napríklad stresom.


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás nadúvanie? Takto sa mu vyhnete!


Pri častom nadúvaní pozor na strukoviny

A podobne je to aj s nadúvaním a vetrami - nafukovanie tiež býva dôsledkom prehltnutého vzduchu a môže ho vyvolať aj stres. Okrem toho, plyny vznikajú vtedy, keď črevné baktérie rozkladajú živiny z potravy. Nadúvanie môžu spôsobiť napríklad strukoviny, cesnak alebo kapusta. Upokojujúci účinok má naopak aníz či rasca. Proti „vetrom“ je vhodné aj pitie mätový či repíkový čaj.

Za škvŕkaním v žalúdku môže byť stres

Pri tomto zbuku sa nemusíte ničoho obávať, nejde zrejme o žiadnu chorobu. Ku škvŕkaniu v žalúdku dochádza, keď tento orgán hýbe namiesto jedla len prehltnutým vzduchom. Práve vzduch v kombinácii so žalúdočnou šťavou začne robiť neželaný hluk. Svoju úlohu v tomto prípade zohráva aj stres. Pred dôležitým podujatím by preto človek mal zjesť ľahko stráviteľné jedlo, aby nemal žalúdok prázdny a zároveň ani preťažený.

Štikútanie

Štikútanie či čkanie nastáva, keď sa do bránice dostane veľa vzduchu. Zvuk, ktorý pri ňom vydávame, je spôsobený nárazom vzduchu do našich hlasiviek.  Ak sa štikútanie objaví iba občas a netrvá dlho, je neškodné. V opačnom prípade treba navštíviť lekára.


Mohlo by vás zaujímať: Hapčí a na zdravie: Čo všetko o kýchaní ešte neviete?


Kýchaním sa telo bráni baktériám

Za kýchnutie  sa obvykle v spoločnosti nehanbíme, tento prejav nášho organizmu  je bežne tolerovaný.  Aj on však môže prísť v tej najnevhodnejšej chvíli, napríklad počas koncertu či konferencie. Obvykle je kýchnutie pokusom tela o vylúčenie cudzích telies, baktérií a vírusov, pričom sa zvyčajne začína svrbením. Nevedomky sa zhlboka nadýchneme, mäkké podnebie zatvorí spojenie medzi nosom a hltanom a vzduch sa nahromadí v pľúcach. Pri kýchnutí sa prudko vylúčia z nosa alebo hltana cudzie látky. Kýchame obvykle jeden až trikrát za sebou. Ak by sa pridružili aj iné prejavy, napríklad svrbenie očí či opuch, treba navštíviť lekára, môže ísť totiž o alergiu.  Odborníci odporúčajú kýchanie nezadržiavať, pretože vírusy  môžu  prejsť až do prínosových dutín.

Chrápanie ovplyvňuje aj vzťah

Toto je veľmi nepríjemný zvukový prejav nášho tela, predovšetkým pre toho, kto spí vedľa nás. Chrápanie vzniká, keď čapík a podnebná tkanina kmitajú.  Spánok sprevádzaný chrápaním býva obvykle nedostatočný a spája sa s negatívnymi dôsledkami, ako je znížená výkonnosť, únava či zaspávanie za volantom. V neposlednom rade spôsobuje aj zhoršenie partnerských vzťahov, pretože oberá o spánok nielen  postihnutého, ale aj jeho partnera. Samotný zvukový prejav je síce neškodný, pri spánku s chrápaním sa však často vyskytuje tzv. spánkové apnoe, čo je zastavenie dýchania na niekoľko sekúnd. Z dlhodobého hľadiska môže spánkové apnoe viesť k vzniku cukrovky, ale aj k mozgovej mŕtvici či dokonca úmrtiu.  Chrápanie by sme preto nemali vnímať ako banálny problém a mali by sme sa o ňom zmieniť lekárovi. Dnes už fungujú rôzne spánkové centrá a laboratóriá, ktoré  dokážu efektívne pomôcť.


Ktoré zo spomínaných zvukov sa u vás ozývajú najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (2)

  • Jarko 11.08.2019, 14:43

    Nie pozor na strukoviny, ale dávajte si do jedla dostatok obyčajnej rasce, alebo česky kmín. To je liek na nafukovanie a iné trable. Okrem sladkých jedál ho dávam hádam všade.

  • adamko 24.05.2019, 11:56

    Všetkého sa dá zbaviť, keď sa človek s neutíchajúcim elánom vytrasie na zdravom tele.

1

Pridať komentár