Kariéra po päťdesiatke: Ako si nájsť prácu aj v zrelom veku?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Podarilo sa vám úspešne nájsť prácu aj v zrelom veku?

Aj v zrelom veku si možno nájsť zaujímavú prácu

Aj vy máte občas pocit, že dnešný svet patrí mladým? Minimálne na pracovnom trhu to občas tak vyzerá. Ak sa hlási do zamestnania človek okolo päťdesiatky, v niektorých firmách naňho pozerajú ako na nevýkonného, neznalého najnovších trendov a pre zamestnávateľa absolútne nezaujímavého. Pritom päťdesiatnik má pred sebou ešte prinajmenšom desať rokov pracovného života, ktoré chce prežiť aktívne a užitočne.


Hneď na začiatku si povedzme celkom otvorene: ľudia po 50-tke to s hľadaním práce nemajú jednoduché. Neznamená to ale, že nemáte šancu uspieť. Práve naopak, v určitých veciach máte oproti mladej generácii dokonca výhodu. Akú? Predovšetkým lepší odhad, zrelší úsudok a bohaté skúsenosti.

Málo flexibilný, príliš drahý?

Pohľad personalistov veľkých firiem na uchádzačov o prácu vo veku 50+ býva často šablónovitý. Často takýchto ľudí vnímajú ako príliš kvalifikovaných a skúsených, čo podľa nich znamená, že si budú pýtať vyšší plat. Alebo sú presvedčení, že ten, kto je na trhu práce už približne tri desaťročia, nemôže byť dostatočne flexibilný, ťažko sa bude prispôsobovať a upúšťať od naučených schém. Málokto si však uvedomuje, že zmena je nevyhnutná. O pár rokov totiž bude na pracovnom trhu viac ľudí v strednom a vyššom veku ako absolventov či ľudí do tridsiatky. A aby naša ekonomika fungovala, trh práce sa bez nich jednoducho nezaobíde.

Nájdite si nové zamestnanie

Vráťme sa však do súčasnosti a skúsme si odpovedať, čo má robiť päťdesiatnik, ktorý práve prišiel o prácu. Nie je podstatné, či z nej odišiel sám, alebo dostal z rôznych dôvodov výpoveď. Dôležité je, aby zostal pokiaľ možno nad vecou, snažil sa byť vyrovnaný a pozitívny. Tu je pár tipov a rád, ako situáciu zvládnuť a čo najskôr si nájsť nové zamestnanie.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si predĺžiť kariéru? S našimi radami sa vám to podarí


1. Rozhoďte siete   

Ak ste celý život pracovali na jednom či dvoch miestach, zrejme nemáte až taký prehľad, kde a ako hľadať pracovné ponuky. Dôležité je rozhodiť siete na všetky strany a využiť čo najviac možností, ktoré sa vám ponúkajú. V prvom rade treba osloviť rodinu, priateľov a známych, pretože práve oni môžu vedieť o vhodnom voľnom mieste, alebo sa môžu popýtať ďalej. Okrem toho, osobné odporúčanie má stále veľkú váhu a zamestnávateľom šetrí čas. Opomenúť by ste však nemali ani pracovné portály a inzertné noviny. So žiadosťou o pomoc sa môžete obrátiť aj na úrad práce a pracovné agentúry, alebo môžete aj priamo osloviť potenciálnych zamestnávateľov.

2. Aktualizujte svoj životopis

Životopis je vašou vizitkou, preto by ste si na ňom mali dať záležať. Dnes sa takzvané „CV-čko“ píše inak ako kedysi, snažte sa ho preto aktualizovať. Nebojte sa vyškrtnúť z neho zastarané informácie a pridať naopak tie, ktoré vás dnes robia na trhu práce atraktívnejším. Nezabudnite na kurzy a rôzne doplnkové vzdelávanie, ktoré môžu byť pre danú pozíciu užitočné.

3. Zoznámte sa s internetom

Ak ste sa doteraz s internetom veľmi nekamarátili, napravte to. Zistíte, že práve internet je zdrojom mnohých cenných a užitočných informácií a rád. Pri hľadaní práce vám určite pomôže, ak budete poznať rôzne online pracovné portály ako Kariéra.sk a profesionálne siete ako je napríklad LinkedIn. Zriaďte si na nej profil a budete tak v kontakte s ľuďmi z odboru.


