Ako sa postaviť samote? Nemusí byť len na škodu, náchylní sme vo vyššom veku

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Trápi vás samota?

Samota býva často aj dobrovoľná

Aký je rozdiel medzi samotou a osamelosťou? Hoci sa tieto výrazy často zamieňajú, výrazne sa odlišujú. Zjednodušene sa dá povedať, že samota býva často i dobrovoľná. Vtedy býva v našich životoch občas i vítaná.


Stáva sa, že sa cítime osamotení aj uprostred iných ľudí, že trpíme tým, že náš život nie je taký, aký by sme si priali, a že si prestávame plánovať budúcnosť. Samota mnoho tvárí. takí, čo žijú pokojne sami, aj takí, čo sa cítia byť opustení, napríklad už keď partner odíde do práce.

Samota je nevyhnutná

Z neznámych príčin samotu pociťujeme v kľúčových obdobiach života: po osemdesiatom roku, ale aj po dvadsiatke a po päťdesiatke. "Samota je nevyhnutnou dimenziou života. Ak je prežívaná spolu s pocitom opustenosti, je negatívna. Môže byť však aj momentom vnútorného rastu a sebaspytovania. Vysporiadať sa s ňou môžeme vďaka sebaobrane, ktorú sme si vytvorili, vďaka našej vnútornej pevnosti," hovorí psychiater a psychoterapeut Francesco Cro, riaditeľ operatívnej jednotky Duševné zdravie Toskánskej univerzity v meste Viterbo. Obdobia pocitu samoty zodpovedajú podľa psychiatra fázam existenčného prechodu, momentom, kedy sa cítime zraniteľnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Samota často neznamená smútok: Vyrovnať sa s ňou dá rôzne


Riziko u detí a seniorov

Detstvo by nemalo ponechávať priestor pre samotu. Každé dieťa má mať právo na lásku a pozornosť. Na rozdiel od toho, čo sa súdi, sú najrizikovejšou skupinou mladí ľudia, rovnako ako seniori. Samota v týchto prípadoch nie je reálna, ale rodí sa z ťažkosti nájsť svoje miesto vo svete.

Na prahu tridsiatky by mal začať dospelý život, sny a plány by sa mali konkretizovať. "Je to čas, kedy si budujeme svoju budúcnosť. V tom je predovšetkým v súčasnej spoločnosti ťažké uspieť. To je zdrojom úzkosti pre tých, ktorí nemajú pevný základ vybudovaný vzdelaním, prácou a citovým životom," hovorí Cro.

Okolo päťdesiatky končí mladosť. Človek bilancuje prvú časť života a pripravuje sa na fázy, kedy budú klesať jeho fyzické schopnosti, kedy sa mu bude zhoršovať zdravie a bude prichádzať o veľa vecí, ktoré ho v živote tešia.

Starí ľudia potom prichádzajú o citový život. Nie vždy majú to šťastie, že sú obklopení rodinnými príslušníkmi, ktorí pre nich chcú to najlepšie. Vysoký vek však môže byť aj obdobím pokoja, ak je bilancia života pozitívna. Samotu zhoršujú fyzické choroby, strata pohyblivosti či pamäti a duševného zdravia.

Nebojte sa odborníkov

Keď sa samota stáva utrpením, je dôležité požiadať o pomoc odborníkov, bez toho aby sme pritom rozlišovali medzi fyzickou a psychickou bolesťou a vylúčením zo spoločnosti, pretože to sú len aspekty jediného problému. Aby tomu starí ľudia mohli čeliť, sú tu sociálne služby, kontakt s blízkymi osobami a centrá.


Mohlo by vás zaujímať: Samota nie je žiadny strašiak: Práve vďaka nej môžeš najlepšie spoznať samého seba


Pozitívna samota

Prežívanie chvíľ samoty však nemusí byť nutne negatívne. Umožňujú sebareflexiu a môžu pomôcť v novom začiatku. Pre naše zdravie je zásadné mať okolo seba sieť osôb, ktoré sú nám naklonené. Kto si vytvoril pevné vzťahy s blízkymi osobami a je si istý citovými väzbami, môže samote čeliť.

