Pravdivý príbeh: Svokra sa tvárila ako kamarátka, potom odhalila svoju pravú tvár

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Ilustračné foto

Málokto sa zamýšľa nad tým, že pri vstupe do manželstva si automaticky berie aj rodinu svojho partnera či partnerky. Jeho rodičia a súrodenci sa chtiac či nechtiac stanú nedeliteľnou súčasťou nášho života. A tak sa to stalo aj mne. Pred svadbou som nechápala nepekné vtipy, ktoré vznikali na tému svokry a nevesty, onedlho sa mi však už nezdali také pritiahnuté za vlasy.


Moja svokra je z tých, ktoré rozdajú prvé posledné len preto, aby sa ich deti mali lepšie. Rada som k ním chodila, spravila mi kávu, upiekla koláč. Cítila som sa pri nej dobre a rozprávali sme sa absolútne o všetkom. Keď mi však po svadbe navrhla, aby som ju volala „mama,“ zháčila som sa. Akosi mi to nešlo na jazyk. Predsa mama je len jedna. Môj manžel Igor bol rád, že som si k nej našla cestu, pretože nadávala na obe jeho bývalé priateľky, ktorým nevedela prísť na meno. Neverila som, že tá milá žena dokáže mať niekoho v zuboch.

Keď som otehotnela, patrila medzi prvých ľudí, ktorým sme to povedali. Začala mi volávať niekoľkokrát denne, nosila mi jesť, najradšej by so mnou chodila aj na gynekologické prehliadky. Zatrhla som to a radšej som tam išla s mužom. Urazila sa. Po narodení Kamilky sa náš vzťah ešte viac zhoršili. Chcela si malú ihneď z pôrodnice zobrať k sebe domov, nech si oddýchnem. Vraj ju ani dojčiť netreba, veď ona Igora vychovala na umelom mlieku a predsa Kamilka nemusí byť výnimkou.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Svokru jej náboženstvo priviedlo až do blázinca


Nedovolila som to a vtedy som si prvýkrát vypočula, že neviem, čo so sebou. Prvé mesiace vždy, keď prišli na návštevu, som mala žalúdočné problémy. Nič, čo som urobila s malou Kamilkou, nebolo dobré. Našťastie Igor bol pri mne a vedel si ma zastať. No svokra sa nedala. Volala svojim kamarátkam, sťažovala sa susedkám, môjmu mužovi, že si nezaslúžila mať nevestu, ktorá si nechce dať poradiť.

Mala som však veľké šťastie, že manžel sa vždy snažil zhodnotiť situáciu z objektívneho hľadiska. Rozhodne nepatril medzi tých mužov, ktorí nevedia pretrhnúť pupočnú šnúru so svojou mamičkou. K matke sa snažil správať úctivo, no keď mal pocit, že mi krivdí, zastal sa ma ako milujúci muž. „To nevidíš, ako ťa manipuluje? Nebol si taký, kým si ju nepoznal!“ vravievala mu. On si len vzdychol a silno ma objal. Vedel, aká je. Spočiatku som sa kvôli tomu veľmi trápila, no potom som pochopila, že sa mi nikdy nepodarí zmeniť mienku, ktorú o mne má. Jediné, čo môžem zmeniť, je môj prístup k nej.

Teraz, keď je z Kamily už vysokoškoláčka, mám so svokrou viac-menej formálny vzťah. Pravidelne sa navštevujeme, no držím si odstup. Kamilu nenútim ísť za babičkou, ani jej v tom nebránim. Našťastie sa vie sama ozvať a upozorniť babičku, keď prekračuje hranice. Ja som si tiež uvedomila, že nemusím robiť všetko preto, aby ma mala svokra rada.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpiratívny príbeh: Nemohli podporiť choré deti, 12-ročný chlapec sa preto sám naučil šiť plyšáky


Prestala som sa snažiť a to mi paradoxne najviac pomohlo. Keď potrebuje pomôcť, rada jej pomôžem, a to hocikedy. No keď ma začne vychovávať napriek tomu, že mám dávno po štyridsiatke, ihneď odchádzam. Nevadilo mi, že sa ofučala ako malé dieťa. Pokúšala sa mnou manipulovať, no ja som jej nesadla na lep. Len párkrát stačilo a ona pochopila, že na mňa to neplatí.