Mohlo by vás zaujímať: Úspech v práci aj po šesťdesiatke: Na čo všetko treba myslieť?


4. Stále sa učte

Nielen internet je dnes samozrejmosťou. Prihlásiť sa môžete na rôzne školenia a kurzy, ktorými si rozšírite svoje znalosti a zručnosti žiadané na trhu práce. Vo väčšine zamestnaní sa dnes už za bežné považujú základné znalosti práce s počítačom a rôznymi programami, rovnako ako aj jazykové znalosti. Možnosťou, ako zvýšiť svoje šance, je aj rekvalifikácia. Ak sa už nechcete vrátiť do svojho odboru, túžite po zmene, alebo máte pocit, že vo vašej profesii je príliš veľká konkurencia, zmena profesijného zamerania môže byť správnou voľbou a môže vám priniesť vytúžené nové miesto.

5. Pripravte sa na pohovor

Pracovný pohovor by pre vás nemal byť strašiakom. Od začiatku k nemu pristupujte pozitívne a dobre sa naň pripravte. Zistite si o firme a pozícii, o ktorú sa uchádzate, čo najviac informácií. Na pohovore by ste mali pôsobiť sebaisto a vyrovnane (nie však arogantne!), a mal by z vás sršať elán a optimizmus. Zásadná rada znie: musíte sa predať. Zamerajte sa na svoje predchádzajúce dve - tri pozície a nezabudnite spomenúť, v čom spočívala vaša zodpovednosť a aké najvýraznejšie úspechy ste na nich dosiahli. Na pohovore nehovorte príliš o svojom veku. Nezhadzujte sa vetami: „Viem, že som už senior a ťažko nájdem nejakú prácu...". Naopak, ukážte, že práve vy ste pre zamestnávateľa ideálny, pretože poznáte svoje kvality a viete, čo mu môžete ponúknuť. 

Nezabudnite na svoje silné stránky

Múdri personalisti a úspešné firmy vedia, že najväčšou devízou uchádzačov o prácu vo veku 50+ sú ich skúsenosti - nielen pracovné, ale aj životné. Títo ľudia sú vyzretejší, a majú jasnú predstavu o tom, čo hľadajú a prečo. Dajte teda najavo, že o ponúkanú pozíciu naozaj stojíte a máte dostatok motivácie. Ubezpečte ho, že dokážete riešiť problematické situácie a rýchlo sa učíte. Ak svoje tvrdenie podporíte aj konkrétnymi príkladmi, máte veľkú šancu získať svoje vysnívané pracovné miesto aj po päťdesiatke.


Podarilo sa vám nájsť si prácu aj v zrelom veku? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (5)

 • Mgr.IVANA TRUNKOVá 06.08.2019, 15:07

  mám výšku,ale popri práci firmu zrušili ale volá sa inak a je to to isté len iní manažéry už je to o ničom najskôr sme ich naučili teraz to robia oni vo veľkom a nám predávajú sme super blbí tak si to robím sama mám výuční list a prax 16ročnú tak môžem ísť na dôchodok predčasní poprípade invalidní Ivana

 • Mendocino 23.07.2019, 19:09

  Istá paštekárska firma realizujúca voľajakú elektroniku a brány si dala podmienku do inzerátu: Prax maximálne 15 rokov. Bez slov...

 • Katarina 23.06.2019, 08:49

  Zial,mnoho starsich ludi ma take skusenosti,ze ked sa uchadzaju o nejake zamestnanie,hned ako potencionalny zamestnavatel zisti,kolko rokov ma uchadzac,tak to odmietne,alebo povie...ozveme sa Vam...,co sa nestane!

 • mili 06.06.2019, 11:04

  presne tak,v realite ťa zderú z kože

 • Pavlina 29.05.2019, 13:46

  Toto všetko sú samé kecy od mladého personalistu. Realita je niekde úplne inde.

1

Pridať komentár