Chudnutie po 50-ke: Ide to ťažšie, ale s našimi radami to zvládnete!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte po 50-ke problém s prírastkom na váhe?

Aj po 50-tke sa dá udržať v dobrej kondícii a bez kíl navyše

Nezáleží na tom, aký rýchly metabolizmus ste mali v mladých rokoch, po 50-ke väčšina z nás bojuje s postupným prírastkom hmotnosti. Prečo je tomu tak?


Kým 30-ročná žena si môže dovoliť prijať 2000 kalórií denne, o 20 rokov neskôr musí okresať denný príjem na 1500 kalórií, aby si udržala svoju hmotnosť. Ide o prirodzený proces starnutia a spomaľovanie organizmu. Menej sa hýbeme, ubúda podiel aktívnych svalov, ktoré by využívali prijatú energiu a veľkými zmenami prejdú aj hladiny hormónov. Ak sa budete aj naďalej stravovať tak ako doteraz, ročne sa môže ručička na váhe pohnúť o 2 - 5 kilogramov k vyšším číslam. Zistite, ako sa udržať v kondícii aj napriek veku.

Znížte kalorický príjem

Ak máte pocit, že váš jedálniček okresať vedzte, že vždy je priestor na zmeny. Pred každým hlavným jedlom skúste zjesť 200 gramov zeleniny, váš apetít sa vďaka obsiahnutej vláknine zníži. Spolu s tým klesne aj denný príjem kalórií. Aj keď sa vám môže zdať, že nejete veľa, možno konzumujete nesprávne potraviny. Podľa štúdie uverejnenej v American Journal of Clinical Nutrition, strava bohatá na bielkoviny chráni pred úbytkom svalstva, prispieva k udržaniu činnosti metabolizmu a zvyšuje mobilitu aj fyzické schopnosti ľudí vo vyššom veku.


Mohlo by vás zaujímať: Päťdesiatka na krku? Prispôsobte svoj jedálniček a zostaňte v dobrej kondícii


Prekonajte ostych

Okolie vždy nemusí chápať našu snahu schudnúť a aj najbližší si nás môžu doberať rečami „Na čo v takomto veku vôbec chudneš?”. Otvorene hovorte o svojich cieľoch, o tom, prečo chcete schudnúť, cítiť sa lepšie a byť zdravší. Motivujte sa vašimi fotkami z mladosti alebo pekným oblečením. Úspech vo veľkej miere závisí od psychického rozpoloženia a preto je na mieste správna motivácia. Ak rodina a blízki uvidia váš zápal, určite vás napokon podporia.

Povedzte áno silového tréningu

Po 50-ke každým rokom strácame 1 - 2 % svalovej hmoty a vo vyššom veku ohrozuje veľkú skupinu seniorov sarkopénia. Ide o výraznejší úbytok svalov, problémy s ich funkčnosťou a celkové fyzické chradnutie. Aby sa udržali v činnosti a zároveň sa podieľali na zvýšení funkcie metabolizmu, potrebujú dostávať stimul. Nemusíte však preto dvíhať ťažké závažia  ani riskovať svoje kĺby. Najúčinnejším pohybom na chudnutie je ľahšie kardio, pri ktorom zapájate celé telo. V spojení s malými ručnými činkami aktivizujete svaly rúk. Vhodnou alternatívou je aj jazda na bicykli alebo jogging, páni zrejme ocenia pobyt vo fitnesscentre. Ten však spočiatku odporúčame len pod vedením skúseného trénera.


Mohlo by vás zaujímať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


Držte sa pravidla 50:10

Sedavý spôsob života ohrozuje nielen štíhlu líniu, no má na svedomí aj rozvoj vážnych ochorení. Ľudia pracujúci fyzicky spália za deň minimálne o 1000 kalórií viac ako zamestnanci v kanceláriách. Negatívny vplyv každých 5 hodín, ktoré presedíte (v práci, pred televízorom, v aute, MHD,...) by ste mali vymazať 1 hodinou pohybu. Ak si to neviete v realite predstaviť, skúste si to rozmeniť na drobné - po 50 minútach sedenia si dajte 10-minútovú pauzu, ktorú venujete pohybu.

