Cvičíte, držíte diéty, ale kilá dole nejdú? Dajte si pozor na hladinu týchto hormónov

Váha

gettyimages

Inzulín, ghrelín, peptid YY alebo kortizol. Ich správne vyváženie priamo ovplyvňuje vzhľad každého človeka. Čo má hladina jednotlivých hormónov za následok a ako ich prinútiť, aby pracovali vo náš prospech? 1. Zníženie inzulínu – redukcia tuku v tele Znížiť inzulín znamená redukovať jeho uvoľňovanie alebo zlepšiť inzulínovú citlivosť, prípadne oboje naraz. Tak či onak, ideálne je …

Inzulín, ghrelín, peptid YY alebo kortizol. Ich správne vyváženie priamo ovplyvňuje vzhľad každého človeka. Čo má hladina jednotlivých hormónov za následok a ako ich prinútiť, aby pracovali vo náš prospech?

1. Zníženie inzulínu – redukcia tuku v tele

Znížiť inzulín znamená redukovať jeho uvoľňovanie alebo zlepšiť inzulínovú citlivosť, prípadne oboje naraz. Tak či onak, ideálne je vyhýbať sa rafinovaným sacharidom a cukru. Inzulínovú citlivosť pomáha zlepšovať aj cvičenie. Ďalšia možnosť, ako znížiť hladinu tohoto hormónu, je prijímať viac vlákniny. Dávajte prednosť „hnedým jedlám“: strukovinám ako fazuľa, šošovica, celozrnným obilninám a orechom. Jedzte celé ovocie a zeleninu namiesto ich priemyselne spracovaných či odšťavených derivátov.

Mohlo by vás zaujímať: Cvičíte, ale vaša váha neklesá? Vyhnite sa týmto tréningovým chybám

2.  Zníženie ghrelínu – menší hlad

Najlepší spôsob zníženia ghrelínu – hormónu hladu je raňajkovať. Keď raňajky vynecháte, hladina ghrelínu stúpa a ľahko toho zjete viac ako zvyčajne. Záleží však aj na tom, čo raňajkujete. Dostatok bielkovín redukuje hladinu hormónu hladu viac ako jedlo bohaté na tuky či sacharidy. Niektorí ľudia s ťažkou inzulínovou rezistenciou, spôsobenou nadmerným príjmom cukru, mávajú obrovský hlad. Väčšinou neraňajkujú a prejedajú sa zvyčajne pred spaním. Energia prijatá tak neskoro nemá šancu byť spálená a ukladá sa do tukového tkaniva alebo pečene, čím sa inzulínová rezistencia ešte zhorší. Pomôže pravidelný denný režim: kvalitné raňajky, obed aj večera, ktorá by mala byť aspoň štyri hodiny pred spaním a samozrejme dostatok spánku.

3. Zvýšenie peptidu YY – urýchlenie pocitu sýtosti

Existuje obrovský rozdiel medzi sýtosťou a nedostatkom hladu. Keď sa jedlo dostane do žalúdka, zníži sa hladina ghrelínu a nie sme hladní. Ale to nezabráni tomu, aby sme jedli ďalej. Signálom sýtosti je v skutočnosti hormón peptid YY. Medzi žalúdkom a jedlom leží zhruba sedem metrov čreva, čiže nejaký čas trvá, kým sa tam potrava dostane. Vždy počkajte dvadsať minút, kým si naložíte druhú porciu. Ako však najlepšie vyhnať peptid YY do výšky? Tak, že prinútite jedlo k rýchlejšiemu pohybu črevom. To hravo zvláda vláknina, ktorá sa nachádza v obilninách a čerstvom ovocí či zelenine.

Mohlo by vás zaujímať: Ako zabrániť neustálemu pocitu hladu? Na sýtosť pôsobia hlavne dva faktory

4. Zníženie kortizolu – zmiernenie stresu

Kortizol je náš krátkodobý kamarát, no dlhodobý nepriateľ. Udržiavať jeho hladinu nízko vyžaduje eliminovať stres. Lenže v dnešnej dobe sa to zdá priam nemožné. Nebezpečný nie je stres ako taký, ale naša reakcia naň. Býva predurčená geneticky či prenatálne a ťažko bude reagovať na silu našej vôle. Nadbytok kortizolu súčasne nahráva viscelárnemu (vnútornému brušnému) tuku, inzulínovej rezistencii a ďalšiemu príjmu potravy. Ide tak priamo o trojitú pohromu z hľadiska metabolického syndrómu. Jedenie ako reakcia na stres, je jednou z najťažších prekážok, ktoré musíme prekonávať. Nemôžeme očakávať, že sa stresu úplne zbavíme, preto zrejme nezmizne ani prejedanie sa. Existuje však riešenie, ako kortizol zredukovať: cvičiť. Hoci počas cvičenia hladina kortizolu stúpa, zostáva v tele dlhodobo znížená po celý zvyšok dňa.

Sledujete si hladinu spomínaných hormónov? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa, gettyimages
Odporúčame