Prvá pomoc pri úpale: Ako si poradiť s horúčavami a koľko vody by ste mali vypiť počas letných dní?

Úpal

Ako si poradiť s horúčavou? (Zdroj: GettyImages)

Dlhé letné dni nás vyzývajú k tomu, aby sme odložili hrubé svetre a trávili voľný čas v prírode, na kúpaliskách či v záhrade. Aj napriek tomu, že väčšina z nás miluje slnko a teplo, priveľké horúčavy môžu nášmu zdraviu ublížiť.

Jednou z najväčších letných hrozieb je práve úpal a nastáva v prípade, že telo stratí schopnosť regulovať svoju teplotu. Extrémny počas tropických dní môžu ublížiť predovšetkým malým deťom, starším a chorým ľuďom. Poradíme, ako rozpoznať príznaky úpalu a čo robiť v prípade, že ho dostanete Viete, koľko tekutín musíte prijať počas leta?

Kedy hrozí úpal z tepla?

Ak ste vystavení veľkým horúčavám, organizmus nemusí fungovať správne a prehrieva sa. Už pri teplote 35 °C, ktorú počas leta dosahuje ovzdušie na priamom slnku alebo v aute, stráca telo schopnosť vyrovnať sa s teplom. Jediným spôsobom ochladzovania zostáva potenie. Aj táto schopnosť však môže klesať, napríklad pri vysokej vlhkosti vzduchu. Najnebezpečnejšou kombináciou je plávanie v teplej vode na priamom slnku. Studená alebo vlažná voda telo ochladí, no termálna voda telesnú teplotu ešte zvýši.

Takéto sú príznaky

Pre človeka, ktorý zažíva tepelné prehriatie, je tento pocit podobný horúčke. Príznaky sú nasledovné:

  • bývajú podobné tým pri chrípke alebo nachladnutí – potenie, malátnosť a slabosť
  • výnimkou nie sú ani závrate a nevoľnosť, ktoré často vyúsťujú do zvracania
  • charakteristické sú tiež zmeny v duševnom stave – podráždenosť, dezorientácia, halucinácie
  • zmeny v tlaku krvi, prípadne búšenie srdca
  • porucha alebo úplná strata vedomia nastane až u 80 % postihnutých

Ak máte pocit, že na vás prichádza náhla únava alebo bolesť hlavy, dostaňte sa čo najskôr do chládku a vypite dostatok vody. Žiadne z príznakov neignorujte.

Chráňte sa vodou

Tepelný úpal najčastejšie postihuje ľudí vo vyššom veku, ľudí s ochoreniami srdca, štítnej žľazy, ľudí trpiacich obezitou a neurologickými chorobami. Najmä tí by si preto mali dávať pozor na vysoké teploty. Prehriatie organizmu však môže zažiť každý z nás.

Dôležitý je pitný režim, ktorý by mal byť počas leta zvýšený v priemere na 2,5 – 3 litre tekutín denne, ideálne čistej vody. Neodporúča sa konzumácia alkoholu a ťažkých jedál, pozor tiež na vysokú fyzickú námahu, ktorá dodatočne zvýši teplotu tela. Vyhnite sa vychádzaniu okolo obeda, kedy je slnko najsilnejšie a ochladzujte telo krátkymi vlažnými sprchami, pokojne aj niekoľko krát za deň. Oblečenie by malo byť tenké a priedušné.

Prvá pomoc pri úpale

Ak máte podozrenie, že váš blízky zažíva úpal, preneste ho do tieňa alebo interiéru a nechajte ho si sadnúť alebo ľahnúť. Okamžite začnite s ochladzovaním, napríklad ovievaním a potieraním tela vlažnou vodou. Ak máte k dispozícii vrecko s ľadom, umiestnite ho na krk, do podpazušia a slabín postihnutého. Postupujte podávaním čistej vlažnej vody po malých dúškoch, nepodávajte ľadovú vodu, mohla by spôsobiť šok.

Ak príznaky prehriatia neustúpia do 30 minút, privolajte lekársku pomoc. Pri náhlej strate vedomia alebo zmätenosti privolajte lekársku pomoc okamžite. Úpal z pravidla nespôsobuje dlhodobé zdravotné následky, najnebezpečnejšia je strata vedomia. Buďte preto opatrní najmä vo vode alebo v prostredí, kde by ste sa pri omdlení mohli závažne zraniť. Nezabúdajte na pitný režim a zbytočne sa nenamáhajte, aby ste si mohli užiť leto bez zdravotných komplikácií.

Zdroj: Stanislava, gettyimages
Odporúčame