Cesta k lepšej postave sa začína ráno: Schudnite účinne podľa našich tipov

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Máte vo zvyku naplánovať si stravovanie počas dňa?

Pohár vody s citrónom po prebudení je ideálnym začiatkom dňa

Aj keď upravíme jedálniček a začneme sa viac hýbať, chudnutie vôbec nemusí ísť ľahko.


Niekedy však stačí zmeniť každodennú rutinu hneď od rána a pozitívne výsledky na seba nenechajú dlho čakať. Pripravili sme pre vás prehľad  užitočných ranných zvykov, ktoré nakopnú váš metabolizmus. Navyše naštartujú aj vaše trávenie a prinesú viac kontroly nad stravovaním. Idete do toho?

Jedlo si naplánujte vopred

Pri diéte sa odporúča jesť pravidelne, raz za 3-4 hodiny. No realita býva taká, že k skutočnému jedlu sa dostanete až po pracovnej dobe a podvečer dobiehame zameškané. Rozsiahly výskum Univerzity v Paríži poukázal na to, že ľudia, ktorí si plánujú čo zjedia, majú lepšie výsledky v udržaní hmotnosti. Vzorka 40 554 zúčastnených sa stravovala kvalitnejšie a navyše sa im lepšie darilo chudnúť. Môže to byť spočiatku náročné, no uvedomelé plánovanie jedál znižuje riziko nadváhy až obezity, pretože sa vyhnete kupovaniu kalorických jedál a nekontrolovaným návalom hladu.

Postavte sa na váhu

Ranné váženie je účinným spôsobom, ako zvýšiť svoju motiváciu schudnúť. Ak váha ukazuje viac, ako ste očakávali, dajte si očistný deň alebo sacharidové prílohy vymeňte za zeleninu. Vážte sa ráno po zobudení, ideálne po rannej toalete. Ženy by mali zohľadniť svoj cyklus a nepanikáriť pár dní pred menštruáciou, kedy môže hmotnosť narásť o 2-3 kilogramy.


Mohlo by vás zaujímať: Cesta za krajšou postavou začína ráno: Stačí si osvojiť tieto jednoduché návyky


Raňajkujte bielkoviny

Pre Slovákov sú typické sacharidové raňajky, pečivo, sladký džem či mliečne kaše. Avšak raňajky so zvýšeným množstvom bielkovín majú výrazne dlhší sýtiaci účinok a priaznivo vplývajú aj na hladiny cukru v krvi. Potláčajú sekréciu grelínu (hormón hladu), a preto bez problémov vydržíte bez jedla až do obeda. Výborným zdrojom bielkovín sú vajíčka, kvalitné chudé šunky, grécky jogurt, cottage syr aj orechy.

Urýchlite metabolizmus správnymi nápojmi

Žurnál klinickej endokrinológie a metabolizmu vo svojom vedeckom článku uvádza, že už pol litra čistej vody dokáže zvýšiť rýchlosť metabolizmu o 30 % po dobu jednej hodiny po vypití. Vždy, keď pocítite hlad, skúste sa najskôr napiť čistej vody a počkať 15 - 20 minút. Pre ranný rituál sa výborne hodia aj takzvané „štartéry“. Medzi nimi je citrónová voda s lyžičkou medu (zaujímavá je aj verzia s grepovou šťavou). Výborne funguje škoricový a zázvorový čaj, ktoré aktivujú metabolizmus.


Mohlo by vás zaujímať: Naštartujte svoj metabolizmus hneď ráno: Skúste pár jednoduchých tipov, ako na to


Trávte čas na slniečku

Počas leta sa chudne podstatne ľahšie. Prečo? V štúdii pod vedením Centra pre výskum zdravia bolo sledovaných viac ako 4 600 žien vo veku 65 rokov po dobu 4,5 roka. Výsledkom bolo zistenie, že vyššia hladina vitamínu D zo slnečného žiarenia súvisela s nižším prírastkom hmotnosti počas daného obdobia. Preto ráno po zobudení vpustite do domácnosti čo najviac svetla a vymeňte dopravu autom za taký spôsob, kde pobudnete aspoň 15 minút vonku, na dennom svetle.

Zapisujte si, čo zjete

Zožeňte si malý zápisník alebo diár, kde si budete hneď od rána zapisovať denný príjem potravín. Základom je úprimnosť. Každá, čo i len malá „mlska“, by mala byť zaznačená. Už po týždni jasne uvidíte, v čom spočíva neúspech vášho chudnutia. Píšte aj časy, kedy ste najviac hladný, veľmi jednoducho tak zistíte, či boli raňajky dostatočne sýte a upravíte ich zloženie. Prevezmete tak úplnú kontrolu nad svojim stravovaním a zistíte, ktoré pokrmy sú vo vašom jedálničku úplne zbytočné.


Ako sa darí udržiavať vysnívanú váhu vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (4)

 • evelina 10.07.2019, 16:30

  Urýchlite si metabolizmus pitím citrónovej vody ráno, radia mnohí odborníci.... Citrónová voda mi ráno nerobila dobre...a potom som prečítala aj vyskúšala inú radu - pitie vody okyselenej pár kvapkami citróna tesne pred spaním, čo mne veľmi vyhovuje a prospieva :))ň keď ju máš rád, nie je čo riešiť :)

 • adamko 09.07.2019, 21:18

  @mata: Staraj sa aby si ju Ty mala.

 • mata 09.07.2019, 16:48

  chudacik keby si ju mal......

 • adamko 09.07.2019, 10:06

  Raňajšia šťavnatá súlož je najlepším začiatkom dňa.

1

Pridať komentár