Máte doma starého psíka? Poradíme, ako sa o neho správne postarať

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Psí život je žiaľ kratší ako ten ľudský a je na majiteľoch, aby svojmu štvornohému miláčikovi starobu čo najviac uľahčili

Už neskáče od radosti z novej hračky, nebehá šialene po záhrade a keď naňho zavoláte, musíte poriadne pridať na hlase? Váš psík už zrejme prišiel do veku, kedy sa radí medzi seniorov. Psí život je žiaľ kratší ako ten ľudský a je na majiteľoch, aby svojmu štvornohému miláčikovi starobu čo najviac uľahčili.


Určite poznáte známe pravidlo, že jeden psí rok sa rovná siedmim rokom života človeka. Pomer 1:7 však predstavuje veľmi zjednodušený prepočet a nemožno ho vnímať univerzálne. Malé a stredné plemená sa v priemere dožívajú približne 15 rokov, zatiaľ čo veľké a miniatúrne sú skôr na spodnej hranici a ich predpokladaný vek dožitia býva asi 8 - 9 rokov. Aj tu však existujú individuálne rozdiely, na ktoré má vplyv genetika aj starostlivosť človeka o psíka.

Príznaky starnutia

Podľa veterinárov sa u psov malých a stredných plemien začína starnutie prejavovať vo veku 8 - 10 rokov, u psov veľkých a obrovských plemien vo veku 5 - 6 rokov. Prvé fyzické príznaky starnutia sú:

  • šedivejúce chlpy v okolí nosa, očí a na tlapkách
  • zhoršený zrak a sluch
  • problémy pri vstávaní, strnulá chôdza, zvýšená spavosť, únava a celkové spomalenie
  • výrastky a hrčky, strata atletickej postavy, priberanie na hmotnosti

S telesnými zmenami neraz prichádzajú aj zmeny v správaní. Častý je nočný nepokoj a objavuje sa aj agresivita, ktorá býva spôsobená rôznymi problémami (napr. bolesti kĺbov, zubov, zhoršený zrak alebo sluch, nerešpektovanie súkromia psa a pod.) Výnimočným nebýva ani znečisťovanie príbytkov, ktoré môže byť spôsobené stratou kontroly nad močovým mechúrom či črevami.


Mohlo by vás zaujímať: Pes nad zlato: Ochráni vás pred alergiami, depresiou aj osamelosťou!


5 tipov, ako psíkovi starobu uľahčiť

1. Dbajte na správnu výživu

Ak kŕmite granulami, je vhodné prejsť na špeciálne granule pre seniorov. V prípade, že pes dostáva bežnú stravu, znížte energetický príjem.

2. Prispôsobte pohyb veku psa  

Psík sa musí hýbať aj vo vyššom veku. Chodievajte von tri až štyrikrát denne a doprajte mu dostatok oddychu. Dĺžku prechádzky nepreháňajte a vyberajte terén, ktorý váš miláčik zvládne.  

3. Absolvujte prehliadky u veterinára

Každý zdravotný problém konzultujte  s veterinárom. Ten dokáže odporučiť výživové doplnky a vitamíny, ktoré môžu u psíka oddialiť či zmierniť príznaky staroby. Ak aj nemá zdravotné problémy, raz ročne by ste s ním mali absolvovať kompletnú veterinárnu prehliadku.

4. Sledujte zmeny

Vy svojho psíka poznáte najlepšie. Dýchavičnosť, žalúdočná nevoľnosť, hrče na koži - ak sa vám čokoľvek nezdá, neváhajte s návštevou veterinára. Poraďte sa aj vtedy, ak sa objavia príznaky demencie. Vo vysokom veku často psy nespoznávajú ani svojich majiteľov.

5. Dávajte psovi čo najviac lásky 

Dávajte mu najavo, že ho máte radi, rozprávajte sa s ním, aj keď máte pocit, že vás nepočuje, hladkajte ho, aj keď sa vám zdá, že nereaguje. Vaše slová, dotyk a vaša prítomnosť, to je to najmenej, čím môžete oddanosť a lásku svojmu štvornohému miláčikovi oplatiť.


Akého starého psíka máte doma vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (1)

  • adamko 24.05.2019, 20:26

    Treba prijať zákonnú úpravu ohľadom eutanázie starých psíkov.

1

Pridať komentár