Svrbenie, vyrážky, pálenie: Zistite, ako predísť alergii na slnko

Alergia

gettyimages

Slnečná alergia dokáže veľmi rýchlo pokaziť náladu z letných dní a dovolenky. Nejde v pravom slova zmysle o alergiu na slnko ako takú, svojimi prejavmi sa však mimoriadne ponáša na alergickú reakciu a dokonca ju utišujú aj antihistaminiká.

Stačí, aby ste po celom dni v práci vyšli na slnko a hodina cesty domov bude mať nepríjemné následky. Sprevádza ju začervenane, pálenie, vyrážky, svrbenie, „krupica“ až mokvavé pľuzgieriky. Čo je príčinou jej vzniku a môže sa týkať aj vás?

Viac ohrozuje nežnejšie pohlavie

Slnečnou alergiou, alebo inak aj polymorfnou svetelnou erupciou, trpia predovšetkým ženy a ľudia so svetlým odtieňom pokožky. Každoročné problémy so slnečnou alergiou majú tiež aj ľudia s narušenou bunkovou ochranou, dlhodobo oslabenou imunitou alebo užívajúci niektoré druhy liekov (napr. antibiotiká, lieky na vysoký tlak, diuretiká, chemoterapeutiká, psychofarmaká, hormonálna antikoncepcia, …). Postihuje odkryté časti tela, predovšetkým predlaktia, plecia, hrudník/dekolt, chrbát, priehlavky aj nohy. Na tvári sa nevyskytuje. Príznaky sa objavujú po pár hodinách alebo až 1-2 dni po vystavení pokožky slnku.

Prečo pokožka reaguje prehnane?

Existuje niekoľko možných príčin. Najčastejšie je spoločným menovateľom ultrafialové žiarenie. Dlhovlnné UVA žiarenie preniká hlbšie do štruktúr pokožky a poškodzuje ju. Pod jeho vplyvom vznikajú voľné radikály, ktoré deštrukčne pôsobia aj na dovtedy zdravé bunky. Poškodenie buniek sa navonok prejaví ako výsyp alebo pľuzgiere. Vážnejšou komplikáciou je tzv. slnečná žihľavka, ktorá sa objavuje pár minút po vystavení slnku, podobá sa na popŕhlenie od žihľavy. Okrem dermatologických ťažkostí ju sprevádzajú aj nevoľnosť, silná bolesť hlavy a pocity na odpadnutie.

Mohlo by vás zaujímať: Alergia na slnečné lúče: Ako sa jej vyhnúť a čo robiť, ak už ňou trpíte?

Najlepší liek je prevencia

Slnečná alergia sa radí k fotodermatózam – ide o negatívne prejavy na pokožke po pobyte na slnku. Ak ste mali jeden rok problémy so svrbivými vyrážkami po pobyte na slnku, počkajú si vás aj nabudúce. A je jedno, či to bude prvý horúci deň, dovolenka pri mori alebo práca na záhradke. Dobrou správou je, že po každej prekonanej reakcii je tá nasledujúca o niečo miernejšia a ku koncu sezóny môžu problémy zmiznúť úplne. Na budúce leto však môže opäť udrieť v plnej sile. Ako sa pred slnečnou alergiou ochrániť?

  • Základom je nevystaviť odhalenú pokožku slnečným lúčom bez náležitej ochrany (prekryť ramená a dekolt ľahkou šatkou, krk chrániť klobúkom, nohy letnou sukňou alebo voľnými nohavicami z prírodných materiálov).
  • Používanie ochranných prípravkov proti UVA a UVB žiareniu by už aj v našich geografických končinách malo byť samozrejmosťou. Natierajte sa opakovane.
  • Vyhnite sa pobytu vonku v čase medzi 10.-15. hodinou.
  • Ak sa chystáte na dovolenku, zvýšte 2 týždne pred odchodom príjem betakaroténu. Posilníte tak odolnosť pokožky.

Pomôže aj jogurt

Ak kroky prevencie nezabrali a musíte sa so slnečnou alergiou popasovať, úľavu prinášajú lieky používané pri „klasických“ alergiách. Na vnútorné užívanie antihistaminikum a na zmiernenie svrbenia a pálenia zase púdrové zásypy alebo krémy s obsahom kortikoidov. Ak je pokožka horúca, nebojte sa ani overených studených obkladov s jogurtom, smotanou alebo studeným čiernym čajom. Do doby, kým sa nezahojí, nevystavujte postihnutú oblasť priamemu slnečnému žiareniu.

Aké skúsenosti s alergiou na slnko máte vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame