Na Slovensku berieme antibiotiká často zbytočne: Kedy sa im vyhnúť a kedy nie?

Lekáreň

gettyimages

Ako sme na tom na Slovensku? Najnižšia spotreba antibiotík je na Slovensku podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera v okresoch Krupina, Liptovský Mikuláš, Levice či v bratislavských okresoch. Naopak najvyššia je v okresoch Medzilaborce, Sabinov, Stará Ľubovňa alebo Kežmarok. Neopodstatnené užívanie liekov nemá vplyv len na zdravie človeka, ale aj na finančné prostriedky verejného zdravotného poistenia …

Ako sme na tom na Slovensku?

Najnižšia spotreba antibiotík je na Slovensku podľa prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera v okresoch Krupina, Liptovský Mikuláš, Levice či v bratislavských okresoch. Naopak najvyššia je v okresoch Medzilaborce, Sabinov, Stará Ľubovňa alebo Kežmarok.

Neopodstatnené užívanie liekov nemá vplyv len na zdravie človeka, ale aj na finančné prostriedky verejného zdravotného poistenia a peňaženky pacientov. Dôvera len v roku 2017 zaplatila milión eur za antibiotiká predpísané na infekciu horných dýchacích ciest, ktorá je však väčšinou vírusového pôvodu a antibiotikami sa nelieči. Za 260-tisíc balení takto predpísaných liekov pacienti doplatili ďalších 560-tisíc eur. Dôvera je popri Všeobecnej zdravotnej poisťovni jednou z dvoch zdravotných poisťovní na Slovensku.

Mohlo by vás zaujímať: Nie vždy, keď vás bolí v hrdle, potrebujete antibiotiká: Žiadajte vyšetrenie CRP

Tlak od pacientov

Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sú príčinou 33-tisíc úmrtí ročne baktérie, na ktoré nezaberajú žiadne antibiotiká. Tento problém sa volá antibiotická rezistencia a jednou z príčin je zbytočné či nadmerné užívanie antibiotík.

„Spolu s lekármi sme zisťovali, čo môže byť príčinou nadmernej spotreby antibiotík,“ hovorí generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan. Definovali štyri hlavné dôvody. Prvým je nátlak pacientov, ktorí často vyžadujú od lekárov predpísanie antibiotík, hoci na to nie je dôvod. „Ešte stále u nás prevláda pocit, že keď neodídem od lekára s predpísaným liekom, nie som si istý, či ma vôbec liečil dobre,“ skonštatoval Kultan. Podľa štúdie Health Protection Agency až 97 percent pacientov, ktorí požiadajú o predpis liekov, ich aj dostane.

Keď lekár odmietne

Druhou príčinou sú ambulantné pohotovostné služby, na ktoré si pacienti chodia dať predpísať antibiotiká, ktoré im odmietol predpísať ich všeobecný lekár. V pohotovostnej ambulancii sa potom opakuje ten istý scenár a niekedy dôjde zo strany pacientov aj ku klamstvám. 

Počet návštev u lekára súvisí aj s ekonomickou silou alebo mierou nezamestnanosti v regióne. V prípade ekonomicky vyspelejších regiónov pacienti s chrípkou alebo inými bežnými ochoreniami vyhľadávajú lekárov menej ako v regiónoch s vyššou nezamestnanosťou. Ľudia pracujú z domu, zoberú si dovolenku, prípadne takzvaný sick day. Menej návštev v ambulancii znižuje pravdepodobnosť, že pacient dostane lieky na predpis, napríklad antibiotiká.

Mohlo by vás zaujímať: Nech nie sú lieky vašou prvou voľbou

 

Aj antibiotiká treba vedieť užívať správne

Hoci väčšinu dôležitých informácií obsahuje príbalový leták, niektoré zásady užívania sa oplatí vedieť. Pri týchto liečivách totiž platia určité pravidlá, ktoré by ste mali rešpektovať:

  • zapíjajte ich vodou alebo čajom
  • nikdy ich nekombinujte s alkoholom
  • obmedzte príjem mliečnych výrobkov, pri určitých typoch antibiotík sa ich konzumácia vôbec neodporúča
  • antibiotiká vždy poctivo doužívajte, minimálne 10 dní
  • ak zabudnete užiť liek, urobte tak hneď, ako si spomeniete a pokračujte v harmonograme
  • ako doplnok si v lekárni vypýtajte B-komplex

Snažíte sa vyhýbať braniu antibiotík? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Milan, TASR, gettyimages
Odporúčame