5 jazykov lásky: Naučte sa im rozumieť a zachráňte svoj vzťah

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Množstvo spôsobov, akými môžeme svojim blízkym ukázať našu náklonnosť, je zdanlivo nekonečné

Množstvo spôsobov, akými môžeme svojim blízkym ukázať našu náklonnosť, je zdanlivo nekonečné. Čo však v prípade, že partner nevidí vašu snahu alebo nedokáže prejaviť lásku tak, ako to potrebujete? Americký vzťahový poradca Gary Chapman predstavil 5 jazykov lásky, ktoré ľuďom už štvrť storočia pomáhajú nájsť vzájomné pochopenie a zlepšiť partnerské vzťahy.


Ide o jednoduchý koncept, ktorý spája bežné prejavy lásky do piatich celkov. Väčšina z nás všetkým rozumie a dokáže nimi do určitej miery komunikovať. Rovnako ale platí, že každý z nás preferuje 1 alebo 2 jazyky, ktorými lásku prirodzene vyjadrujeme a očakávame, že ostatní ju budú prejavovať rovnako. To spôsobuje problémy v partnerských, rodinných aj pracovných vzťahoch. Pochopenie nášho prirodzeného jazyku lásky a jazykov, ktorými rozprávajú ľudia okolo nás, pomôže v zlepšení komunikácie a obojstrannom zblížení.

1. Milovanie slovami

Ľudia, ktorí preferujú tento spôsob prejavovania lásky, radi počúvajú pekné veci. Slová majú veľkú váhu a pochvala, poďakovanie či povzbudenie dokáže zlepšiť deň. Láskavé slová sa zo vzťahu zvyknú vytratiť rýchlo. Preto tí z nás, ktorí najradšej hovoria práve týmto jazykom, zostávajú neistí a nespokojní. Našťastie sú milé slová nástrojom, ktorý môžu obaja partneri kedykoľvek použiť. Skúste si spomenúť na to najkrajšie, čo ste svojej polovičke povedali v prvých mesiacoch vzťahu, alebo prezrite fotky zo zaľúbenej dovolenky.


Mohlo by vás zaujímať: Útočí na váš vzťah rutina? Zasiahnite, kým je čas a udržte si šťastie


2. Milovanie pozornosťou

Kvalitne strávený spoločný čas, záujem o vnútorný svet toho druhého a absolútna pozornosť. V kolobehu povinností a po dlhých rokoch spoločného života je ľahké odložiť tieto veci na vedľajšiu koľaj. Ľudia, ktorí milujú pozornosťou, potrebujú ničím nerušené trávenie spoločných chvíľ. Chcú byť vypočutí, chcú, aby sa im partner venoval a aby ich dokázal uprednostniť pred inými vecami. Nájsť si čas jeden pre druhého nie je vždy možné, ak sa však príležitosť naskytne, určite ju využite.

3. Milovanie darmi

Dary sú považované za prejav náklonnosti, ocenenie snahy a dôkaz, že na vás partner myslí a chce vám urobiť radosť. Darčeky sú hmatateľným dôkazom lásky, vyvolávajú pekné spomienky a pripomínajú vám tie najkrajšie chvíle vzťahu. Nie každý však týmto spôsobom prejavuje lásku, a preto môže mať pocit, že si ich partner chce kúpiť, alebo že ich naopak využíva. Je veľmi dôležité, aby ste k sebe boli úprimní. Nepovažujme dary za zbytočné utrácanie peňazí, ale za premyslené prekvapenia, ktoré tomu druhému urobia radosť.


Mohlo by vás zaujímať: Nie je do teba až tak paf: Experti prezradili, čo si treba vo vzťahu všímať, ak nechceš stratiť svoju polovičku


4. Milovanie skutkami

Ľudí milujúcich skutkami poteší, ak si ich partner vezme na seba niektoré z bremien každodenných povinností. Napríklad pomôže pri domácich prácach, vybaví poštu alebo nákupy. Skutky lásky partnerovi uľahčujú život a zbavujú ho niektorých zodpovedností. Ak váš partner komunikuje práve takto, neberte jeho návrhy a požiadavky ako sekírovanie. Snaží sa vám jednoducho ukázať svoju náklonnosť a naopak aj to, ako mu môžete prejaviť lásku vy.

5. Milovanie dotykom

Fyzický dotyk je posledným jazykom lásky, ktorým môžete vyjadriť svoju náklonnosť. Nejde iba o sexuálne dotyky, no najmä o prejavy fyzickej blízkosti v bežnom živote. Objatia, bozky, masáž či držanie sa za ruky sú len hŕstkou spôsobov, ako môžete svojej polovičke prejaviť vaše pocity. Aj obyčajné pohladenie po tvári alebo ramene dokáže partnera presvedčiť o tom, že vám na ňom záleží.

Jazyky lásky nehrajú dôležitú rolu iba v partnerských vzťahoch. Aj v pracovnom prostredí je dôležité chápať, akým spôsobom môžete svojim kolegom pomôcť, pochváliť ich, alebo motivovať. Medzi členmi rodiny a priateľmi sa rovnako oplatí budovať pomocou piatich jazykov lásky dôveru a komunikáciu.


Ako sa podarilo so vzťahovou krízou zatočiť vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Stanislava
 • Foto: gettyimages

Diskusia (4)

 • Jana 24.07.2019, 23:26

  Presne tak :-) milovať sa neznamená len fyzicky v posteli ale inými skutkami. Záujmom, starostlivosťou, toleranciou...to je mnohokrát základ každého vťahu

 • nakisha 12.07.2019, 12:58

  Dobrý deň, moje meno je Nakisha Chcem, aby ste sa všetci pripojili ku mne, aby som sa poďakoval tomuto mužovi za obnovenie môjho domova s ​​mojím bývalým manželom, ktorý ma pustil na ďalšiu ženu po dobu 5 rokov. Najprv som nikdy neveril, že DR OGUDUGU mi pomôže vrátiť sa späť moja EX HUSBAND od tejto inej ženy, ale preto, že ho stále milujem a potrebujem ho v mojom živote. Pracujem a sledujem inštrukcie DR OGUDUGU a prekvapuje ma, že po 3 Dni vrhania kúzla a práce s DR OGUDUGU, môj EX HUSBAND zavolal Žiadam, aby som odpustil a zabudol na všetko, čo mi urobil, že ma stále miluje ... teraz a ja a môj manžel sa spolu plníme a sme veľmi spokojní s naším novým životom ... všetko vďaka DR OGUDUGU veľkú prácu, ktorú pre mňa urobil. Sľubujem, že sa vždy podelím o jeho dobrú prácu s celým svetom a ak sa niekto dostane tam, kde prechádza akékoľvek vzťahové ťažkosti, kontaktujte ho prostredníctvom e-mailu: drogudugusolutionspell@gmail.com alebo WhatsApp +2349097050691 Tiež sa špecializuje na nasledujúce problémy (1) Ak chcete, aby vaša ex späť. (2) ak máte vždy zlé sny. (3) Chcete byť povýšený vo vašej kancelárii. (4) Chcete, aby po vás bežali ženy / muži. (5) Ak chcete dieťa (6) Chcete byť bohatí. (7) Chcete spojiť svojho manžela / manželku navždy tvoj. (8) Ak potrebujete finančnú pomoc. (9) Bylinná starostlivosť.  kontaktujte DR OGUDUGU prostredníctvom svojho e-mailu pre celkové riešenie drogudugusolutionspell@gmail.com

 • adamko 25.06.2019, 17:15

  Došlo na moje slová. Proste treba si občas poriadne za***** kať. Keď je chuť tak aj každý deň.

 • ľuboš 25.06.2019, 09:32

  No, toto všetko je pekne..., ale tieto rady neplatia pre manželstvo.. :))

1

Pridať komentár