Dnes, keď som so svokrou prežila cez dve desaťročia chápem, aké dôležité je nemlčať a stanoviť si vlastné hranice. Práve za to som jej vďačná. To ona ma to naučila nemlčať a nehrať sa na poslušné dievčatko. Pretože byť dobrým neznamená podriadiť sa vôli druhého človeka.


Poznáte podobný príbeh? Ako dopadol v reálnom živote? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdielať na Facebooku

Diskusia (12)

 • Laci 12.08.2019, 22:54

  Mladí človek, hotový, no napíšem to slušne - somár. proste je to v živote už raz tak. Krstným menom, no ak vám to nevadí a nie je tam priveľký vekový rozdiel... ale ak vnučky vykrikujú po dedkovi menom, ta už je fakt sila! A za rozkol v rodine môžu vždy obe strany - žena i svokra.

 • TITAN444 16.07.2019, 14:01

  Každá jedna svokra by mala byť izolovaná od okolitého sveta. Bol by pokoj, menej rozvodov a veľa šťastných detí. Niet horšieho stvorenia na svete ako je svokra.

 • ivmiku 12.07.2019, 17:45

  Nevesta si zobrala len a len nášho syna. Ostatná rodina sme pre ňu nič ani sa snami nerozpráva, ignoruje celú našu rodinu. Len a len jej rodina existuje. Nám nedá ani vnúčatá. Keď bývala u nás stále na nás len a len vymýšľala, aby syna od nás odtrhla. Teraz k nej nemôžeme ani prísť na návštevu nikto z našej rodiny. Len a len jej rodina existuje to je aká nevesta, Keď sa s5ažujete na svokry. Jej rodičia ju nijako nevychovali, aby mala úctu aj k druhej rodine, ba dokonca pijú a to je dobre?

 • ExpertNaHnojneJamy 12.07.2019, 11:00

  Nevesty, nezabúdajte, že pre manžela sú svokry aj vaše matky. Pre vás je to možno naj mama, pre manžela niekto, kto kazí deti atď.

 • Oľga 11.07.2019, 22:38

  Prípad, kde niet čo riešiť. Nevesta si stanovila hranice - odtiaľ potiaľ. Nie je to iba problém svokier, ale aj iných ľudí v našom okolí: dovolia si len toľko, koľko im dovolíme my sami. Len človek musí byť veľký diplomat, aby sa dominantná a manipulatívna svokra neurazila a neprerušili sa kontakty s rodinou. Oslovenie svokry "mama" mne nikdy nerobilo problém, je to vec dohody. Dnes je bežné oslovenie krstným menom. Na tom nevidím nič zlé. Dcérin partner ma tiež oslovoval krstným menom, rýchlo som si na to zvykla.

 • ľuboš 11.07.2019, 17:09

  :)))) Slabé ako čaj..

 • májka 11.07.2019, 16:45

  Tak ako su svokry rôzne, tak aj nevesty sú rôzne..ja som tiež nevydarená svokra. Moja nevesta si zobrala, čo sa jej hodilo a prestala so mnou komunikovať....aby mohla lepšie manipulovať s manželom a deťmi. a ja som len zírala, aké je to žieňa...čo je schopné dosiahnuť manipuláciou...?!

 • Pet 11.07.2019, 14:00

  Zdá sa že takých či podobných prípadov je viac ako dosť.Ak partner vedel pri kom má stáť, možno to celé malo zmysel.Zial to už je zriedkavé.Ja som si niečo podobné vyriešil až na smrteľnej posteli dotyčnej osoby,ale stihol som.

 • evelina 11.07.2019, 12:32

  Hlúpy vymyslený príbeh štyridsaťročnej ženy. Môj muž hovoril mojej mame "mama" od začiatku a nemal s tým žiadny problém. Ani ja nemám s jeho mamkou problém, veď vychovala takého úžasného chlapa. Stará mať hovorievali ako z biblie, dajte cisárovi čo je cisárovo a Bohu, čo je božie.... alebo aké požičaj, také vráť.... A pisateľka má šťastie, že má dcéru, tak nezažije na vlastnej koži vzťah svokra - nevesta. PS: tak ako sú svokry a "svokry" také sú aj nevesty a "nevesty" nenaplnené ambície jedných aj druhých...

 • Rudea 11.07.2019, 11:24

  Správne si si to zariadila. Nikomu na svete nemôžeme dovoliť nami manipulovať.

1 2 >

Pridať komentár