Hemoroidy je najlepšie podchytiť v začiatkoch: Tu je 5 tipov, ako si s nimi poradíte aj vy

Zadok

gettyimages

Zdravie sme dostali len jedno a to nás sem-tam dokáže poriadne potrápiť. O niektorých zdravotných problémoch sa hovorí ľahšie, iné zostávajú akýmsi spoločenským tabu.

Medzi nepríjemné témy určite patria aj hemoroidy. Častokrát máme dokonca strach o nich hovoriť aj pred svojím lekárom. Radšej mlčky trpíme v nádeji, že sa to vyrieši samé od seba. Pri liečbe však ignorovanie ťažkostí môže zhoršiť celkovú situáciu. Rozpoznajte prvé príznaky a uľavte si od bolesti.

Hrozia vám hemoroidy?

Tvoria prirodzenú súčasť vnútornej časti konečníka, kde plnia dôležitú funkciu pri regulácii vyprázdňovania. Problém nastáva, keď sa zapália, následne zväčšia a vytvorí sa krvná zrazenina. Príznaky vzniku hemoroidov sa môžu líšiť. Zbystrite, ak si všimnete nasledovné:

  • stopu krvi na toaletnom papieri
  • svrbenie a pálenie konečníka
  • akútne bolesti, prípadne vytlačenie hemoroidov

Vyskúšajte týchto 6 tipov proti bolesti

V akútnych štádiách sa väčšina hemoroidov musí odstraňovať chirurgicky, preto varovné signály nepodceňujte. V skoršom štádiu si môžete od bolesti uľaviť niektorou z našich rád:

Mohlo by vás zaujímať: Hemoroidmi trpí každý druhý človek: Ako sa im vyhnúť a ako sa ich zbaviť?

Gél s obsahom aloe vera

Liečivý účinok aloe vera ľudia poznali už od nepamäti, má antibakteriálne a protizápalové účinky. Pri liečbe hemoroidov však buďte opatrní a zásadne si vyberajte gél s čo najvyšším obsahom aloe vera. Najprv naneste malé množstvo gélu na predlaktie a počkajte 24 až 48 hodín. Ak sa u vás nevyskytne žiadna alergická reakcia, môžete ho naniesť aj na konečník.

Sedací kúpeľ z dubovej kôry

Symptómy súvisiace s tvorbou hemoroidov vám pomôže zmierniť aj odvar z dubovej kôry. Obsahuje taníny, ktoré majú baktericídne účinky. Ak máte ťažkosti, pripravte si sedací kúpeľ, v trvaní aspoň polhodinu. V prípade, že je sedenie pre vás priveľmi bolestivé, na konečník si prikladajte teplé obklady.

Vlhčený toaletný papier

Každý dotyk v problematickej oblasti môže byť bolestivý, a to najmä v pokročilejších štádiách ochorenia. Našťastie na trhu existuje  množstvo vlhčených alternatív toaletného papiera s pridaním liečivých výťažkov, práve z aloe vera či dubovej kôry. Pri výbere vhodného produktu však dbajte na to, aby neobsahoval žiadny parfum ani alkohol. Tie by mohli celú situáciu ešte zhoršiť a privodiť vám pálčivú bolesť.

Mohlo by vás zaujímať: Neviete si s hemoroidmi rady? Spoznajte moderné možnosti ich operácie

Ľadové obklady

Aj liečba chladom môže byť účinným prostriedkom. Stačí, ak kúsok ľadu zabalíte do čistého bavlneného obrúsku a priložíte si ho na konečník. Opuch by mal do 15 minút ustúpiť. Okrem toho, že je táto liečba účinná, je aj finančne nenáročná, pretože ľad sa nájde v každej domácnosti.

Zmena stravovania

Keďže vznik hemoroidov je úzko spojený s problematickou stolicou. Je dôležité obohatiť svoj jedálniček o potraviny bohaté na vlákninu a dopriať si dostatok tekutín. Oveľa účinnejšie je odstraňovať príčinu ochorenia, než jeho dôsledky. Preto sa snažte žiť aktívnejším životom a ak máte sedavé zamestnanie, nezabudnite na časté a dlhé prechádzky.

Pravidelné cvičenie

Ako uvádza portál Harvard Health Publishing, už každodenná 20-minútová prechádzka môže byť účinným prostriedkom pri liečbe. Zaručí pravidelnú cirkuláciu v oblasti sedacích svalov, čo dokáže zmierniť nepríjemné príznaky. Rovnako Kegelove cviky určené na posilňovanie panvového dna, vám pomôžu bojovať proti hemoroidom. Môžete vyskúšať aj jogu alebo pilates, no behu či silnej fyzickej záťaži sa radšej vyhnite. Tá môže vaše ťažkosti zintenzívniť.

Čo v boji s hemoroidmi najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame