Trápi vás brušný tuk a nedarí sa vám schudnúť? Zistite, aké chyby najčastejšie robíme

Pás

gettyimages

Mať na bruchu tuk v primeranej miere je prirodzené, dokonca nevyhnutné. Chráni totiž náš žalúdok, črevá a ďalšie dôležité orgány. Ak je však brušného tuku veľa, môže ohroziť naše zdravie.

Viscerálny, teda vnútorný brušný tuk sa hromadí v okolí orgánov. Zväčšené tukové bunky vytvárajú tukové hormóny, ktoré môžu mať za následok napríklad srdcové choroby či cukrovku. Ak pravidelne cvičíte, brušný tuk sa „roztápa“ veľmi rýchlo. Niekedy sa to však kdesi zasekne a nie a nie  sa ho zbaviť. V čom môže byť problém?

1. Príliš veľa sacharidov

Najčastejším dôvodom vzniku brušného tuku je cukor. Jednoduché sacharidy pritom neprijímame len v strave, ale aj v sladených nápojoch. Zvýšenie hladiny cukru v krvi zvyšuje produkciu inzulínu, ktorý následne podnecuje pečeň k ukladaniu tuku. Sladkosti radšej vymeňte za ovocie, ktoré je navyše bohaté na vlákninu. Pečivo z bielej múky vymeňte za celozrnné.

2. Časté pitie diétnych nápojov

Znie to neuveriteľne, no práve diétne nápoje môžu prispieť k vzniku brušného tuku. Nápoje „bez cukru“ sú dochutené umelými sladidlami, ktoré výrazne zvyšujú chuť do jedla. Pozorujte, či nemajú takýto vplyv aj na vás. Ak áno, riešením pre vás nie je nahradiť sladké nápoje ich diétnou verziou, ale postupne znižovať ich príjem.

Mohlo by vás zaujímať: Schudnite konečne z brucha podľa vašich predstáv: Tentoraz sa vám to podarí

3. Nízkotučná diéta

Máme zafixované, že pri chudnutí je nutné držať prísnu diétu. Niektoré tuky sú však prospešné, zvlášť pri spaľovaní. Do jedálnička zaraďte mononenasýtené mastné kyseliny. Takéto tuky majú silné sýtiace účinky, takže potom skonzumujete menej nekvalitných potravín. Každý deň sa snažte zjesť malú porciu orechov, avokáda či polievkovú lyžicu olivového oleja.

4. Chýbajúce proteíny

Proteíny (bielkoviny) potrebujeme pre správny rast a regeneráciu svalov. Nedostatok proteínov v strave často nahrádzame vysoko sacharidovými jedlami, ktoré nás zasýtia len na krátky čas. Namiesto toho si doprajte jogurty, tvaroh, mäso alebo syry.

5. Málo spánku

Nedostatočný spánok môže úzko súvisieť s ukladaním prebytočného tuku v bruchu. Ľudia, ktorí spia menej ako 5 hodín denne majú podľa výskumov o 32 % väčšiu tendenciu priberať ako tí, ktorí neprerušovane spia aspoň 7 hodín. Dbajte na správnu spánkovú hygienu a môže vám to pomôcť nielen v chudnutí, ale aj v odstránení ďalších zdravotných problémov ako sú bolesti hlavy či chronická únava.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa zbaviť brušného tuku? Upravte jedálniček podľa našich rád

6. Zvýšený stres

Keď sa telo cíti ohrozené, začne produkovať stresový hormón kortizol. Ten navyše spôsobuje ukladanie tuku práve v brušnej oblasti. Najlepším liekom na stres je cvičenie, ktoré reguluje metabolizmus tukov a zároveň zlepšuje náladu.

7. Nadmerné pitie alkoholu

Častá konzumácia piva, vína alebo akéhokoľvek alkoholu môže viesť k nárastu telesnej hmotnosti. Skúste jeho konzumáciu obmedziť len na špeciálne príležitosti. Alkohol zapíjajte väčším množstvo čistej vody, eliminujete tak chuť na ďalší pohárik.

8. Menopauza

V období puberty sa v ženskom tele vylučuje zvýšené množstvo estrogénu, ktorý spôsobuje ukladanie tuku v oblasti bokov a stehien. Telo sa takto pripravuje na možné tehotenstvo. Po skončení menštruačného cyklu však hladina estrogénu v tele postupne klesá a následkom je ukladanie tuku v brušnej oblasti. Ženy, ktoré prekonali menopauzu vo vyššom veku, majú tendenciu ukladať viac tuku. Zmena životosprávy v tomto prípade nemusí stačiť. Ak vaša hmotnosť kolíše, hoci sa stravujete zdravo a veľa sa hýbete, poraďte sa o možnostiach s gynekológom.

Ako sa s brušným tukom darí bojovať vám? Napíšte ostatným čitateľom skúsenosti a tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka K., gettyimages
Odporúčame