V kuchyni ekologicky: Čím nahradiť špongie, igelitky alebo vrecká na smeti?

Potraviny

gettyimages

Otázka znižovania odpadu je v dnešnej dobe horúcou témou. Znečisťovanie oceánov či lesov a obrovská masová produkcia prispievajú k tomu, že príroda sa bráni a volá o pomoc. Nebuďte ľahostajní a vyskúšajte ekologické riešenia, vďaka ktorým vytvoríte minimálny odpad a zároveň šetríte aj svoju peňaženku. Prezradíme vám ako na to.

Čistiace prostriedky na čapovanie

V niektorých drogériách alebo špeciálnych obchodoch (takzvané „obchody bez obalu“) si dnes môžete čistiace prostriedky načapovať do vlastnej nádoby, prípadne si ju zakúpiť priamo tam. Nielenže ušetríte peniaze, ale znížením množstva odpadu ochránite aj životné prostredie. Takto sa dajú načapovať napríklad gély na pranie, aviváže, šampóny či sprchové gély.

So špongiami rovno do kompostu

Ak chcete byť zodpovednejší voči prostrediu, zožeňte si utierky a špongie vyrobené z prírodných materiálov. Najčastejšími sú celulóza, bavlna či síran sodný. Keďže sú biologicky rozložiteľné, opotrebované ich môžete vyhodiť do kompostu. Majú výborné absorpčné vlastnosti, povrch zostane suchý a bez škvŕn. Ich životnosť je neuveriteľné dlhá, navyše sú tak odolné, že ich môžete vyvárať. Vyschnú rýchlo, čím sa minimalizujú nepríjemné pachy.

Mohlo by vás zaujímať: Čistiace prostriedky bez chemikálií? Tieto si môžete vyrobiť sami doma

Utierky z mikrovlákna vydržia mesiace

Výhodou je, že pri ich používaní nepotrebujete žiadne čistiace prostriedky a predsa dosiahnete dokonalý výsledok. Utierku stačí namočiť do vody, dobre vyžmýkať a odstrániť ňou nečistoty. Prostredníctvom špecifickej zmesi materiálov a spôsobu tkania poctivo zozbiera nečistoty a drží ich v sebe. Skvelou voľbou je aj plátenná kuchynská utierka z nebielenej bio bavlny. Na rozdiel od syntetických materiálov pri praní neuvoľňuje plastové mikrovlákna. Tie čističky vôd nedokážu zadržať, kontaminujú vodu a pôdu, škodia zvieratám a končia aj na našich tanieroch.

Rozložiteľné bio vrecká na odpad

Na likvidáciu odpadu v domácnosti používame väčšinou plastové vrecká. Môžeme si však zvoliť také, ktoré neobsahujú žiadny plast a dajú sa kompostovať, ideálny je variant z kukuričného škrobu. Takéto vrecká nezaťažujú životné prostredie, sú priedušné a pri uskladnení odpadu znižujú zápach a tvorbu plesní. Vlhkosť sa odparuje, odpad vysuší a nehnije. Po naplnení ich môžete jednoducho skompostovať a vyhodiť do kontajneru alebo nádoby na to určenej. Rozloží sa v komposte približne počas 40 dní.

Mohlo by vás zaujímať: Myslite ekologicky: Nahraďte jednorazové obaly či tašky inými možnosťami

Pevná nákupná taška sa oplatí aj finančne

Ak sústavne kupujete spolu s nákupom novú plastovú tašku, zbytočne míňate peniaze a zanechávate veľkú stopu na životnom prostredí. Dokonca aj vtedy, ak sú tašky vyrobené z recyklovateľných materiálov. Lepšie urobíte, ak si kúpite pevnú nákupnú tašku z plátna alebo sieťku, akú poznáte z minulosti. Vydrží dlho, takže ju nebudete musieť tak skoro vyhodiť.

Voskované obrúsky nahradia potravinovú fóliu

Väčšinou sa vyrábajú z čistej bavlny a včelieho vosku. Neuvoľňujú žiadne škodlivé chemikálie a ich používaním znižujete množstvo plastov na skládkach aj v našich vodách. Slúžia na viacnásobné použitie a ľahko sa čistia. Obrúsok stačí len opláchnuť vlažnou mydlovou vodou a vysušiť. Pri takejto starostlivosti môže vydržať aj viac než rok. Dobrou správou je, že si ho zvládnete vyrobiť aj doma:

  1. Na alobal položte obrúsok a naň poukladajte kúsky včelieho vosku.
  2. Prekryte papierom na pečenie a pomocou nahriatej žehličky rozpustite vosk.
  3. Následne otočte na druhú stranu a postup zopakujte.
  4. Ešte teplý obrúsok vyformujte do požadovaného tvaru.

Snažíte sa aj v kuchyni dbať na ekológiu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Vlaďa , gettyimages
Odporúčame