Lepší spánok bez liekov: Vyskúšajte tieto čaje a oddychujte ako v bavlnke

Spánok

gettyimages

Nespavosť sa týka ľudí rôznych vekových kategórií. Skrývajú sa za ňou viaceré dôvody. Priveľké psychické vypätie, množstvo povinností, ktoré nás vyčerpávajú, nesprávna životospráva či zdravotné problémy.

Aby ste si dopriali kvalitný a hlboký spánok, nemusíte ihneď siahať po liekoch. Vyskúšajte prírodné prípravky, ktoré sú nielen šetrenejšie pre náš organizmus, no dokážu navodiť tú správnu atmosféru oddychu. Ponorte sa do hlbokého a kvalitného spánku, počas ktorého si skutočne oddýchnete.

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis)

Koreň valeriány je v prírodnom liečiteľstve už dlhodobo známy ako „prírodný diazepam.“ Podľa výskumného tímu doktora Stephena Benta už 300 až 900 mg extraktu z koreňa valeriány vie pomôcť navodiť lepší spánok. Za priaznivé relaxačné účinky môže pozitívna interakcia jej zložiek s kyselinou gama-aminomaslovou (GABA), ktorej nízka hladina vedie k úzkosti či nespavosti.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis)

Exotickú rastlinku možno poznáte pod názvom marakuja. Jej plody sú výbornou pochúťkou, vňať naopak môže pomôcť v boji s nespavosťou. Čaj z mučenky sa v ľudovej medicíne používa ako prírodné sedatívum už od nepamäti. Ani dnes na ňu niektorí ľudia nedajú dopustiť. Na jeho konzumáciu však s mierou, pri zvýšených dávkach môže mať mierne preháňajúce účinky. Pred spaním si vychutnajte jednu šálku nápoja.

Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov

Medovka lekárska (Melissa officinalis)

O skvelom účinku tejto nenáročnej rastliny na pestovanie vedeli už naše staré mamy. Rýchlo rastie, pričom má širokospektrálne využitie v prírodnej liečbe. Priaznivo pôsobí pri ťažkostiach s tlakom, menštruačných ťažkostiach, ako aj nespavosti. Čaj z nej sa odporúča vypiť najneskôr hodinu pred spaním. Môžete zaliať čerstvé lístky, ktoré ochutíte medom a citrónom, alebo vyskúšať jej sušený variant.

Rumanček kamilkový (Matricaria recutita)

Rumanček kamilkový, ktorý väčšina z nás pozná pod názvom kamilka, má rovnako blahodarné účinky na kvalitu spánku a zhodujú sa na tom aj vedci. Kamilkový čaj pôsobí ako mierne sedatívum, pomáha upokojiť nervy, znížiť úzkosť a zmierniť nespavosť. Aby ste dosiahli čo najlepší účinok, nebojte sa urobiť si silnejší čaj. Do pollitrovej šálky môžete pokojne pridať 3 vrecúška sušeného čaju.

Mohlo by vás zaujímať: Nemôžete spávať? Pozrite sa na 5 osvedčených trikov, ktoré vám zaručene pomôžu

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)

Ľubovník sa v prírodnej medicíne používa pomerne často. Musíme však byť opatrní. V odporúčaných dávkach by sa nemal užívať dlhšie ako tri mesiace, ani by sa nemal kombinovať s ostatnými prípravkami. V liečbe nespavosti má však svoje zaslúžené miesto. Čaj pomôže s upokojením, navyše účinkuje aj proti miernym či stredným príznakom depresie. Pri jeho pití je dôležité vyhýbať sa priamemu pobytu na slnku, pretože ľubovník v kombinácii so slnečným žiarením môže vyvolať nežiaducu kožnú reakciu.

Extra tip: Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Táto obľúbená voňavá rastlinka sa pestuje na celom svete a svoje miesto si našla aj v našich záhradách. Jej aróma má na organizmus ľudí trpiacich nespavosťou obzvlášť pozitívne účinky. Môžete si pod vankúš vložiť sušený zväzok alebo si naň kvapnúť pár kvapiek levanduľového oleja. V drogérii alebo na internete môžete dostať aj ľevanduľový sprej. Stačí si ním prevoňať spálňu aspoň 30 minút pred večerným spánkom a vaša noc bude pokojnejšia.

Prírodných pomocníkov si môžete zasadiť na záhrade, nazbierať na lúke alebo si ich jednoducho zakúpiť sušené. Pamätajte, že pretrvávajúce problémy žiadny čaj nevyrieši, neodporúča sa ich piť dlhodobo. Väčšiu službu svojmu telu urobíte, ak navštívite lekára.

Ktoré prírodné tipy na lepší spánok by ste odporučili čitateľom? Napíšte tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame