Keď vám doma niečo nevonia: 6 zápachov, ktorých príčinu sa oplatí poznať

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Mali ste už problém s plesňami?

Vôňa vašej domácnosti je často zmesou rôznych vôní, ale aj zápachov

Vôňa vašej domácnosti je často zmesou osviežovača vzduchu, čistiacich prostriedkov, domácich miláčikov a prípravy jedál. Denne sa mení, niektoré zo zmien si všimnete okamžite, iné udrú do nosa len novým hosťom.


Nie vždy však ide o príjemné zmeny, ako napríklad pri pečení voňavého koláča alebo vešaní čerstvo opratej bielizne. Existujú aj zápachy, ktoré vás môžu varovať pred nebezpečenstvom. Viete, pri ktorých sa treba mať na pozore?

Kanalizačný zápach

Kanalizačný zápach nemusí pochádzať priamo zo septiku. Najčastejšie zaplní domácnosť v prípade, že sifón v niektorom z umývadiel vyschne a plyny putujú týmto smerom spätne do domácnosti. Aby ste sa tomuto problému vyhli, nechajte pretiecť vodu každým umývadlom v dome aspoň raz mesačne a to aj v prípade, že umývadlo pravidelne nepoužívate.

Rybací zápach

Ak ryby a morské plody práve nepodávate na obed či večeru, rybací zápach v domácnosti signalizuje horenie elektrických komponentov. Káble, izolačné materiály a plasty vystavené vysokým teplotám zvyknú pripomínať zápach rýb. Skontrolujte preto všetky elektrické zásuvky a elektrospotrebiče skôr, než si všimnete dym alebo požiar. Neukladajte predlžovacie šnúry a prípojky k elektrospotrebičom do úzkych priestorov, rovnako káble umiestnené v malej škáre medzi stenou a skrinkou sa môžu veľmi rýchlo prehriať.


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s pachmi v domácnosti: Takto si s nimi určite poradíte!


Zápach húb

Vôňa ako z vlhkého lesa, podobná tej, ktorú zažívame pri zbieraní húb. Nie je vyslovene nepríjemná, ak ju však cítite vo svojej domácnosti, pravdepodobne sa ide o pleseň. Zistite, v ktorej miestnosti je tento zápach najsilnejší a čo ho spôsobuje. Na rast plesní sú náchylné kúpeľne, kuchyne ale aj podkrovné izby, do ktorých môže zatekať voda napríklad z pokazenej strechy. Vznikať môže tiež vo vlhkých a tmavých komorách, často za skriňami alebo iným nábytkom, kde sa teší malému množstvu svetla. Zle utesnené drevené okná či balkónové dvere prepúšťajú do izieb vodu a takisto môžu byť zdrojom nepríjemného zápachu.

Zvierací zápach

Ak v domácnosti nechováte žiadnych domácich miláčikov, no aj tak cítite ich zápach, zrejme sa u vás zabýval neželaný hosť. Myši a potkany obľubujú najmä komory a pivnice, môže sa ale stať, že do nich zablúdia aj veveričky alebo túlavé mačky, ktoré u vás hľadajú úkryt v noci alebo počas búrky. Častými sú aj rôzne druhy vtákov v komínoch, ich prítomnosť si však pravdepodobne všimnete aj vďaka zvukom, ktoré vydávajú. V prípade, že problém s neželanými návštevníkmi pretrváva, skontrolujte všetky okná a dvere. Hlodavce sa totiž dokážu prepchať aj cez najmenšiu škáru a veľmi rýchlo sa množia.


Mohlo by vás zaujímať: Zápach v domácnosti? S našimi radami vás už trápiť nebude!


Zápach pokazených vajec

Hnijúce vajíčka pripomínajú vôňu síry. Tá je známa aj ako aróma pridávaná do zemného plynu, aby bolo jednoduchšie identifikovať únik. Jeho zápach sa rýchlo rozširuje do celého domu. Čo však v prípade, že sírový zápach vychádza z vodovodných potrubí alebo odtokov? Najpravdepodobnejšou príčinou je problém s kanalizáciou. Zápach sa do celého domu môže šíriť zo septiku, sifónu alebo vodovodných potrubí. Uistite sa preto, či nie sú upchané.

Zápach z chladničky

Ak cítite zápach vychádzajúci z chladničky, špajze alebo skrinky, v ktorej skladujete potraviny, niektorá z potravín sa pravdepodobne pokazila. Skontrolujte všetky otvorené potraviny a uistite sa, že žiadna z nových nie je po záruke. Nepríjemný zápach môžu spôsobiť kvasiace zaváraniny, pokazené mäso alebo údeniny. Výskyt plesne neignorujte, vyberte všetky potraviny a chladničku dôkladne vyčistite. Zabránite tak šíreniu spórov plesní, ktoré majú na naše zdravie negatívny vplyv a môžu spôsobiť opakované infekcie dýchacích ciest až alergie.


Rozoznáte zápachy v domácnosti? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Stanislava
 • Foto: gettyimages

Diskusia (4)

 • zuzana 16.06.2019, 15:55

  Keď sa mi prehrievala zásuvka v kúpelni, pri praní smrdelo to kovovo. Myslela som, že práčka, keďže sa potom zastavila.

 • Štefan 16.06.2019, 11:08

  Zápach pokazených vajec? Keď sa manželka nestará o pravidelné vyprázdňovanie vajec večer potom áno.

 • aa 16.06.2019, 10:41

  Aj zabudnuté ponožky pod posteľou urobia svoje.

 • tatko Tom 16.06.2019, 09:06

  Sprostosti. Nezmysly. "Káble, izolačné materiály a plasty vystavené vysokým teplotám zvyknú pripomínať zápach rýb" - totálny nezmysel...

1

Pridať komentár