Skontrolujte lieky, ktoré užívate

Ak napriek snahe priberáte alebo sa vám nedarí schudnúť, pozrite sa do svojej lekárničky. Lieky na vysoký krvný tlak, alergie, depresie, tlmiace bolesť a zápaly ale aj tie na liečbu cukrovky môžu spôsobovať prírastok hmotnosti. To však neznamená, že by ste ich mali hneď teraz vysadiť. Informujte sa u lekára o vhodnej alternatíve, pokúste sa zmeniť svoj životný štýl a pristupujte k sebe zodpovedne.


Darí sa vám aj po 50-tke udržiavať si líniu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • camela 27.08.2019, 11:55

  Toto je potrebné prečítať každý, som tu, aby som informoval celý svet o človeku, ktorý zachránil môj vzťah, a tento veľký človek sa volá Dr. IZOYA. Skutočne pre mňa odviedol skvelú prácu tým, že priviedol späť môjho bývalého milenca, ktorý ma opustil, a sľubujem, že sa ku mne už nikdy nevráti. S týmto som si uvedomil, že rozdávanie podrobností o svete Dr. IZOYA bude pre tých, ktorí majú prelomené domovy alebo vzťahy, veľmi prospešné, aby vám pomohli vyriešiť tento zlomený vzťah alebo vaše manželstvo. Môžete ho kontaktovať prostredníctvom jeho e-mailovej adresy: drizayaomosolution@gmail.com. Spojte sa s ním a uvidíte, ako sa váš problém vyrieši do 24 hodín. Špecializuje sa aj na nasledujúce záležitosti ... (1) Chcete, aby váš bývalý späť. (2) Chcete byť povýšený vo svojej kancelárii. (3) Chcete, aby vás nasledovali muži / ženy. (4) Chceš dieťa. (5) Ste podnikateľom a chcete získať zákazky (6) Chcete, aby bol váš manžel navždy váš (7) Potrebujete duchovnú pomoc. (8) Boli ste podvedení a chcete získať späť stratené peniaze. (9) Zastavte rozvod 10. Vyvolanie peňažných rituálov (11) Víťazné voľby

 • Laci 12.08.2019, 23:20

  Silový tréning nikdy nebol a ani nie je o chudnutí, ale presne naopak, o priberaní! Množstvo cvikov sa dá začviť aj s vlastným telom a to tak, že buď po ňom budete chudnúť, alebo naberať svalovú hmotu - teda priberať. Ja len na vás, ako ten cvik - sval precvičíte. Načo fitko, načo tréner pre začiatočníka? To už sme načisto dementní?? Alebo má niekto priveľa času a peňazí?

 • Jiří Hess 17.06.2019, 18:20

  co je relfux - neznám to?

 • Jiří Hess 17.06.2019, 18:18

  Jak si pořídit relfux, neznám,poradíte mi?

 • Inka 16.06.2019, 11:01

  moji rodičia vo veku 55+ pravidelne jazdia na bicykli a ani jeden z nich nie je obezny. Maju normalne postavy. Pravda ale je, že su často na bicykloch. Maju klasicke mestske bicykle, nič extra vymakane a jazdia na nich aj mimo mesto https://www.cyklospeciality.sk/sk/mestske-bicykle/damsky-bicykel-mbm-apostrophe-28/

 • Ezekiel 14.06.2019, 12:13

  Lieky na liečbu cukrovky.... informujte sa u lekára o vhodnej alternatíve.... to ako fakt? Chcete ľudí po 50-tke pozabíjať?

 • adamko 11.06.2019, 16:04

  Plnenie manželských povinnosti s nadšením a mladíckym elánom toto k radosti oboch splní do bodky.

 • fero 11.06.2019, 07:42

  stačí si ,,pořídit" reflux a schudnutie príde samo

1

Pridať komentár