"Skúsenosti, ktoré nás poznamenávajú, tie najranejšie: ak sme mali rodičov, ktorí sa o nás starali, nesieme si v sebe ich upokojujúci obraz, ale keď sme vyrástli bez nevyhnutnej emotívnej vrelosti, máme vždy potrebu opierať sa o niekoho alebo o niečo, a to môže byť alkohol alebo psychofarmaká," varuje Francesco Cro.

Múdrosť chráni pred samotou

Existuje vzťah medzi samotou a múdrosťou zahŕňajúci ovládanie emócií, empatiu, súcit, altruizmus, zmysel pre spravodlivosť, intuíciu a schopnosť rýchlo a účinne rozhodovať, ak je to nutné. Tým, že sme múdri, chráni nás to istým spôsobom pred samotou.

Múdrosť zahŕňa dimenzie, ktoré nie sú spojené len s produkciou bohatstva a majetku, ktorými porovnávame hodnotu nášho života, ale obsahuje súcit, empatiu voči ostatným. Tým sa vysvetľuje, ako možno byť šťastný v rôznych fázach života. Tajomstvo šťastia môže tkvieť práve v tom, že udržiavame emotívnu súhru s osobami, ktoré nás obklopujú.


Cítite sa osamelo? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Milan, ČTK/La Repubblica
 • Foto: gettyimages

Diskusia (3)

 • nakisha 12.07.2019, 12:59

  Dobrý deň, moje meno je Nakisha Chcem, aby ste sa všetci pripojili ku mne, aby som sa poďakoval tomuto mužovi za obnovenie môjho domova s ​​mojím bývalým manželom, ktorý ma pustil na ďalšiu ženu po dobu 5 rokov. Najprv som nikdy neveril, že DR OGUDUGU mi pomôže vrátiť sa späť moja EX HUSBAND od tejto inej ženy, ale preto, že ho stále milujem a potrebujem ho v mojom živote. Pracujem a sledujem inštrukcie DR OGUDUGU a prekvapuje ma, že po 3 Dni vrhania kúzla a práce s DR OGUDUGU, môj EX HUSBAND zavolal Žiadam, aby som odpustil a zabudol na všetko, čo mi urobil, že ma stále miluje ... teraz a ja a môj manžel sa spolu plníme a sme veľmi spokojní s naším novým životom ... všetko vďaka DR OGUDUGU veľkú prácu, ktorú pre mňa urobil. Sľubujem, že sa vždy podelím o jeho dobrú prácu s celým svetom a ak sa niekto dostane tam, kde prechádza akékoľvek vzťahové ťažkosti, kontaktujte ho prostredníctvom e-mailu: drogudugusolutionspell@gmail.com alebo WhatsApp +2349097050691 Tiež sa špecializuje na nasledujúce problémy (1) Ak chcete, aby vaša ex späť. (2) ak máte vždy zlé sny. (3) Chcete byť povýšený vo vašej kancelárii. (4) Chcete, aby po vás bežali ženy / muži. (5) Ak chcete dieťa (6) Chcete byť bohatí. (7) Chcete spojiť svojho manžela / manželku navždy tvoj. (8) Ak potrebujete finančnú pomoc. (9) Bylinná starostlivosť.  kontaktujte DR OGUDUGU prostredníctvom svojho e-mailu pre celkové riešenie drogudugusolutionspell@gmail.com

 • Ayra 07.07.2019, 21:05

  Adamko, lahka pomoc. Kup nafukovaciu Ancu :D. Tolko snad uz len na nu prachov mas, ked Ta nikto iny nechce:P

 • adamko 07.07.2019, 13:41

  Cez deň samotu zvládam. Horšie je to keď si líham do postele. Pipík chce vyhladiť vlhkú mušličku a to je problém.

1

Pridať komentár